728b.gif

Domény prvního řádu, aneb co třeba www.pcblog?

17.07.08 22:31 | Internet | autor: Longer (profil) | Čteno: 2152x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

ICANN logoZdá se vám adresa v nadpisu zvláštní? Říkáte, že tam chybí .cz? Je to tak,  brzy to ale bude možné! Stojíme u velkého převratu v síti Internet, mezinárodní organizace ICANN, která organizuje dění na Internetu se rozhodla, že změní pravidla při přidělování domén prvního řádu. Již v brzké době bude možné si tyto domény zaregistrovat, a to v libovolném tvaru.

Další novinkou bude povolení užívání speciálních znaků v doménových jménech všeobecně. Bude tedy možné používat v doménových názvech Ruskem velmi očekávanou azbuku, počítá se i s povolením českých háčků a čárek.

Předběžný odhad ceny za doménu prvního řádu, kterou zaplatí její budoucí majitel bude v přepočtu odpovídat 1,6 milionu českých korun, za tuto sumu si pořídí i povinnost umožnit registraci domén druhého řádu pod svoji doménu. Očekává se, že této možnosti využijí zejména velká metropolitní města. Například New York (.nyc) a Berlin (.berlin) již o svou vlastní doménu usilují velmi dlouho.

Organizace ICANN uvedla, že jedním z impulzů pro tyto změny je nedostatek domén druhého řádu pod stávajícími asi dvěma sty doménami prvního řádu(.cz,.com,.net, atp). Dle ICANN by byly možnosti těchto domén vyčerpány do pěti let.

Jsem velice zvědav jaký bude zájem o tyto velké změny na Internetu a hlavně jak si s rostoucím počtem prvořadých domén poradí fulltextové vyhledávače. Každopádně používání diakritiky v URL mi půjde jen těžko přes prsty. :)

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď