728b.gif

Klonování systémového disku Windows 2008 Server

08.05.08 00:27 | Windows | autor: Longer (profil) | Čteno: 55947x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Windows Server 2008Nedávno jsem dostal za úkol na serveru zákazníka přesunout instalaci Windows 2008 Server z osamoceného disku na dva mirrorované disky RAIDem 1.

Myslel jsem si, že se bude jednat o naprostou banalitu (už jsem takto přesunul několik linuxových filesystémů bez jakýchkoliv problémů), ukázalo se však, že cesta k cíli je trnitější, než se na první pohled mohlo zdát.

Proto zde přináším stručný a obecný návod jak naklonování disku provést včetně řešení chyby, která vás téměř jistě nemine.

1. příprava na klonování

Než se vrhneme na samotné klonování, bude dobré si obstarat některý z dostupných klonovacích programů. Mně osobně se nejvíce osvědčil Norton Ghost, nejlépe dostupný na kompilaci Hiren’s Boot, která je dostupná na Internetu. Druhým úkolem bude fyzické připojení disku(ů) na který budemem systém klonovat. Pokud bude disků víc a budete je chtít využít k zrcadlení, je potřeba si takové zrcadlo předem vytvořit. Jakmile máme toto hotovo, nabootujeme z vašeho CD s klonovací utilitou a můžeme se vrhnout na klonování.

2. Norton Ghost – klonování z disku na disk

Norton Ghost

Po naběhnutí programu Norton Ghost máme k dispozici menu. Zvolíme Local > Disk > To Disk. Program nám nabídne lokální disky, vybereme zdrojový disk a potvrdíme. V dalším dialogu vybereme cílový disk a volbu opět potvrdíme. Nyní už nezbývá než čekat na dokončení klonování. Já jsem kopíroval asi 50GB systém z disku na RAID1 a zabralo to něco kolem 3 hodin.

3. Nabootování z nového disku

Ve chvíli, kdy je kopírování dokončeno, můžeme z počítače vyndat původní disk a přenastavit BIOS aby nadále spouštěl systém z disku nového. Pokud tedy máme počítač připraven, můžeme zkusit nabootovat z nového disku/pole.

4. Problém… winload.exe is missing!

Winload Error

No, nebyla by to okna, aby nám nepřipravila nějaké to překvapení na závěr. Tentokrát je to hlášení systému o neexistenci souboru winload.exe, který zavádí operační systém, i přes to, že soubor existuje a je standardně umístěn. Po delším bádání jsem se dostal k řešení podobnému jako u předchozích Windows. Tam bylo možné spustit Recovery Consoli z instalačního CD, ta nabízela spuštění programu fixboot, který opravil spouštěcí soubory obsahující chyby bránící spuštění operačního systému.

Něco podobného Recovery Consoli najdete i na instalačce Windows 2008 Server, bohužel řešení tohoto problému zde není implementováno. Jaké bylo mé překvapení, když jsem sáhnul pro instalačku Windows Vista, jehož Recovery Console tuto chybu bez řečí opravila a po restartu systém bezchybně naběhl.

5. řešení problému s winload.exe

Vložte do mechaniky instalační CD livolné verze Windows Vista a nechte z něj nabootovat. Zvolte požadovaný jazyk a v dalším okně kliknete na možnost Opravit počítač (Repair your computer). Dojde k vypsání nalezených instalací. Zvolte problémovou instalaci a až vám systém nahlásí, že našel problém, který může vyřešít, klikněte na Opravit a Restartovat (Fix and Restart). Windows by potom měly z disku normálně naběhnout.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

6 odpovědí na článek Klonování systémového disku Windows 2008 Server

  1. Shoot, so that’s that one susoepps.

  2. Is that really all there is to it because that’d be flabbergasting.

  3. I’m so glad I found my solution online.

  4. Whoa, things just got a whole lot easier.

  5. That’s a clever answer to a tricky question

  6. I’m not quite sure how to say this; you made it extremely easy for me!

Zanechat odpověď