728b.gif

První pomoc – téma jen pro zasvěcené?

05.05.08 20:35 | Offtopic | autor: Baque (profil) | Čteno: 2720x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

První pomocNedávno jsem skládal ve škole zkoušku z první pomoci a uvědomil jsem si, že je to vlastně obor, o kterém má přehled jen velmi malá hrstka lidí. Jedná se o odvětví, v němž se orientují většinou jen lidé profesionálně zasvěcení, nebo ti, kteří se po poznatcích a pravidlech v tomto oboru sami pídí. Ovšem široká veřejnost má o něm jen velmi obecný až nedostačující přehled.

Myslím si však, že nejde až tak úplně o přímou chybu konkrétních jedinců, nýbrž naší společnosti jako celku. Řekl bych, že tam, kde se s tímto tématem setkáváme, je mu věnováno jen to nejnutnější minimum.

Příkladem mohou být například autoškoly. No vzpomeňte si sami, jakým stylem se odbývala první výuka první pomoci. Většinou byly všechny poznatky o pomoci raněným u dopravní nehody vměstnány do jedné vyučovací hodiny a jen ti šťastnější z nás si u toho mohli i zkusit fouknout do „Anduly.“  V testech potom byla tomuto tématu vyčleněna jedna nebo dvě otázky, jejichž nesplnění získání řidičského průkazu moc neohrozilo.

Pokud si vzpomenu na výuku první pomoci na gymnáziu, musím říci, že tam to bylo o něco lepší, přesto však téměř dobrovolné. Člověk, který tedy neměl v danou chvíli zrovna zájem, se výuce věnovat nemusel.

I kdybychom ve škole byli všichni vzorní, po pár letech si stejně málokdo bude pamatovat pravidla a úkony prováděné při první pomoci.

První pomoc 2Pokud se o tuto tematiku aktivně nezajímáme, je totiž téměř nemožné orientovat se v aktuálně používaných standardech. Přesvědčil mě o tom jeden můj kamarád, který prošel kurzem první pomoci před několika lety na gymnáziu a stejně tak v nedávné době i v autoškole a přesto mi nedokázal říct správný poměr počtu vdechů a kompresí při kardiopulmonální resuscitaci. Nebylo to dáno tím, že by to nevěděl, ale tím, že tyto standardy byly změněny a pokud nesledujeme aktuální guidelines, ve kterých se uplatňují nejaktuálnější poznatky, nemáme šanci vědět, co je vlastně správně.

Není tedy rozhodně od věci, občas mrknou na web některé ze záchranných služeb a projít si základní pokyny při poskytování první pomoci.

Neposkytnutí první pomoci je navíc trestné, což je o důvod víc proč není na škodu vědět, co v situacích, jako jsou dopravní nehody, dělat.

Při kardiopulmonální resuscitaci je důležité si opakovat tři základní body: ABC

  • A… Airway – je důležité zprůchodnit dýchací cesty, to znamená vyčistit ústní dutinu, zaklonit hlavu a předsunout dolní čelist
  • B… Breathing – Provádí se při záklonu hlavy a zacpaném nosu. Pokud není dodržen záklon hlavy, zůstávají dýchací cesty zavřené a kyslík se do plic nedostane
  • C… Circulation – pokud není přítomný puls, je nutné zahájit nepřímou srdeční masáž. Dlaně obou rukou dáme přes sebe a stlačujeme hrudník postiženého o 4 – 5 cm hloubky zhruba v polovině hrudní kosti. Je nutné mít napnuté lokty!

Poměr stlačení hrudníku ku vdechům je 30:2 a to při jednom i více zachráncích!

První pomoc však není jen kardiopulmonální resuscitace, ale spousta jiných úkonů, které se liší podle dané situace. Není možné je zde všechny vypisovat, ani ukazovat konkrétní obrázky. Více informací naleznete například zde: www.prvni-pomoc.com, www.ordinace.cz/prvni-pomoc.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď