728b.gif

H.R.Giger – génius hrůzy

21.05.08 10:00 | Grafika, Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 5037x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 1.00)

H.R. GigerMálokdo v širém civilizovaném světě nezná Vetřelce. Legendární slizké vesmírné monstrum poprvé spatřily kinosály v roce 1979, od té doby se k nám pravidelně vrací. Už méně lidí ale ví, že za netvorovým originálním vzezřením stojí Švýcar H.R. Giger.

A zřejmě mizivá část populace by byla schopna hovořit o dalších autorových pracích, v nichž se noční můry astronautky Ripleyové neobjevují. Pojďme se tedy s výše jmenovaným poněkud lépe seznámit.

Hans Ruedi Giger se narodil v roce 1940 v městečku Chur ve Švýcarsku. Po dvaadvaceti letech (1962) se přestěhoval do Zürichu a nastoupil na studium architektury a průmyslového designu. O dva roky později začal produkovat své první práce. Roku 1966 prožil Hans svou první sólovou výstavu, ve velkém měřítku svůj neobvyklý talent vypustil však až o další tři roky později – jeho edice plakátů obletěla celý svět.

H.R. Giger - artV té době již propadl technice airbrush (rozprašování), kterou skvěle doplnil dobrou technikou klasické malby. Kombinace těchto stylů vedla k jeho nejslavnějším obrazům, na nichž nejčastěji spatřujeme biomechanická stvoření a temné krajiny, taktéž namixované z porcí techniky i organiky.

Rok 1977 byl možná nejdůležitější v Gigerově kariéře. Vyšla jeho třetí publikace Necronomicon, ve které našel inspiraci režisér Ridley Scott při přípravách svého Vetřelce (1979). Šlo o vůbec první setkání švýcarského umělce s filmovým světem, přesto však bylo ihned po natáčení oceněno Oscarem za vizuální efekty.

Životní stádia xenomorfního mimozemšťana i typicky Gigerovské kulisy na filmové planetě neučarovaly jenom kritikům. Přes noc se H.R.Giger stal uznávanou celebritou i pro všechny jinak uměním neposkvrněné jedince.

Bar u Gigerova muzea

A nejen plátna dostala možnost státi se centrem pozornosti, která se upírá na Gigerovy výtvory. Hans Ruedi prokázal šikovnost rukou také jako neméně kvalitní sochař. To mu umožnilo vdechnout svou osobitost nejen plochám na zdech, ale celým interiérům. Prvním byl Tokyo Giger Bar a v roce 1992 také Giger Bar v rodném Churu.

H.R. Giger - artMuzeum zasvěcené slavnému autorovi na sebe nemohlo dát čekat a právě letos v létě oslaví deset let od svého otevření. Naleznete jej ve městě Gruyères ve Švýcarsku, ředitelkou muzea je tvůrcova manželka, paní Carmen Maria Giger. Čtyřpodlažní budova skrývá mnohé jinde nespatřitelné skvosty. Za zmínku stojí hlavně další bar, který nese umělcovo jméno a je připojen k muzeu. Bio-architektura s klenutými stropy vážné stojí za prohlédnutí.

Z doby nedávné bych zmínil hlavně výstavu pana Gigera v Praze v roce 2005, která o rok dříve začala ve Francii a dostala se také do Rakouska a posléze zpět do Švýcarska.

Informace byly čerpány především ze stránky www.hrgiger.com. Prosím, neváhejte se vyjádřit ke Gigerově umění v komentářích. Mně osobně přijde zcela fascinující, Vám ne?

H.R. Giger - art

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

2 odpovědí na článek H.R.Giger – génius hrůzy

  1. Za zminku take urcite stoji, ze z rukou mistra Gigera pochazi take mikrofon pro zpevaka kapely Korn, motivy pro pocitacovou hru Darkseed ci kreslo barona Harkonena.

    Kdo si pred par lety nechal ujit vystavu v prazskem Techickem muzeu, necht zpytuje svedomi.

  2. Od ledna 2009 se ve frankfurtském filmovém muzeu chystá obrovská retrospektiva filmového designu H.R.Gigera,takze kdo ještě neviděl, může tam,letenky jsou levné. A vidět vetřelčí kostým z roku 1978 opravdu za to stojí.

Zanechat odpověď