728b.gif

RETRO: Fargo (1996)

27.06.08 12:00 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 1870x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

FargoOscarové sourozenecké duo Joel a Ethan Coenovi získali čtyři letošní ceny Akademie za snímek Tahle země není pro starý. Pro režiséra Joela a scénáristu Ethana, kteří mají na kontě další skvělé kousky jako Big Lebowski a Nesnesitelná krutost, to však nebyla první zlatá soška.

Premiérově si předávání Oscarů vyzkoušeli v roce 1997, kdy převzali ocenění za nejlepší scénář napsaný přímo pro film, kterým bylo Fargo. Nutno dodat, že se jedná o příběh vycházející ze skutečných událostí.

Příběh podle mnohým kritiků až Shakespearovských rozměrů mrazivě zalézá za nehty. A nejde jen o zimní počasí chladné Minnesoty. Plán Jerryho Lundegaarda (William H. Macy), vedoucího prodeje aut, je prostý. Z jeho finančních problémů mu pomůže domluvený únos vlastní ženy, již zcela jistě vykoupí její bohatý otec, který je zároveň majitelem firmy, kde Jerry pracuje.

Fargo - Buscemi, StormareDohození rabiáti s tvářemi Stevea Buscemiho a Petera Stormarea si nežádají mnoho – čtyřicet tisíc dolarů. Jerry, který by jim měl peníze předat, ale řekne tchánovi o výkupném v hodnotě milion dolarů. Okrást vlastní rodinu by, řekněme, nebyl tragický prohřešek. Stačí však detail, drobná nepozornost a tragické krveprolití, které se dotkne mnohem více lidí, je na světě.

Akademii také padl do oka herecký výkon hlavní ženské protagonistky, kterou je těhotná policistka Margie (Francis McDormand), jenž byl ověnčen druhou zlatou soškou pro Fargo. O nic hůře si nevedlo ani duo Buscemi – Stormare, kteří dokazují, že jsou skutečně famózní herci a jejich paleta charakterů a poloh je vskutku rozsáhlá.

Fargo - oscarová Francis McDormand

Hlavní předností filmu je ale před skvělými herci jeho minimalismus. Žádné velkolepé scény a strhující akce. Klíč k úspěchu leží v poctivé řemeslné práci, již lidé pod vedením Coen Bros. odvedli. Nenucené a životné postavy, uvěřitelnost podtržená nálepkou reálného příběhu, špetka černého humoru. Výsledná tragická story skutečně stojí za pozornost. U nás ji bezpečně seženete na DVD.

Hodnocení

pcblog.cz: 8.5 z 10
csfd.cz: 87%
imdb.com: 8.3 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď