728b.gif

NanoStation – bezdrátový spoj, rychle a jednoduše

22.05.08 22:52 | Hardware | autor: Longer (profil) | Čteno: 4463x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

UBiQUiTiVíce počítačů v jedné domácnosti se v posledních letech stalo celkem běžným jevem, s tím je spojena tvorba malých domácích sítí, po který je často požadováno i spojení se sousedem za účelem sdílení různých souborů, případně hraní her.

Co ale dělat když je sousedův barák příliš daleko na to, aby se dal vytvořit metalický spoj? Můžeme také použít technologii bezdrátového přenosu dat a právě tento článek má být pro vás inspirací při volbě jednoduchého hardwarového řešení. Tímto mým tipem pro vás jsou levné a jednoduché jednotky NanoStation.

Nanostation

NanoStation je vlastně wifi přístupový bod s napájením po ethernetu (PoE) a integrovanou ziskovou anténou, provedení je velmi jednoduché, vše je zavřeno v malém podlouhlém plastovém boxu bílé barvy. Z bílé krabičky na jedné straně vybíhají objímky, jimiž můžete celé zařízení snadno uchytit na libovolné tyči nebo stožáru, následné stability docílíte stažením zařízení ke stožáru přiloženými stahovacími pásky. Vzhledem k tomu, že se hmotnost krabičky se ani zdaleka neblíží polovině kilogramu, není žádný problém s její stabilitou i na té nejchatrnější konstrukci.

Jak jsem se již zmínil, v zařízení je integrována zisková anténa, ta je v závislosti na provedení určena pro jednotlivá pásma: NanoStation2 má integrovanou anténu pro pásmo 2,4GHz a NanoStation5 pro 5GHz. Vzhledem k podmínkám ve většině měst však dvojkovou verzi nemohu příliš doporučit, zarušenost v tomto pásmu je obrovská. Vyzařovací úhel antény je 18° ve vertikální rovině a 55° v rovině horizontální, její polarizaci můžeme nastavit ve webové konfiguraci zařízení, takže není potřeba s ním za tímto účelem nijak manipulovat.

Další obrovskou výhodou je podpora napájení po ethernetu, k zařízení je přiložen zdroj včetně PoE injectoru, což vlastně znamená, že v místě, kde bude zařízení umístěno nepotřebujete zásuvku s 230V, do zařízení totiž přivedete UTP kabel a v místě kde máte například switch, do dvou volných párů v něm pustíte pomocí injectoru napájení.

Velmi potěšující jsou i LED diody umístěné na zařízení, které indikují sílu signálu protistanice (ve webové konfiguraci si můžete nastavit při jaké hladině signálu se mají jednotlivé ledky rozsvítit).

Velkým překvapením při první instalaci NanoStationu byla pro mne webová konfigurace, ta se od ostatních wifi produktů velice lišila a to hlavně svojí propracovaností a přehledností. Vytvoření linku (bridge s 256bit šifrováním) bylo velmi jednoduché a na každé straně spoje mi zabralo asi jednu hodinu. Od té doby (asi 3 měsíce) spoj funguje bez jediného zásahu, což je pro mně dostatečný důkaz jeho kvality…mohu doporučit!

Výhody NanoStationu jsou tedy následující

  • snadná instalace – žádné problémy s uchycením
  • napájení po ethernetu
  • nízká cena (1590 bez DPH za jednu stanici)
  • velká konfigurovatelnost pomocí přehledného webového rozhraní
  • kompatibilita s jinými produkty
336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď