728b.gif

Prequel, sequel, remake (restart)

20.06.08 10:00 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 4074x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Prequel, sequel, remake, rebootNásledujícím článkem rozhodně nemíním objevovat Ameriku. Nepůjde o převratný sled ohromujících úvah a tezí na téma uvedené v nadpisu, spíše o teskný povzdech nad některými filmy, které se jedním z výše uvedených titulů mohou pyšnit.

Kvalita zmíněných snímků je pochopitelně podle každého diváka jiná, tudíž nepředpokládám, že můj dojem bude ve všech případech shodný s názorem Vás, čtenářů. Neváhejte se proto s klidem některého z filmů zastat ryze ospravedlňujícím komentářem nebo naopak ztrhat kinematografickou tragédii, jež Vám v tomto krátkém výčtu chybí.

Pro filmaře je pochopitelně jednodušší těžit z popularity, kterou již nějaký film získal, než budovat úspěch od základů. Proto se všech těch čtyřek, pětek, Zrození, Počátků a předělávek dočkáváme. Jde o byznys, jehož obětí jsou nejen návštěvníci kin a jejich zážitky, ale také (doufám) neexistující vetřelci, Darth Vader, Rocky a třeba Batman a jeho ROBIN (smích – pozn. autora).

Neuvedu pro všechny zmíněné typy stejný počet zástupců, protože, jak přiznávám, u některých odvětví mi v paměti vytane méně titulů, než v jiných. Píši text jako spontánní reakci na před nedlouhou chvílí viděný film, dohledávání různých informací k jiným remakům atp. by mě možná uklidnilo a psaní tohoto artiklu bych si úplně rozmyslel :-), takže pojďme z hlavy.

Prequel

Prequel, sequel, remake, rebootVe filmovém průmyslu se jedná o kus, který dějem předchází událostem snímku, na němž staví.

Lucasova hvězdná trilogie, sestávající z klasiky Nová naděje, Impérium vrací úder a Návrat Jediho, byla od samého začátku brána tak, že jí nutně cosi důležitého předcházelo. Režisér to nejlépe naznačil číslováním epizod, poněvadž ač byly tyto tři díly Hvězdných válek vypuštěny na plátna jako první, jejich pořadová čísla byla IVVI. Scénáře Skryté hrozby, Války klonů a Pomsty Sithů čekaly v Lucasově šuplíku na příchod lepší technologie.

Technika přišla, staré dobré Star Wars už ne. Jakž takž se onu atmosféru „kdysi dávno, v jedné předaleké galaxii“ daří navodit až epizodě III. První dvě však obsahují děje poskrovnu, jsou plné klišé, a ačkoliv překypují digitálními kouzly, člověk si při nich vzpomene na Empire Strikes Back a červená se až za ušima, na co to teď vlastně kouká za slátaninu.

Letmo vzpomenu na Mlčení jehňátek a jeho prequel Hannibal: Zrození, jež děsil (zato pořádně) jen ty, kteří uznávají výkon Anthony Hopkinse a Jodie Foster z roku 1991. K Mlčení se ale dostanu i v sequelech.

Dílko předcházející je například i mnou nedávno propíraný Aliens vs. Predator 1 a 2. Recenzi naleznete na stránkách Pcblogu. Máte rádi komedie? Blbý a blbější se svým hrubozrnným humorem pobaví široké spektrum divácké obce. Prequel s podtitulem „Jak Harry potkal Lloyda“ jsem vypnul po pěti minutách a styděl se za Hollywood.

Cube Zero(původní film byla šokující Kostka)… brak, brak, brak. S prequely raději končím.

Remake

Natočil někdo film, který se líbil? A že není nafilmován digitální kamerou a nepřetéká přes okraje vizuálními efekty za dvě stě milionů dolarů?  No tak přisypeme internet, smsky, prostě tomu dáme moderní kabát a hurá točit znovu. Ve zkratce – předělávka.

Přišel čas odtajnit impuls, který mě posadil ke klávesnici a přiměl psát tuto kritiku. Při večeři zapnutá televize a na její obrazovce se odehrávající drama Poseidon. Matně si v hlavě vybavuji kontury původního snímku Dobrodružství Poseidonu (1972). Gene Hackman vedl cestující převrácenou zaoceánskou lodí ven na denní světlo. Je tomu dlouho, co jsem Dobrodružství viděl, pamatuji si ale docela jasně, že na mě zapůsobilo velice pozitivně. Možná jsem starší, možná cyničtější, možná větší rejpal, předělávka s názvem Poseidon na mé tváři vyvolávala jenom úšklebek nad tím, jak doslova se dá utopit megalomanský rozpočet, o kterém jsem ve filmových magazínech četl v průběhu natáčení snímku.

Proč si jen autoři neuvědomují, že na heroických výkonech z minulosti se nám líbí právě ona drobná přehnanost, kombinovaná s obdivem, že šlo efektivně natáčet i bez grafických efektů, a spojení těchto faktorů do filmové klasiky. To, co zkrátka Dobrodružství Poseidonu s přívětivým úsměvem na tváři odpustíte, spočítáte novému Poseidonu se všemi úroky. A nejde jen o logiku, ale stejně tak i o herce. Nesympatické charaktery za digitální vodu „pravou, jako od Mattela“ nikdy neschováte.

Kdyby se tak všichni utopili hned na začátku. Mohl být konec a místo kýče začít jiný, pořádný film.

Prequel, sequel, remake, rebootMinulý týden jsem přeci jen prošel ještě jednou otřesnou záležitostí spojenou s remaky. Zvědavost mi nedala a spustil jsem krátkou ukázku Růžového pantera 2. Nutno přiznat, že jsem neviděl díl první. Jsem velkým fanouškem zesnulého britského komika Petera Sellerse, který tvář inspektoru Clouseauovi propůjčil v původní sérii z šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století, která si krom nevalných snah Blake Edwardse o pokračování i po Sellersově smrti zaslouží uznání. Po přečtení recenzí na remake Růžový panter (hlavní role se ujal Steve Martin a totálně tak pohřbil svou kariéru) jsem se zapřísáhl, že se na film nepodívám. Dodržel jsem předsevzetí. Avšak ukázku na díl druhý jsem svému zraku neodepřel, chyba, musím do budoucna být silnější. Tak trapně se při sledování monitoru zkrátka více cítit nechci.

U Jacksonova krále Konga se budete nejspíš nudit. A myslíte, že se Roland Emmerich stydí za Godzillu?

Sequel

Dílo, které navazuje na události předchozího děje, nebo-li pokračování.

Prequel, sequel, remake, rebootZ námi propíraných kategorií tvoří sequely zřejmě nejpočetnější rodinku. Jen málokdy se však ve filmovém světě stane, že se děcko vyrovná svému rodiči, natož aby ho překonalo. Rocky byl vítězstvím outsidera Stallonea nad Hollywoodem a lidé mu fandili jako o závod. Pomlácení Balboa a Creed po svém zápase skončili v nemocnici a vypadali jako váleční veteránové. Tak se boxuje o všechno. Ve druhém díle už se omílaly úspěšné faktory jedničky, dopadlo to ale ještě docela slušně. Třetí díl byl slabý, čtvrtý se zvrtnul v zábavný videoklip a pátý byl jeden z největších braků, které lidstvo poznalo. Naštěstí o Rockym padne slovo i v kategorii restartů.

Kvalitním pokračováním se může pochlubit Vetřelec. Druhý díl s názvem Vetřelci ho možná i převyšuje. Proč jsme se ale dočkali dalších dvou dílů? Bože, proč?

Steven Spielberg si mohl odpustit druhé Čelisti, ale budiž. Hollywood nás však nakrmil dalšími sequely. Jíst se to nedalo, žralok byl dlouho po datu spotřeby.

Tim Burton vytvořil Batmanem svůj originální Gotham a úspěšně dokázal netopýra převést na stříbrné plátno i podruhé. V myslích diváků tak musel rozcupovat váženost komiksového hrdiny někdo jiný – souzen, odsouzen a popraven budiž Joel Schummacher. Batman a Robin a Batman navždy jsou odpad, který se skladuje bok po boku s štěpným materiálem z Temelína.

Problémové byly i třetí díly ryze nedávných sérií. Piráti z Karibiku se rozmáchli do takové šíře, že jen stěží udrželi stabilitu. Neschůdně rozevlátý byl Spiderman 3 a Shrek Třetí se místo humoru vybavil trapným vykrádáním svých předchozích epizod.

Zmiňované Mlčení jehňátek pokračovalo šokujícími scénami v Hannibalovi. Šok vyprchal, kvalitní scénář a výkony se za ním bohužel neschovávaly

Na druhé straně klobouk dolů před těmi, kdo svou vizi dotáhli do konce. Peter Jackson ve své Středozemní trilogii udržel stoupající tendenci kvality. Oproti předchozím dílům se polepšovala i sága Harryho Pottera. Z trojice dobrodružných filmů pak byl jednoznačně nejlepší Indiana Jones a Poslední křížová výprava, tedy díl třetí.

Restart

Jdeme do finále a abych pořád jenom neplival oheň kolem sebe, podíváme se na jistý ozdravný krok, který v případě filmů může přijít. A tím je jistá varianta remaku – restart.

Výše zmiňovaný Rocky téměř zašlapal sám sebe do prachu boxerského ringu. Po letech se k jeho postavě rozhodl Sylvester Stallone vrátit a umožnit mu důstojný odchod do důchodu filmem, který nemá pořadové číslo 6, ale jmenuje se jen Rocky Balboa.

Rocky zestárl, má svou restauraci, kde do omrzení vypráví historky z boxu. Řeší rodinné problémy. Konec videoklipovému střihu a songům, tady jde o víc. O pocity hlavního hrdiny, o souboj nadcházející a odstupující generace. A i když nakonec i na boxování dojde, Rocky odchází s hlavou vztyčenou. To po pětce říci nemohl.

Zatím jsem neviděl druhý pokus o restart se Stallonem v hlavní roli, a tedy Johnnyho Ramba. Jestli Sly uspěl i napodruhé, klobouk dolů. Rád se nechám někdy v budoucnu přesvědčit.

Prequel, sequel, remake, rebootJako kapitální čin při restartování problematických sérií ale vidím snímek jiného žánru. Stal se jím pro mě Batman začíná s Christianem Balem v roli Bruce Waynea v režii Christophera Nolana, který hodil za hlavu vše, co se událo v kterémkoli předchozím batmanovském filmu a pustil se do vypravování naprosto od kořenů. Vsadil na temnotu, reálnost a postavy. A vyšlo to na jedničku.

Na letošní léto ostatně dodá Nolan druhý díl. Pokud se chcete dozvědět více o Batmanově soupeři, pak je tu pro Vás dvojice článků Mnoho tváří Jokera 1 a Mnoho tváří Jokera 2.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Prequel, sequel, remake (restart)

  1. s autorem souhlasim. nepadl me jeste film ring. zazitky z japonske a pozdejsi americke verze nejdou srovnavat. na druhou stranu jsem ring two nevidel

Zanechat odpověď