728b.gif

Gustáv Husák

20.05.08 17:52 | Politika | autor: MichMach (profil) | Čteno: 6256x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Gustav HusákLetos uplynulo 95 let od narození předposledního prezidenta Československa. Není jim nikdo jiný než Gustáv Husák. První a rovněž i poslední Slovák sídlící na Pražském hradě.  Jaký vůbec byl ten muž, jehož podobizna visela přes 14 let ve školách a na úřadech?

G. Husák se narodil v Dúbravce, což je dnes součástí Bratislavy. Už v mladém věku se začal angažovat politicky. Brzy vstoupil do KSČ. Avšak od ostatních členů se značně odlišoval. Vystudoval právnickou fakultu a směle ho můžeme označit za intelektuála. Během II. světové války působil v ilegalitě a organizoval Slovenské národní povstání.

Po válce patřil mezi nejvýše postavené slovenské politiky. Usiloval o posílení slovenského postavení v rámci republiky. K tomu se přidaly osobní rozpory s jinými spolustraníky. Vše nakonec vedlo k politickému procesu s tzv. slovenskými buržoazními nacionalisty. Husák byl odsouzen k trestu smrti. Jako jeden z mála se však k smyšleným nařčením nepřiznal a odhodlaně se sám bránil před soudem, kde plně využil svého právnického vzdělání. Díky dlouhodobému vedení procesu se doba částečně uklidnila a konečný verdikt zněl: doživotní žalář. Jeho manželka se i přes nátlak odmítla dát rozvést, přestože žila s jiným mužem.

Gustav HusákK rozvodu došlo až po Husákově návratu z vězení v šedesátých letech, kdy byl amnestován a dokonce i politicky rehabilitován. Několikrát odmítl politické trafiky a angažoval se až v době Pražského jara. Tenkrát znovu bojoval za slovenské zájmy, což vyvrcholilo r. 1969 vyhlášením federace. Ač několikrát opakoval svou loajálnost Alexandru Dubčekovi stal se nakonec po sovětské okupaci jeho sesaditelem a sám opanoval nejvyšší funkci ve státě (generální tajemník ÚV KSČ), ke které se r. 1975 přidalo i prezidentské zvolení. Před volbou poslancoval za pražskou městkou část Prosek.

Politický sukces slavil díky podpoře Moskvy. Ta ho vybrala kůli snaze konsolidovat Československo.  Jednalo se o logický krok, Husák nepatřil mezi zdiskreditované politiky typu Bilaka a Indry (pozvali Sověty), naopak, byl vnímán jako stoupenec změn započatých Pražským jarem. Po několika letech veřejnost musela dojít k zjištění, že se mýlila. Husák se stal symbolem doby, která je označována slovem normalizace. Odmítl sice návrat politických procesů, přesto za jeho éry docházelo k pošlapávání lidských práv. Někteří lidé nemohli vykonávat své profese a započaté vyhlídky na změny skončily v nedohlednu. Na druhou stranu stát zvyšoval péči o sociálně-ekonomické požadavky obyvatelstva. O čem svědčí narůstající kupní síla občanů a značný růst porodnosti. Nadarmo se nemluví o Husákových dětech. Jejich „otec“ mezitím přišel o svou druhou ženu Věru, která zahynula při leteckém neštěstí, a sám trpěl zhoršující se oční chorobou. (ke konci života byl téměř slepý)

Gustav HusákPolitická garnitura KSČ vystupovala a působila na veřejnosti jednotným dojmem, avšak uvnitř probíhal nelítostný mocenský boj. Dvě léta před Sametovou revolucí předsednictvo strany zbavilo Husáka funkce generálního tajemníka ÚV KSČ. Prezident to komentoval slovy, že ani s hovnem by takhle nejednali. Na začátku roku 1990 končilo třetí prezidentské období a s Husákem se již nepočítalo. Vždyť by mu bylo 77 let! Nehledě doba si žádala velké změny. Po listopadových událostech ho strana hodila přes palubu. Na Den lidských práv (10. prosince 1989) abdikoval na svůj prezidentský mandát. Posledním politickým aktem bylo jmenování nové vlády na Pražském hradě. Při ceremonii si ještě stačil potřást s rukou Václava Klause, kterého jmenoval novým ministrem financí.

Poslední 2 roky života strávil v ústraní ve společnosti svých synů v bratislavském bytě. 18. listopadu vydechl naposledy.

Jedná se bezpochyby o osobnost se zajímavým životním osudem, jejíž zhodnocení bude potřebovat detailnější analýzu, na které se pracuje.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď