728b.gif

Wanted

02.07.08 10:01 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 1357x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

WantedRežisér Timur Bekmambetov se vynořil jako blesk z čistého nebe a položil překvapený Hollywood na lopatky fantasy akcí Noční hlídka. Kdo by čekal, že z Ruska může přijít efektní akční jízda se skvělými herci, ale hlavně s mistrovskou řežií.

Následovně T.B. vypustil do širého světa ještě výbušnější pokračování podle známé knižní série – Denní hlídku. Hollywoodští bossové sedící na naditých pytlích se znakem dolaru měli v hlavě v tu ránu jasno. Tenhle talent musíme mít.

A tak se Bekmambetov pustil do svého prvního zámořského snímku. Námět má základ v úspěšném komiksu Wanted od autora textu Marka Millara a ilustrátora J. G. Jonese, avšak od pouhé základní myšlenky jsou film a komiks naprosto odlišné.

Úvod Wanted je jednoduchý. Wesley Gibson (James McAvoy) je nula a sám to o sobě prohlašuje. Přítelkyně je mu nevěrná s jeho kamarádem, má práci, kterou ze srdce nenávidí. Pak se ale od pohledné slečny Fox (Angelina Jolie) dozví, že mistrně odkráglovaný muž na střeše jednoho z mrakodrapů byl jeho nikdy nepoznaný otec – tajný zabiják. A nejen ledajaký zabiják, nýbrž možná ten úplně nejlepší člen tajuplného Bratrstva. A teď je jen na Wesleym, aby zašlapal do prachu otcova vraha. Tohle rozhýbe každý skomírající život.

WantedNa poměrně uspokojivé herecké výkony Angeliny Jolie jsme si už zvykli, nijak nevybočí ze svých kolejí. Ničím Vás nepřekvapí ani Morgan Freeman v roli hlavy Bratrstva. Kdo ale překvapil mně, byl James McAvoy v hlavní roli. Pokání jsem si z důvodu žárlivosti mojí osoby na možné nápadníky Keiry Knightley nechal ujít. McAvoy mě dnes v kině svým suverénním výkonem přesvědčil, že toto Pokání se týkající rozhodnutí možná kvůli jeho hraní přehodnotím.

Herci ale pořád stojí poněkud v pozadí, protože první housle tu jednoznačně hraje akce. Bavil jsem se jako chlapeček v hračkářství, když auta létala vzduchem, kulky zahýbaly za roh a když zahraniční produkce nešetrně zacházela s naším pracně udržovaným Pendolinem. Asi nevědí, že jich funkčních zrovna moc nemáme. To, že se natáčelo v Praze a Barrandovských ateliérech, není žádné tajemství. A tak si musel důležitou roli zahrát i onen žlutomodrý výdobytek moderní techniky, který tak slavně brázdí naše tratě. Koneckonců, má zkušenosti už z Casina Royale. Nutno podotknout, že pravověrní vyznavači filmového realismu nemají na Wanted co dělat. Fyzika se totiž v závěrečných titulcích vskutku neobjevuje… ale čert vem realitu, hlavně že je to ZÁBAVA.

WantedBekmambetov se předvádí podle mého názoru ještě více než v obou Hlídkách a z plátna bombarduje diváky jedním svěžím a originálním nápadem za druhým. Tempo je vražedné a akční sekvence fantasticky doplňuje jak rocková hudba, tak hravé i úderné instrumentální pasáže od skladatele Dannyho Elfmana.

Co více k Wanted v rámci krátké recenze říci, abych ještě podtrhl svůj dojem? Kdyby do sálu nepřišel hubený vytáhlý hoch uklízet zbytky popcornu a nečekal, až odejdu, zůstal bych zabořený v pohodlném křesle a koukal na Wanted s úsměvem znovu.

Hodnocení

pcblog.cz: 7.5 z 10
csfd.cz: 73%
imdb.com: 6.9 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď