728b.gif

Léto v Texasu #2

08.07.08 01:13 | Offtopic | autor: MichMach (profil) | Čteno: 3436x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

TexasPo luxusním vyspání na mě čekalo první vykolejení ze zažitého standardu. Jednalo se o stravování. To mají v kempu všichni zaměstnanci zadarmo. Já jím společně se svěřenými dětmi. Snídaně, oběd a večeře se od sebe ani moc neliší. Hamburger či plněnou taštičku doplňují další pokrmy: chipsy, hranolky a dorty. Vše je na můj vkus velice sladké, proto snad i Američané přehnaně používají nejrůznější kečupy, majonézy a hořčice.

Sladkost se nevyhýbá ani nápojům. Naštěstí pro mě, stravování doplňuje pojízdný vozíček s ovocem a se saláty a rovněž americká káva je mi pochuti. O Američanech je všeobecně známo, že se vyznačují nadměrnou tloušťkou. Tento topoi bych rád uvedl na pravou míru. Skutečně asi 20% obyvatel je přehnaně obézní, ale zbytek se dá srovnat s naší populací.

Abych se neomezoval jen na jídlo v kempu, rád se podělím i o zkušenosti získanými mimo. Každý víkend mám totiž volno a můžu navštívit nějaké obchodní centrum. Při jedné z návštěv fast-foodu mě zarazila možnost zakoupení bezedného kelímku, což neznamená nic jiného, než že můžete vypít jakékoli množství Vámi zvoleného nápoje. Ceny se pohybují dle druhu pití, za bezednou kolu jsem zaplatil kolem 3$ (50 Kč) Pamatuji si, že něco podobného u nás bylo v bufáči v Tescu na Národní třídě. Jídlo se omezovalo jen na hamburgery, plněné taštičky a saláty. Při placení mě mile překvapila servírka, když mi oznámila, že hosta z České republiky tady ještě neměli, a tak má konzumace byla gratis.

Vůbec na otázku odkud jsi, si s odpovědí from Czech republic nevystačíte. Obvykle musím dodat, to je země v Evropě, na to se už chytaj :-) Přesto mě několikrát překvapilo, že někteří Američané povědomí o ČR měli. Jedna Američanka dokonce tvrdila, že se o nás učili ve škole.

American Burger

Kemp

V kempu pracuje něco přes 100 zaměstnanců, z toho 20 pochází mimo USA. Jedním z hlavních hesel je otevřenost a boření bariér mezi lidmi. A tak se Vám zde může lehce stát, že potkáte holku z Jižní Koreje, která má na starosti přibližně 20 dětí společně s holkou z Ruska a z Jamaiky. Tato grupa tráví společně 24 hodin denně. Také dohromady sdílí ubytovnu, která se dělí na dětskou část, pokoj vychovatelů a toalety. Děti do kempu přijíždějí v pondělí a setrvají do sobotního rána. Během těchto dní na ně čeká bohatý program nejrůznějších aktivit.

Prostředek kempu vyplňuje jezero, kde děti mohou jezdit na šlapadlech a lodičkách či mohou rybařit. Za jezerem stojí dvě vysoké konstrukce, které slouží k šplhání jako horolezecké stěny a opičí tratě. Kontakt se zvířaty zajišťuje minifarma a možnost projížďky na koních. Poblíž stájí stojí několik hřišť: minigolfové, basketbalové, tenisové, fotbalové a velice populární basebalové. Každá z aktivit trvá hodinu a je prokládána jídlem a plaváním v bazénu. A tak je zaručeno, že se děti nenudí.

Já již absolvoval dvě skupiny děti a nějaké závratné rozdíly od našich českých jsem nezpozoroval. Snad jen ty americké mají v sobě větší sebevědomí a vůbec se nestydí nahlas projevit vlastní názor, který se dá však snadno ovlivnit. Zezačátku člověk jde do něčeho úplně nového a učí se průběžné novou roli vychovatele přijmout a zvládat. Ale po týdnu se otrkáte a vše jde jako po másle. Jen sem tam jazyková bariéra brání lepší koordinaci, ale to spraví čas. Děti totiž většinou mají stejné otázky: Co budeme dělat? Jaká je další aktivita? Kdy bude jídlo? Můžu jít na záchod? Etc. Ale občas Vás přece jen dokáží vykolejit otázkou typu: Taky máte v České republice televize? Či otázky tykající se sexu bych taky od 10 letého kluka nečekal.

Vůbec nejtěžším úkolem je děti uspat. Naštěstí moji spoluvychovatelé vynalezli úžasný recept. Jejich hrůzostrašný příběh o jezerním netvoru, který unáší zlobivé děti, zatím dokázal zklidnit všechny zlobivce. Příběh umocňuje hřbitov, který se skutečně blízko jezera nalézá, a děti ho míjejí, když jdou do jídelny. Další veselý zážitek se stal jedné noci, kdy mě probudil šramot, kdybych to neviděl na vlastní oči, nevěřil bych. Obraz byl následující: Náměsíčný chlapeček přišel ke spícímu vychovateli a pomočil ho. Ráno si na nic nepamatoval. Já měl to štěstí, že jsem spal na horní palandě, přesto charakteristický zápach pronikl i ke mně.

Můj kemp zřizuje Armáda spásy, a tak se zde staví na křesťanské víře. Každý den po snídani se chodí do místní kaple, kde se dětem promlouvá do duší. Velice populární je zpívání písní. Při každém jídle dochází k modlitbě a během dne probíhají křesťanské semináře, v kterých se děti učí hravou formou základům křesťanství. Den zakončuje duchovní setkání pod noční oblohou v dřevěném divadle, které nese rysy společné s antikou.

Američané

Náboženská stránka hraje důležitou roli i v americké společnosti, která na ni staví. Křesťanství přispívá k větší disciplinovanosti lidí, tím že vymezuje hranice přijatelného a nepřijatelného jednání, což v konečném důsledku přináší kladné výsledky. Symbol krize je v USA in. Ať už ztvárněný jako tetování či častěji připevněný jako přívěšek na krku. Občas si z toho všeho dělám srandu. Amíci to přechází svým typickým úsměvem. Kosmopolitní společnost se vyznačuje otevřeností a příjemností. Ještě jsem neviděl nikoho, kdo by dokázal být naštvaný déle než minutu. Možné je, že to v sobě dusí.

Flag

Velice na mě zapůsobila oslava Dne nezávislosti (4. července). Americký průvod by mohl v klidu konkurovat našim prvomájovým, konaným před rokem 1989. Všude americké vlaječky a večer slavnostní shromáždění v antickém divadle a pozorování ohňostroje a zpívaní písní. Mráz mi běhal po zádech, když malé děti hrdě křičeli USA, USA, USA… Americký patriotismus může sloužit jako příklad pro ostatní. Při této dojemné události jsem si vzpomněl na naší zemi, která za americkým pojetí vlastenectví značně pokulhává. Vlajky USA vlají na každém rohu i mimo slavnostní dny a společné s křesťanstvím a s ekonomickou svobodou dodávají Americkým občanům pocit sounáležitosti.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Léto v Texasu #2

  1. Opět článek, který jsem přečetl jedním dechem :-) Díky.

    PS: Bezedný kelímek mají cca 3mesíce v KFC v Dejvicích. Ale stejně si člověk natočí tu „limonádu z prášku“ jednou a má dost…

Zanechat odpověď