728b.gif

Speed Racer čtyřma očima 2

10.05.08 23:01 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 1685x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Speed RacerKdyž jsem poprvé uslyšel o novém projektu bratrů Wachovských, položil jsem sám sobě otázku, zda je toto ono pověstné šlápnutí vedle. Původní Matrix je i přes svůj krátký život kultem, snímek V jako Vendetta si po světě našel zástupy fanoušků. A pak přijdou Andy a Larry s pastelovým světem automobilových závodů, ke kterému je inspirací starší japonský anime seriál.

Po zhlédnutí traileru mě obavy z větší míry přešly. Řečeno slovy ateistického dlaždiče: “Tenhle film vypadá jako sakra nářez!“ (cenzurováno). Ohňostroj barev, řev motorů v postmoderních závodních strojích, které se prohání se po naddimenzované dráze, agresivně pulzující hudba a hlavně zneplatněné přírodní zákony. Letošní Transformers jdou do kin.

Po příjezdu do kina se mi nakrátko zastavilo srdce, když mi po rychlém zakoupení lístků jeden z členů naší skupinky oznámil, jaké že to máme štěstí, neboť jsme v jednom ze dvou kin v Praze, kde je film pouze s titulky. Úleva.

Ukázky končí, má očekávaná popcornová zábava začíná. Z reproduktorů se ozve tichá věta v češtině a mně na čele vyrazí studený pot. Příval českého jazyka v audio podobě nekončí, program kina zřejmě o překladu nehovořil úplně pravdivě. Inu, tohle budeme muset nějak vydržet.

Speed Racer

Jak ale příběh mladého talentovaného závodníka plynul, dabing mi pomalu přestával vadit, dokonce jsem po skončení snímku kvalitě předabování vysekl poklonu. Na titulky sice i nadále nedám dopustit, nicméně přiznávám, že dojem ze Speed Racera mi česky mluvené slovo vůbec nezkazilo.

Speed (Emile Hirsch) je jedním z prostředních dětí rodiny Racerovy. Jde ve stopách svého staršího bratra Rexe, který se proslavil jako famózní závodník, avšak nakonec rodinný tým opustil a v barvách nového sponzora nešťastně zahynul. Speeda tak od začátku kariéry provází velikost i stín jeho bratra. Aktuální rodinnou idylku rozvíří příchod pana Royaltona, multimiliardáře, který by s vidinou obřích zisků Speeda rád získal do své stáje. Mladík si ale postaví hlavu a rozhodne se zůstat se svou rodinou. Tím sebe i své blízké nechtěně přivede přímo do epicentra Royaltonova hněvu…

Speed Racer

Kdybych byl zarytý pravověrný kritik, rozcupuji Racera na kusy. Dialogy za moc nestojí, příběh je tak naivní, jak jen se dá. Vezmeme-li v potaz, že vyskočil z anime seriálu, není se vlastně ani čemu divit. Vzato kolem a kolem je to ale úplně jedno. Předvídatelná dějová linka totiž působí pouze jako propojovací prvek různorodých závodních scén, které jsou takřka geniální. Sen každého kluka se naplní, když s polootevřenou pusou sleduje dění na plátně v průběhu bitev na závodních tratích i rallye v otevřeném terénu. S digitálními efekty jsou bratři Wachowští zkrátka trojčata.

K tomu připočtěme Christinu Ricci, coby Speedovu přítelkyni a pilotku růžového vrtulníku, a hlavně dokonalé charisma Matthewa Foxe v roli Racera X. Pokud se ve Vás skrývá špetka dětské fantazie a chcete si bezmyšlenkovitě užít, tenhle barevný megamix rozhodně stojí za to.

Verdikt: S mozkem na polovinu otáček a s vyvalenýma očima křížem krážem pastelkovým světem supernadupaných automobilových závodů.

Hodnocení:

pcblog.cz: 7 z 10
csfd.cz: 71%
imdb.com: 6.4 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď