728b.gif

Temný rytíř (Dark Knight, 2008)

07.08.08 12:34 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2439x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Dark KnightJe 7. července 2008 a hodiny na hlavním panelu ukazují 10:42, což se dá napsat také jako 10:37  PUDK  (rozuměj: Po Uvedení Dark Knighta). Diváci v mnoha koutech světa se dočkali již osmnáctého července, návštěvník kin v ČR si musel nechat kvůli producentským čachrům zajít chuť až do dneška.

Co se ale hodí vypíchnout hned zkraje recenze – klidně bych počkal i půl roku. A dnes vím na tutti, že by se to kvůli Temnému rytíři vyplatilo.

Christopher Nolan je režisér s úžasným talentem a schopnostmi. Přesvědčil o tom koneckonců všechny, kdož zhlédli např. Memento nebo The Prestige (Dokonalý trik). Ovšem největším úspěchem u diváctva i kritiky v jeho kariéře byl bezesporu restart Batmanovské série. Po dvou trapně tragických! (nevím, jak moc víc mohu toto sousloví ještě zdůraznit) neonových slátaninách z díly Joela Schumachera se jako černý stín vynořil Nolan s realistickým, temným a efektně špinavým Batman Begins (Batman začíná). V něm jsme nahlédli pod kůži miliardáře Bruce Wayna (Christian Bale) a zjistili, jak se z chlapečka z bohaté rodiny, který přišel jako mladý o oba rodiče, stal postrach zločinců v Gotham City.

Christian BaleBatman si v něm poradil se šíleným psychiatrem Cranem (Cillian Murphy), který chtěl uchvátit město pro Waynova ex-mistra (Liam Neeson) pomocí halucinogeních látek. To ale není ve skutečnosti důležité. Stěžejním faktem zůstávalo, že v poslední scéně se komisař Gordon (Gary Oldman) vysloví k případům nového tajemného zloducha ve městě, který jako svou vizitku zanechává… kartu s Jokerem (čeští karbaníci rozumějte: se žolíkem). A srdce fanoušků zaplesala. Vždyť první batmanovský film se nesl právě v duchu souboje netopýra s Klaunem, kterého navíc nehrál nikdo menší, než Jack Nicholson, to vše ve světě režiséra Tima Burtona.

Nolan okamžitě odmítl jakoukoliv spojitost mezi starou a novou verzí, jde koneckonců i příběhově o zcela jiný film. A svému rozhodnutí dostál zejména, když se o roli Jokera přihlásil opět Jack Nicholson. Nejenže hvězdného Jackieho na fleku odmítnul, ale navíc představil svou vizi Klauna, kterou byl Heath Ledger. A to byl moment, kdy na čelech očekavatelů vyrazil studený pot. Oh my god, proč Heath Ledger, bratr Grimm a gay kovboj? A režisér Nolan odpověděl po svém: „Protože je nebojácný.“

JokerPár hodin po premiéře se musím Heathovi z celého srdce omluvit, že jsem o jeho obsazení kdy jen trošičku zapochyboval. Už z prvního traileru bylo poznat, že se rýsuje úžasný herecký výkon, co si ale pro Vás schovali tvůrci sestřiženo do kin, to je vskutku… famózní. Maniakálního a bezskrupulózního šílence s namalovanou maskou zahrál tak, až Vás bude skutečně místy mrazit v zádech. Jak je bohužel známo, Heath Ledger nedlouho po skončení natáčení Temného Rytíře nešťastně zemřel kvůli špatnému nadávkování léků. Tak tedy ještě znovu, všechna čest jeho památce.

Do děje se vracíme nedlouho po konci Batman začíná. Zločinci a mafie žijí ve strachu z netopýřího muže. Navíc jim ale povstala nová hrozba, kterou je prokurátor Harvey Dent (Aaron Eckhart), který by rád právní cestou všechny podsvětní živly přivedl za mříže. A Harvey si coby svou slečnu našel Rachel Dawes (Maggie Gyllenhaal), jež je již dlouho objektem touhy Bruce Wayna i Batmana (Cože? To je jeden člověk?). (Ne)organizovaný zločin však z balíčku karet lízne žolíka a obrátí se k šílenství ukrytému ve zjizvené a pomalované hlavě a přivede tak Gotham na pokraj zhroucení. A to není zdaleka vše. Prozradit víc by ale bylo krajně neetické.

Skvělí herci jakoby uzavřeli sázku, kdo z nich podá na place přesvědčivější výkon (mimo Ledgera pochopitelně, to je jiná kategorie). Vrací se mistr minimalistického hraní Michael Caine jako Bruceův sluha Alfred, ředitele Wayne Enterprises Lucia Foxe si podruhé střihnul charismatický Morgan Freeman. Christian Bale v ústřední úloze potvrzuje, že v současné době dost možná právě on panuje na pomyslném filmovém Everestu.

Batpod

O hudební doprovod se postarala osvědčená dvojice Hans Zimmer a James Newton Howard, kteří použili motivy z Batman Begins a rozšířili je o další dynamické i vypjaté pasáže. Výsledkem je taktéž strhující hudební zážitek.

Je 12:34,tzn. 12:29  PUDK a dokončuji tento článek. A závěrem mohu říct toto. Batman teď není jen Temným rytířem, ale – co víc – také právoplatným králem svého žánru. Uvažuji, zda je moudré vydávat prohlášení jako „Nejlepší a nejpůsobivější akce všech dob“ a posouzení nechám na Vás. Vím jen, že vzhledem k obrovskému očekávání, jaké jsem k Dark Knightovi měl, jsem odcházel z kina několikanásobně víc nadšený, než jak jsem do něj napjatě přicházel.

Hodnocení

pcblog.cz: 9.5 z 10
csfd.cz: 90%
imdb.com: 8.9 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď