728b.gif

Cesta do fantazie (Sen to Chihiro no kamikakushi, 2001)

13.06.08 22:30 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2830x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Cesta do fantazieNa doporučení jednoho z mých nejváženějších filmových rádců (a to sice serveru Internet Movie Database) jsem zhlédl animovaný pohádkový příběh, který pochází z Japonska, jmenuje se, jak nadpis článku předpovídá, Sen to Chihiro no Kamikakushi a pochází z dílny mistra Hayao Miyazaki.

Přeložit samotný název doslovně do naší mateřštiny je hodně komplikovaný úkon. Dohledal jsem (snad správný) překlad do angličtiny, který zní „Sen and Chihiro’s (experience of) being spirited away”. Odpovídá mu také anglický název filmu – Spirited Away.

Desetiletá Chihiro je jedináček a stěhuje se se svými rodiči do nového domu na venkově. Jako památku na to, co bylo, si s sebou veze jen pugét růží, kterým ji zřejmě obdarovali známí při odjezdu. Nedaleko nového domu však otec Chihiro s vozem zabloudí a nepřehlednou lesní cestou se i se zbytkem rodiny dostane k záhadné budově mezi stromovím. Zvědavost rodičů zatáhne všechny tři dovnitř a východ na druhé straně všechny překvapí. Dostanou se mezi staré domky, v nichž otec rodiny nevidí nic jiného, než zchátralý zábavní park.

Cesta do fantazie

A překvapení je o to větší, že jeden polodomek/polostánek  je plný na první pohled výtečných pokrmů. Se slovy, že zaplatí, až se někdo objeví, se matka i tatínek pustí vyhladověle do jídla. Chihiro ale ze slušnosti a také ze strachu jíst odmítá. Prochází se po okolí a s překvapeným výrazem ve tváři narazí na mladíka, který ji okamžitě přikáže, ať vezme nohy na ramena, neboť nastává soumrak a všem lidem hrozí obrovské nebezpečí. Když malá dívka přiběhne pro své rodiče, nalezne jen dvě odpudivá prasata v jejich oblečení s hlavami zabořenými v mísách s jídlem, tma dorazí a všude okolo se začnou objevovat živé stíny…

Snímek má kabát typického japonského dvourozměrného anime, v dnešní vlně trojrozměrných digitálních animáků mu to však spíš dodává osobitost, než aby kvůli tomu působil archaicky. Navíc nejde o upocenou anime slátaninu typu Pokémonu, kde jeden vytřeštěný ksicht střídá druhý a postavy se chovají jako by právě spadly z jahody naznak.

Cesta do fantazie

Naopak jsem byl u vytržení z překvapení, které mi Cesta do fantazie přichystala svou vyzrálostí a alegoričností. Narozdíl od prvoplánových a plochých novodobých českých pohádek je příběh klikatý a skrývá silný emocionální nádech. Neexistuje absolutní temné zlo (český černokněžník) a nevinné dobro (krásný princ). Každá postava má svou hloubku a v různých situacích se chová odlišně. Scény mají různorodé sociální, ale také aktuální environmentální pozadí. Režisér Miyazaki je mimo jiné známý svými zájmy o ekologii a zdraví planety. Za zmínku jistě stojí i nečekaně silný hudební doprovod od mně dosud neznámého skladatele Joe Hisaishi.

Cesta do fantazieZávěrem očekávatelně přichází srovnání s dalšími animovanými filmy. Jako mnohým i mně se líbí zejména Pixarovky, které jsou však s Cestou dost nesrovnavatelné. Jiný způsob ztvárnění, ale především naprosto odlišné kulturní zázemí (Západ versus Japonsko) hází poměřování klacky pod nohy. Za sebe mohu říci, že například Auta byla dobrá podívaná, ale přeci jenom hodně konzumní. Podívat se a vzpomínat na zábavu. Při zamyšlení nad Cestou do fantazie mám ale i pocit myšlenkového uspokojení. Finální obrázek ať si ale každý uková sám.

Hodnocení

pcblog.cz: 8.5 z 10
csfd.cz: 89%
imdb.com: 8.5 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď