728b.gif

RETRO: Mafiáni (Goodfellas, 1990)

06.06.08 22:10 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2188x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Goodfellas - MafiániŽe je Martin Scorsese jedním z nejlepších režisérů všech dob nemůže být pochyb. Na druhé straně byl také hodně dlouhou dobu Filmovou akademií zneuznaným filmařem. Prvního oscara za režii si přivlastnil až za kriminální drama Skrytá Identita (The Departed, 2006).

Širší filmová veřejnost a také zástupy kritiků si do té doby klepaly na čelo, jak je možné, že Scorsese pořád jednu zlatou sošku, ne-li více, nemá. Jeho snímky jako Letec (The Aviator, 2004) a Gangy New Yorku (Gans of New York, 2002) opravdu stály za to. Protestanti však měli na mysli hlavně Mafiány (Goodfellas, 1990).

Scorsese prostě v mafiánském žánru umí chodit a svou fascinaci touto tématikou nijak neskrývá. Kdo ví, možná byl malý Martin duší gangster ze starého Chicaga. Pro nás jen dobře, že neskončil na šikmé ploše, ale na režisérské stoličce.

Příběh Mafiánů totiž popisuje cestu mladého chlapce Henryho Hilla (Ray Liotta) do řad organizovaného zločinu. Hned v úvodu nás Henry zasvětí do situace větou: „As far back I can remember, I always wanted to be a gangster,“ volně přeloženo jako: „Kam až si vzpomínám, vždycky jsem chtěl být gangster.“

Goodfellas - MafiániMísto školy chodil každý den do nedalekého baru, který patřil tamějšímu kmotrovi Paulu Cicerovi (Paul Sorvino). Nosil drinky, cigarety a noví přátelé si jeho pomoci dokázali vážit. Když přinesl pošťák k Hillovým domů dopis o Henryho školní (ne)docházce, dal ho zkrátka malý Henry pro výstrahu zmalovat do fialova. Pak už všechny dopisy ze školy chodily zásadně přes Paulie Cicera.

Během krátké doby puberťák Henry vydělával víc peněz, než jeho rodiče, pouličně kšeftoval s cigaretami a také v baru potkal svůj mafiánský idol Jimmyho Conwaye (Robert De Niro). Opravdový zlom v „kariéře“ přišel, když nezletilý Henry skončil kvůli pašovaným cigaretám u soudu a odmítl vypovídat. To bylo chování, které se kmotrovi zalíbilo. Mladík se stal definitivně partnerem organizace. Jak tomu však bývá, nic netrvá navěky a čím více si člověk zahrává, tím hůře skončí…

Goodfellas - MafiániScorsese dokázal vytvořit naprosto skutečností dýchající obraz šedesátých a sedmdesátých let. Uvěříte tomu, že gangsteři jsou všude kolem. Právě oni sedí u předních stolků v kabaretech, patří jim podíly v luxusních restauracích a právě oni si mohou dovolit Vás oddělat, aniž by hnuli brvou.

Kdo ví, zda byla v roce 90’ tak tuhá konkurence, že si již zmiňovaný oscar hoví na cizí krbové římse. Zodpovědně ale mohu říci, že v tomto žánru -pomineme-li staršího Kmotra- se pro Goodfellas těžko hledá konkurence. Rozhodně doporučuji, už jen De Nirův vypočítavý bastard stojí za to.

Hodnocení

pcblog.cz: 8.5 z 10
csfd.cz: 89%
imdb.com: 8.8 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď