728b.gif

Sensation – world’s leading dance event

29.05.08 00:04 | Kultura | autor: Baque (profil) | Čteno: 2647x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Sensation White PrahaTuto sobotu se v pražské O2 aréně již podruhé otevřou brány magického světa taneční hudby, světel a okázalých exhibicí. Světa jménem Sensation. Již loni jsme měli tu čest u nás tuto světově proslulou show přivítat. Přestože se dnes jedná o fenomén nepřekonatelné velikosti, není tomu tak dávno, kdy ještě pojem Sensation nebyl vůbec na světě.

Historie této akce se začala psát v roce 2000 a u jejího zrodu stála agentura ID&T (Irfan, Duncan & Theo), pod jejímiž křídly jsou i jiné světoznámé taneční akce, jako je na příklad Trance energy. První ročník nemůže být spojován s jinou zemí, než s Holandskem, jež je Mekkou taneční muziky. Během uplynulých let tato akce prošla mnohými změnami.

2000

V tomto roce měla podoba Sensation ještě daleko do té, kterou známe dnes. Nebyla ještě rozdělena na White & Black a neexistovalo ještě ani žádné ústřední téma. Ovšem účast světově proslulých DJs byla již tehdy samozřejmostí. V tomto roce byl také položen základ jedné z tradic akce, kterou je hymna. Jako první se jí měla čest stát skladba Cygnus X – Superstring. Jako jediný nebyl tento ročník vyprodaný, Amsterdam Arenu se podařilo zaplnit sotva z poloviny.

2001

Na rozdíl od prvního ročníku bylo tentokrát všech 40 000 lístků vyprodáno během několika málo hodin. Poprvé byl zaveden dress code, jež dodává celé akci tu správnou atmosféru. Zároveň byla poprvé pokusně umístěna stage doprostřed haly a bylo možné poprvé zaslechnout Megamix, který je považován, za výběr toho nejlepšího ze všech stylů, které jsou na této party k zaslechnutí. Každoročně v něm také zaznívají hymny minulých ročníků.

2002

Tento rok se nesl ve znamení rozdělení Sensation na White & Black z důvodu narůstající oblíbenosti temnějších tanečních stylů. Sensation White se tedy zaměřila na trance a house a Sensation Black převážně na hardstyle a hardcore.

Sensation White Praha

2003

Tento rok přinesl první univerzální téma akce. Byly jím 4 elements.

2004

Party se nesla v duchu starověkého Řecka a obyvatel Olympu, téma bylo: Greek gods.

2005

Po dvou letech relativního klidu, co se ve vytváření důležitých mezníků v historii Sensation týče, se události opět daly do pohybu. Byla zvolena nová strategie a Megaparty, která doposud nevytáhla paty z rodného Holandska, byla představena také v Německu a v Belgii. Samozřejmě se jednalo stejně jako ve všech příštích letech jen o odnože, protože holandská Sensation je ve své plné kráse a velikosti nepřekonatelná. V tomto roce také v Amsterdamu uvedl Armin van Buuren hymnu Serenity za živého klavírního doprovodu Jana Vaynea, která se zapsala do podvědomí i pro příští ročníky. Téma bylo jakousi kombinací motivů filmů Matrix, Terminátor a Resident Evil, tedy daleká budoucnost a válka mezi lidstvem a stroji. (Toto téma bylo vloni použito na české Sensation).

2006

Sensation se opět uskutečnila i v Německu a v Belgii, a navíc zažila svůj debut i v Polsku. V Amsterdam Areně byl představen příběh Dreamcatcher, v němž exceloval uvaděč jménem Sandman.

2007

Holandsko opět představuje nové téma spojující celou party (na toto téma se letos můžeme těšit i u nás). Tentokrát je jím láska a hlavní dekorací celé show je takzvaný oak of love (dub lásky). V tomto roce se poprvé představila Sensation White u nás a zároveň poprvé v historii opustila domovské Holandsko i Sensation Black a byla uvedena v Belgii. Dalším debutem v historii této obří party byla odlišnost dekorací mezi holandskými Black & White variantami. Dekorace pro White variantu byla totiž speciálně navržena vzhledem ke konáni v jedinečný den 7.7.2007.

2008

Letos se bude v Holandsku Sensation White jako tradičně konat první červencovou sobotu a se stejnou tradicí se týden po ní představí v Amsterdam Areně i Sensation Black.
Sensation White Praha.

Sensation White Praha

Sensation White můžeme bezpochyby považovat za nejnákladnější show, která kdy v ČR byla. Příprava trvá 5 dní a zajišťuje ji 70 člený tým. Veškerá technika která je zavěšována do vzduchu váží 40 tun a je přivezena 10 kamiony. Součástí show bude stupňovité otočné podium s mnoha fontánami, akrobatická vystoupení odehrávající se nad hlavami návštěvníků, alegorické průvody a exhibice holandských umělců a nepřeberné množství pyroefektů a laserových show.

Je tedy rozhodně na co se těšit a nezbývá než říct: „Be part of the night – dress in white.“

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď