728b.gif

Obraz Doriana Graye

05.06.08 17:04 | Kultura | autor: MichMach (profil) | Čteno: 3140x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Dorian GrayPřed více jak 100 lety anglický literát Oscar Wilde napsal příběh o Dorianu Grayovi. Nadčasové dílo vzbuzuje pozornost i dnes. Jak jinak si vysvětlit, že i současní umělečtí tvůrci si berou z Wildova příběhu inspiraci. Nejnověji u nás divadlo Ta Fantastika uvádí od roku 2006 muzikálovou verzi, na jejíž podobě má lví podíl hudební skladatel Michal Pavlíček.

Jeho produkt působí zajímavě a určitě se na představení nudit nebudete. Tvůrci sice posunuli určité mantinely, ale hlavní linie a smysl příběhu zůstal zachován. Zvláště naturalistický a dekadentní nádech byl umocněn.

Wildův příběh

Hlavní postava, Dorian Gray, mladý, zchudlí, ale krásou kypící aristokrat, se přátelí s jemným malířem Basilem, který ho nesmírně obdivuje a vytvoří Dorianův žijící portrét. Přátelství utrpí s příchodem materialistického Henryho. Ten Doriana zasvětí do všech tajů života a probouzí v něm vědomí o výjimečnosti krásy a chvilkového prožitku.

Dorian GrayNový Dorian se setkává s herečkou Sibylou, vzájemně se do sebe zamilují. Se svou vyvolenou se chce samozřejmě Dorian pochlubit svému učiteli života Henrymu. A kde jinde seznámení uskutečnit než v divadle. Henry s přáteli přijdou na Sibylino představení, ta však předvede příšerný herecký výkon. Doriana urazí, že ho takhle ztrapnila před přáteli, a rozchází se s ní. Po vystřízlivění své rozhodnuté přehodnocuje, je však už pozdě. Sibylino srdce utrpělo strašlivou ránu a východisko nachází v sebevraždě.

Smutného nekorunovaného vdovce opět vyléčí Henryho okruh přátel společnými pitkami či návštěvami nevěstinců. Čím však Dorian více morálně upadá, tím se jeho portrét přeměňuje v lidskou stvůru – nese tíhu jeho hříchů. Toto tajemství nakonec odhalí malíř Basil, ale vynáší si tak nad sebou ortel smrti.

Dorian GrayZabít svého bývalého přítele Dorianovi nedělá problém. Ošklivení portrétu má přece jen jednu výhodu, nad Dorianem se zastavuje čas. Všichni stárnou, jen on zůstává krásný a mlád. To mu zachrání i život, když ho díky tomu nepozná bratr Sibyly, který jí šel pomstít.

Roky ubíhají a jednoho večera Dorian podlehne zvědavosti a jde se podívat na ukrytý portrét. Po jeho zhlídnutí propadá děsu a své tajemství se rozhodne zničit. Probodává plátno obrazu, ale v tom sám padá k zemi. Jeho sluha posléze nachází svěží portrét svého pána a pod ním ležící mrtvolu starého zrůdného muže. Tak ve zkratce vyznívá originální a z větší části i muzikálové provedení Wildova děje.

Pavlíčkův muzikál

Česká modifikace si dovolila pozměnit konec. Jeho vyznění se nese v optimističtějším duchu. Dorian projde rámem obrazu (hlavní rekvizita) do světa mrtvých za svojí nepoznanou matkou a milovanou Sibylou. Vše zakončí stařičký Henry, který šňupnutí koksu zapije šampaňským.

Dorian Gray

Muzikáloví forma sebou přináší větší míru symbolismu již už místy symbolického Wildova originálu. Například představením provází postava Ještěrky, coby starého symbolu úskočnosti a podvodu. (nejspíš inspirace v jiných muzikálech: Kleopatrou provázela personifikovaná Kobra a Draculou Krev)

Dominance energické a místy ponuré i povznášející Pavlíčkovy hudby s přídavkem vynalézavých Hedlových textů vytváří jednotný komplex, na kterém staví dramaturgie. Děj často probíhá v oparu dýmu, který má znázorňovat Londýnskou mlhu. Divák hledí na jeviště skrz rám propletený látkou, s níž si pak hrají světelné efekty. Scény s nádechem erotiky sice místy působí směšně, ale nejspíš to byl záměr tvůrců. Jedná se o typický český rys. Na rozdíl od ostatních národů Češi cpou humor kamkoli. Oceňuji ztvárnění stárnutí jednotlivých postav. Roztomile působí proměna prostopášníka Henryho v šedivého staříka.

Dorian GrayDivadlo Ta Fantastika již tradičně staví na hvězdném hereckém obsazení. Ani tento muzikál není žádnou výjimko. David Kraus se role Doriana zhostil na výbornou. Za další známé tváře nutno jmenovat Kamila Střihavku (Basil), Báru Basikovou (Ještěrka), Vojtu Dyka, Václava Noida Bártu, Martina Písaříka, Daniela Hůlku či Viléma Čoka (zastávají více rolí). Herci si očividně užívali představení společně  s diváky.

Muzikál Obraz Doriana Graye je živým důkazem toho, že i komerční divadlo dokáže uvést kvalitní produkt. To se tradičně projevilo i v ceně, ale zaplacených 6 stovek rozhodně nelituji. Za klad považuji udržení si autentičnosti s originálem a využití prostoru daného muzikálovou formou. Mě si muzikálové ztvárnění získalo. Snad tomu i napomohlo mrknutí představitelky lehké děvy mým směrem ;-)

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď