728b.gif

Co je to ping a jak ho zjistím?

10.07.08 15:17 | Internet, Windows | autor: Longer (profil) | Čteno: 15626x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (2 hlasů, prům.: 5.00)

PingJiž po přečtení nadpisu si většina z vás jistě řekne, že nemá smysl pokračovat ve čtení, protože o této problematice ví naprosto všechno.

Nicméně smyslem tohoto článku je objasnění tohoto příkazu těm, kteří ho neznají, případně neznají všechny podstatné možnosti, které nabízí.Nutno říci, že se budeme zabývat zejména pingem v operačních systémech Windows.

K čemu ten „ping“ vlastně slouží?

Příkaz ping je jedním z nejjednodušších příkazů, které používáme pro diagnostiku problémů na síti. Jeho návratovou hodnotou je čas, který potřebuje paket k cestě z vašeho počítače k cílovému počítači a zpět (tzv. roundtrip time). Tento čas je obvykle udáván v  milisekundách.

Jak spustím příkaz ping a jaké jsou jeho další parametry?

Ke spuštění pingu budeme potřebovat otevřený Příkazový řádek, který nalezneme v programové nabídce každých Windows a to obvykle v umístění Nabídka Start > Programy > Příslušenství > Příkazový řádek. Po jeho otevření uvidíte zhruba takto vypadající okno:

Ping

Příkaz zadáváme ve tvaru ping ip_nebo_nazev_ciloveho_stroje parametry a potvrzujeme jeho provedení klávesou ENTER. Pokud tedy chceme zjistit za jak dlouhou dobu doběhne paket z počítače k serveru, na kterém je umístěn náš blog, zadáme: ping pcblog.cz. Tímto příkazem jsme spustili 4 testování, která v mém případě vrátila následující výsledek:

Ping

Zde tedy vidíme, že náš počítač vyslal 4 testovací pakety a všechny je obdrřžl zpět v časech 11,9,10 a 8 milisekund. Nedošlo tedy k žádné ztrátovosti paketů (ztrátovost je obvykle nazývána packetloss) po cestě. Následuje ještě statistika nejrychlejší, nejpomalejší a průměrné odezvy. Pokud si říkáte, že taková statistika ze čtyř vzorků nemá žádný smysl, máte pravdu. Proto si dále řekneme o dalších parametrech, které nám umožní přizpůsobit si příkaz ping k obrazu svému.

Pokud chceme vypočítávat průměr, dosáhneme jistě relevantnějších výsledků, když provedeme testování vícekrát než jen 4x, případně si upravíme velikost odesílaného paketu.

Použijme tedy jeden z následujících parametrů:

-n počet_vyslaných_paketů – tímto parametrem si určíme, kolikrát proběhne testování příkazem ping, můžeme tedy zadat příkaz v následujícím tvaru ping pcblog.cz -n 1000, na výsledek si sice nějakou dobu počkáme, ale při takovém vzorku dat už lze brát v potaz zobrazená statistika po dokončení testování.

-t – tento parametr je svobodnější, jeho zadáním říkáte příkazu ping, aby testoval stále dokola až do chvíle, kdy ho sami ukončíte stiskem kombinace kláves CTRL+C.

-l velikost_paketu_v_bajtech – standardní velikost paketu v sítích Ethernet (a tedy i velikost testovacího paketu odesílaného příkazem ping) je 1500 bajtů, pokud potřebujeme otestovat síť na průchodnost většího paketu, můžeme příkazu ping přihodit tento parametr a specifikovat jeho velikost. Maximální velikost závisí na nastavených hodnotách MTU na routerech, přes které musí paket k cíli projít. Pojďme na závěr zkusit za jak dlouho projde 50kB k serveru hostujícím pcblog a zpět příkazem ping pcblog.cz -l 50000.

Závěrem

Tímto nabídka využitelných parametrů nekončí, pro nás ale budou ty zmíněné dostačující a pokud budete mít zájem o ty další, zadejte prostě samotný příkaz ping a dojde k jejich vypsání. Přeji hezké pingání! :)

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď