728b.gif

Opera 9.50 – první subjektivní rychlodojmy

12.06.08 22:05 | Internet | autor: Longer (profil) | Čteno: 2129x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Opera 9.5Jak již zajisté víte, dnes byla uvolněna dlouho očekávaná finální verze oblíbeného webového prohlížeče Opera 9.50. Ačkoliv se nejedná o žádnou novou generaci, jakou zajisté bude chystaný Firefox 3, přináší Opera mnoho změn především v poli, které je pro mě nejdůležitější – interní funkcionalitě.

Krátce tedy vypíchnu drobnosti, kladné i záporné, kterých jsem si za pár hodin stihl všimnout. Rozdíly jsou vztaženy k Opeře 9.26, nicméně tato se chovala velmi podobně jako všechny jeji předchůdkyně (8.xx atd.).

Klady:

1) Vylepšená podpora JavaScriptu

Ano! Sláva! Opera často byla kritizována kvůli mizerné práci s JavaScriptem. Nejeden uživatel povětšinou musel mít po ruce Firefox nebo IE, aby některé stránky ovládané zvětšiny pomocí JS vůbec mohl správně používat. Neměl jsem ještě možnost vyzkoušet více stránek, nicméně několik náhodně vybraných problémových kousků funguje v nové verzi skvěle.

2) Vylepšené našeptávání

Pokud píšete do adresního řádku nějakou URL, Opera vám automaticky začne nabízet stránky, na kterých jste již předtím byli. To není nic nového, nicméně v nové verzi je toto mnohem svižnější (ukládám si posledních 10 000 navštívěných stránek a s tím měly předchozí verze docela problém). Současně je také lepším způsobem zvýrazněno, co píšete. Další skvělou novinkou je také našeptávání věcí, které jste hledali přímo pres adresní řádku.

Takže pokud napíšu lu, rozbalí se seznam mnou hledaných uživatelů na last.fm (z tohoto jsem osobně velmi potěšen, takže ještě jedno malé soukromé: hurá!). Malou vadou na kráse je fakt, že není možno si našeptané odkazy nějak seřadit (třeba místo názvu podle data návštěvy), popř. si toto datum nechat zobrazit. Pokud někdo víte, zda-li toto jde nastavit, dejte vědět do komentářů.

3) Rychlejší engine

Ačkoliv řada lidí dnes namítne, že při rychlosti dnešních procesorů/internetových přípojek je již vylepšení rychlosti zanedbatelné, dokázali přesto vývojáři i v roce 2008 učinit krok kupředu. Známí šneci jako třeba last.fm (především stránka Friends) se nyní načítají řádově 3 nebo 4 vteřiny. Z nějakého důvodu se také většina gifů animuje rychleji - možná až příliš rychle.

4) Lepší práce s certifikáty

Kromě jiného také pravidelně navštěvuji Microsoft Outlook Web Access, který pro přístup vyžaduje potvrzení certifikátu. Tento se však naneštěstí jmenuje jinak než daná stránka, takže při načítání rozhraní bylo vždy třeba odklepnout dvě otravná okna s přijetím certifikátu. Nyní již Opera nabízí možnost „zapamatovat si poslední rozhodnutí“, címž se opět trošku zjednodušil přístup k zabezpečeným stránkám.

5) Rychlejší start/vypínání

Co dodat, doba startu Opery se snížíla cca o 40%, vypínání potom z původních 40s přešlo do krásných dvou (!).

Abych ale jen nechválil, má nová verze také malé pihy na kráse, opět vnímáno subjektivně, vaše zkušenosti se mohou lišit.

Zápory:

1) Upgrade původní verze

Ani dnes není úplně dořešena instalace formou upgradu původní verze, takže po reinstallu na novou verzi je opět třeba zamířit do nastavení vyhledávání a odmazat instalátorem přidané zkratky, které alespoň v mém případě kolidovaly s existujícími.

2) Zvýšené paměťové nároky

Bude se možná jednat pouze o můj případ, ale první spuštění Opery si vyžádalo krvavých 201MB v RAM, což je oproti původním 148 docela citelný nárůst. Osobně toto vidím jako důsledek „rychlejší práce“, kdy vývojáři zvolili mně sympatickou politiku „radši ať to žere víc, ale je to svižné“. Samozřejmě přístupu „žere to moc a je to pomalé, zoptimalizujme to“ se vůbec nebráním, nicméně při dnešní ceně RAM modulů se toho dočkáme už asi jen od velmi malého počtu vývojářů.

A to je vše, vážení přátelé. Nadhodil jsem vám zde několik rychlých postřehů a vy neváhejte a určitě na novou verzi upgradujte, protože zvýšené paměťové nároky za fungující JavaScript a spoustu dalších vylepšení, která jsem ještě neobjevil, za to určitě stojí. Operu 9.50 můžete stáhnout zde.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď