728b.gif

Co přijde po Vistách? Windows 7!

21.07.08 21:26 | Windows | autor: Longer (profil) | Čteno: 2184x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Windows 7 logoSpolečnost Microsoft v nedávné době oznámila již 100 milionů prodaných licencí operačního systému Windows Vista, který přišel před několika lety jako nástupce Windows XP. Tento operační systém je mnoha kritiky považován za velký propadák. Microsoft nám proto chystá další systém, který bude z Vist vycházet.

V zájmu zpětné kompatibility bude použit stejný kernel a bude přidáno mnoho užitečných funkcí. Systém bude označen jako Windows 7. Pojďme se tedy mrknout, co pánové z Microsoftu považují za „usefull features“.

Projekt začal být plánován již těsně po vydání Windows XP, jejichž nástupcem měl původně být. Nakonec, ale Microsoft vydal Windows Vista jako jeho předchůdce. Za tuto dobu už se jeho název několikrát změnil.  Pojďme tedy chronologicky. Vůbec prvním interním označením byl Windows Blackcomb, ten se záhy změnil na Windows Vienna. Pak se zřejmě rozhodlo, že by v názvu mohla být opět čísla tak, jak bylo zvykem dříve a tak navrhli název Windows Seven. Tato varianta byla zřějmě stejně příliš málo numerická a tak je nynější plánovaný název Windows 7.

Co můžeme od nových Windows čekat? První a zároveň jedinou potvrzenou plánovanou funkcí je podpora vícedotykových displejů. Budete tak moci ovládat Microsoftí aplikace se stejnou lehkostí jako je tomu u populárního Applovského telefonu iPhone. Osobně tuto funkční nepovažuji za nezbytnou, stejně jako nepředpokládám, že bych jí vůbec někdy využíval (matlání rukama po displeji nesnáším), ale je možné, že ji někdo uvítá.

Dále by systém Windows 7 měl nabízet podporu virtuálních mechanik. Pokud by k tomu opravdu došlo, měli bychom být schopni přimountování diskových obrazů přímo za pomoci vestavěného ovládacího programu. Odpadla by tedy potřeba používání softwarů třetích stran (např. DaemonTools nebo Alcohol 120%). Tuto možnost bych velmi ocenil.

„Sedmičky“ by měly mít také konečně podporu dlouho slibovaného souborového systému WinFS. Ten by měl do budoucna úplně nahradit filesystém NTFS.

Windows Explorer by měl v této verzi podporovat tabulky, stejně jako je tomu u Firefoxu. Bude zde také zjednodušený přistup k FTP serverům, zhruba na bázi současného připojení vzdáleného disku přes Sambu. Snadnější přizpůsobení klávesových zkratek, prý půjde nastavit kl. zkratka úplně na cokoliv, uvidíme. Z těchto možností je patrná snaha o vymýcení souborových manažerů typu Total Commandera.

Systém také nativně nabídne lepší možnosti při snímání obrazovky, současný PrintScreen bude rozšířen o možnost nahrávání dění na obrazovce jako videa. Do správce úloh (Task manager) by měl přibýt nástroj pro sledování síťového provozu. Microsoft konečně prý také vyslyší celosvětové sklony k bloggování a nabídne software pro správu osobního blogu. Očekávat můžeme i nástroj pro konverzi obrázků mezi různými formáty a inteligentního správce hesel.

Je zřejmé, že se snaha Microsoftu míří správným směrem, implementace oblíbených funkcí přímo do systému přímo je jistě velmi žádaná. Uvidíme, zda se Microsoftu podaří tyto funkce zvládnout na rozumné úrovni a doufejme, že vydání neuspěchá na úkor stability výsledného produktu, jak bývá zvykem. Vydání Windows 7 je plánováno již na rok 2009. Již v současné době jsou uvolňovány testovací verze ke stažení.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď