728b.gif

Oldboy – nechutná krutost

12.07.08 16:00 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2714x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

OldboyHned při nadpisu článku si lámu hlavu, jak tento jihokorejský snímek označit. Nejedná se o žhavou novinku okupující plátna kinosálů, ani o výrazně starší film, jež by se dal zařadit do kategorie RETRO. Nerudovská otázka „Kam s ním?“ je zcela namístě. Po chvíli úvah jsem se rozhodl nevytvářet již další kategorii, ale použít pouze název filmu jako u naprostých novinek, případně se zhruba dvouslovným dodatkem.

Bezprostředně na začátku bych chtěl – jak jen to půjde – zdůraznit, že Oldboy patří mezi filmy, po kterých Vám psychicky skutečně nebude dobře. S jednoznačně danou přístupností Restricted se musí počítat. Ta ale podchytí pouze osoby mladší osmnácti, potažmo jednadvaceti let. Někdo by měl také vymyslet nepřístupnost pro zletilé, avšak psychicky slabší diváky, protože také pro ně se Oldboy ani špetkou nehodí.

OldboyPrvek pomsty se objevuje ve filmech od úplného počátku kinematografie. Málokdy však dokázali scénáristé a režiséři vymyslet pomstu tak delikátní, aby divák zůstal pocitově znechucen. A ještě vetší raritou je Oldboy.

Oh Dae-Su (Min-Sik Choi) vedl se svou rodinou běžný život, když naprosto neočekávatelně a nevysvětlitelně zmizel. Proč se probudil v místnosti s postelí, televizí, sociálním zařízením a falešným oknem? Proč je něčím vězněm, se kterým se nikdo nebaví, nepodá mu vysvětlení, neřekne mu, jak dlouho bude zavřený? Snad do smrti? Jeho jedinou náplní času je televize a cvičení, mozek se mu začne drolit jako zvlhlý dort.

OldboyZa co se mu kdo může chtít tak krutě pomstít? Nedokáže vysvětlit, co tak strašného mohl komu provést. A najednou je po patnácti ztrápených letech zčistajasna volný a má pět dnů na svou vlastní pomstu. Kdo může tušit, že honbou za svou pomstou se čím dál tím víc bude mstít sám sobě? A zjištění jsou snad ještě horší a horší.

Snímek režiséra Chan-Wook Parka se nedá označit jinak než šokující a nechutný. A přesto geniální a fascinující. Herci zvládají emocionálně vyhrocené scény výborně, kamera je efektní, hudba skvělá. To vše ale zůstane stát stranou vedle brutality, věznění, incestu, týrání, krvelačnosti, špíny, ale také lásky.

Nemohu říci, že Vám Oldboye doporučuji. Poku však chcete vidět dosud nepoznané drama, které Vás naplní všemi druhy pocitů, a nebojíte se o svou duševní příčetnost, odhodlejte se k němu. Možná se ve Vás něco málo změní.

Oldboy

Hodnocení

pcblog.cz: 8.5 z 10
csfd.cz: 85%
imdb.com: 8.3 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Oldboy – nechutná krutost

  1. Díky za hezky napsanou recenzi. Zrovna se snazim najit nejaky film na ktery kouknout s kamarady z Kladna, ale nevim jestli je todle zrovna trefa do cerneho. :o)

Zanechat odpověď