728b.gif

Paris, je t’aime

13.08.08 22:35 | Kultura | autor: Baque (profil) | Čteno: 14071x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Paříži, miluji těParis, je t’aime (v překladu Paříži, miluji tě) je název filmu, na který se mi minulý týden čirou náhodou podařilo zajít. A když říkám náhodou, myslím opravdu náhodou. Šel jsem do kina tzv. na blind jen z toho důvodu, že jsem už pár let nebyl v „Letňáku“. I když se jedná o kousek už dva roky starý, rozhodně stojí za zmínku. Aniž bych tušil o čem film je, zasedl jsem na dřevěnou lavičku a nechal se překvapit.

Musím říct, že překvapení to pro mě bylo víc než příjemné. Jedná se totiž o projekt natočený 20 režiséry, mezi nimiž můžeme najít jména jako je např. Alfonso Cuarón, Gérard Depardieu nebo Vincenzo Natali (kompletní výčet naleznete na webu CSFD).

Zajímavé je, že celý film není koncipován jako jednotný příběh. Jde o 18 povídek, které svou délkou málokdy dosahují 10 minut. Příběhy jsou na sobě absolutně nezávislé a snad jediné, co by mohlo představovat tenkou červenou nit, která je všechny spojuje, je právě slovní spojení „Paris, je t’aime“.

Paříži, miluji tě

V jednotlivých povídkách se představuje široká řada herců, od méně známých až po světově uznávané celebrity, např: Natalie Portman, Nick Nolte, Maggie Gyllenhaal, Elijah Wood a Gérard Depardieu. (kompletní výčet opět na CSFD).

Musím se přiznat, že po shlédnutí prvních pár příběhů jsem pořád tak nějak očekával, že jim v průběhu filmu bude ještě věnována pozornost, brzy jsem si však uvědomil, že se tak nestane. Nebylo to totiž vůbec potřeba. Každá z povídek je tak silná, že u člověka dokáže vyvolat kýžený pocit, aniž by byl vyjádřen slovně.

Paříži, miluji tě

Rozhodně nemá smysl vyjadřovat se zde podrobně ke každé z povídek jednotlivě, každá z nich by totiž dokázala vydat na samostatný článek. Zmíním se jen, že za nejlepší z těchto malých uměleckých dílek považuji příběh o dvou mimech, kteří jsou přeneseně považováni za vyvrhele, dále mě velmi upoutalo vyprávění o herečce a jejím vztahu k drogovému dealerovi a vůbec nejemotivnější pro mě byl příběh úplně poslední, a sice příběh o ženě, která se sama jakožto americká turistka vydává do Paříže.

Paříži, miluji tě

Nechci opravdu prozrazovat, žádné detaily, protože tím bych vás jednoznačně připravil o ten pravý požitek z tohoto kouzelného filmu, který je určen všem, kteří se občas rádi zamyslí nad skutečnostmi, jež nám připadají všední, ale všedními rozhodně nejsou.

Hodnocení

pcblog.cz: 9 z 10
csfd.cz: 77%
imdb.com: 7.5 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď