728b.gif

RETRO: Metropolis

23.05.08 23:45 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2027x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

MetropolisDnešní retro bude opravdu důstojným zástupcem své věkové skupiny. Nesáhnu totiž patnáct let do historie jako u Nightmare Before Christmas. Dokonce zajdu dále, než v případě Podrazu ze sedmdesátých let. O mnoho dál.

Snímek režiséra Fritze LangaMetropolis totiž poprvé spatřil světlo světa v roce 1927. Pro mnohé své kvality ale dokáže zaujmout s přehledem i dnes, ba naopak, jeho stáří působí spíše jako výhoda. Je třeba také poznamenat, že zde hovoříme o filmu němém. Proč byste tedy měli svými zraky zamířit do filmové historie?

Futuristické město Metropolis je striktně rozděleno na dvě části. Podzemní dělnickou třídu, jejíž členové nemají jiné možnosti, než do vysílení dřít a po tuctech umírat, aby vládnoucí a byrokratická třída měla o vše nutné a luxusní postaráno. Hlavním hrdinou je mladík Freder Fredersen (Gustav Fröhlich), syn vládce Metropole, Joha Fredersena (Alfred Abel). Freder odmala žije v Zahradách rozkoše, prominentním soukromém ráji pro syny nejvyšších papalášů. Nijak nezasažen okolním světem si užívá co hrdlo ráčí.

Metropolis

Idylka skončí, když se na první pohled zamiluje do kazatelky Marie (Brigitte Helm), která hlásá dělníkům v podzemí o lepším životě a o nutnosti najít Prostředníka, který urovná narůstající sváry mezi oběma společenskými třídami. To by však jeho vypočítavý otec nesměl kout plán, jak pomocí Mariina vlivu s hrozící rebélií dělnictva zamávat jednou provždy.

MetropolisV příběhu se nachází hned několik nadčasových témat, která bych alespoň já od snímku z dvacátých let nečekal. A stejně tak se dá mluvit o vizuálním pojetí. Metropolis totiž svými efekty hravě zválcuje leckteré snímky o třicet let mladší. Kvůli absenci mluveného slova herci výrazně přehrávají, aby dali divákovi jasně najevo své pocity. Ty jsou navíc dokreslovány opravdu silným hudebním doprovodem, který skvěle doplňuje všechny scény. Po chvíli Vám zkrátka vůbec nevadí, že herci nehovoří.

V celém průběhu snímku je sice patrné, že spadá do filmového dávnověku, při jeho sledování to ve Vás ale probouzí spíš úctu k umění a snaze, kterými filmaři dvacátých let vládli. Pro mě osobně byl Metropolis překvapením ve všech směrech a smekám před jeho autory.

Metropolis

Hodnocení

pcblog.cz: 8 z 10
csfd.cz: 87%
imdb.com: 8.4 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď