728b.gif

Léto v Texasu #5

14.08.08 21:00 | Offtopic | autor: MichMach (profil) | Čteno: 2553x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

TexasDny mého pobytu v kempu se rychle krátily a na mě čekalo rozhodnutí, co bude dál. Ještě v Praze jsem si sice naplánoval cestování, ale vše zkomplikovala má choroba. Jelikož však zdravotní problémy odpadly, cestovaní nic nebránilo.

Protože se kemp nacházel blízko Dallasu, zarezervoval jsem si tři noci v místním hostelu. Ten má velice výhodnou polohu, stojí blizko železniční stanice, která spojuje Dallas s městem Fort Worth. V podstatě se jedná o velkou aglomeraci měst, čítající přes 5 milionů obyvatel. Hned po ubytovaní v hostelu má cesta vedla do downtownu Dallasu. Tam mě překvapilo, jak málo lidí se nachází v ulicích a jak málo podniků je otevřeno i po páté hodině odpolední.

Procházka městem na mě moc velký dojem neudělala. Monumentální chladný pomník J.F.Kennedyho působí asi tak nadčasově, jako naše nová scéna Národního divadla. Lépe se dalo koukat na mrakodrapy a parky. Jelikož bylo už pozdě a do odjezdu posledního vlaku nezbývalo mnoho času, ukončil jsem procházku a frčel zpátky do hostelu. V půli trati však vlak nečekaně zastavil a v hlášení zazněla zpráva o nehodě na kolejích, že se neví, jak dlouho se bude čekat. Nakonec asi třičtvrtě hodiny.

Kennedy's Memorial

Jinak dopravní systém vypadá velice přehledně a železniční linky doplňují tramvaje a autobusy. Kontrolor jízdenek ve vlaku Vás elektronicky kontroluje, aniž by Vás nějak vyrušoval. V autobusech to je jiné. Správně se má nastupovat předními dveřmi a předložit řidičii tiket, což jsem zezačátku nevěděl. Ale jelikož můj zevnějšek jednoznačně odhaluje turistu, vše mi procházelo. Nejdřív jsem si myslel, že je to dáno českým přízvukem, ale z omylu mě vyvedlo několik lidí, kteří zahájili konverzaci otázkou Where are you from?

Hromada informačních letáčků se nacházela přímo v hostelu. Výběr atrakcí byl značný, ale mě jich zaujalo jen několik. Návštěva muzea dějin Texasu proběhla dopoledne. Vše se vyznačovalo větší multifunkčností a důrazem na obrazové pojetí. Důkladná dvouhodinová prohlídka mě vcelku vyčerpala, a tak se odklad návštěvy dalšího muzea stal logickým krokem. Příjemné posezení u radnice poskytlo prostor pro můj „oběd“ zakoupený v samoobsluze. Potraviny nejsou přehnaně drahé, ale takový oběd v restauraci se už prodraží, zlatou střední cestou je konzumace ve fast-foodech.

Dallas - panorama

Po občerstvení cíl zněl Fair park – oblíbený park s cowboyskym městečkem nalézající se mimo downtown. Pěší procházka k němu se mi nevyplatila. Po opuštění centra, ani ne po 15 minutách chůze, jsem se ocitl v periferii nepěkných domečků a polozřícenin. Tohle místo bylo jako vystřižené z GTA. Po chodnících však nechodili lidé, jen projížděla auta. Po nějaké chvíliy se vše změnilo, kolem autobusové zastávky se už lidé vyskytovali. Nejdřív jsem nechápal, ale po přiblížení se situace vyjasnila.

Ku Klux Klan muzeumJednalo se o bezdomovce, vcelku slušný počet. Já si jich nevšímal a pokračoval v chůzi. Ne tak jeden z nich, pokusil se dát hovor, já nereagoval a svižným krokem dále pokračoval. Po chvíli ten hlas zazněl znovu, zřetelně uražený černoch mlel něco ve smyslu, že proč ho ignoruju. Já zareagoval, a to byla chyba, řekl jsem mu že hledám Fair Park a on se hned chytil. Ze mě tam dovede za 10$. Už se ho nešlo zbavit. Vypadlo z něj, že je na ulici už řadu let a že je těžké sehnat práci. Nastěstí byl starší a po chvíli nevydržel mé tempo a odpadl. Křičel sice, abych počkal, ale já co nejrychleji pelášil do zpátky do centra. Musím říci, že jsem měl vcelku nahnáno, měl jsem totiž u sebe všechny peníze a doklady, okolo se nalézali jen další bezdomovci a já jen viděl, jak se na mě sesypou. Naštěstí to dopadlo dobře.

Prošel jsem si čtvrť umění, zapomněl na Fair Park a zamířil do muzea J. F. Kennedyho, který byl v Dallasu zavražděn. Muzeum nese název Sixth Floor, nalézá se v tomtéž patře, a je tomu proto, že právě z jednoho z tamních oken byl prezident Kennedy zastřelen. Tohle muzeum zanechalo ve mně ještě větší dojem, než to předchozí. U vstupu se rozdávala sluchátka s přehrávačem, tento skrytý průvodce Vás provázel expozicemi. Veliké množství filmových záběrů a fotografií pokrývalo stěny. Expozice se z větší části zaměřovala na atentát a jeho vyšetřovaní. Na silnice před budovou jsou stále vyznačeně dva kříže, kde prezidenta zasáhly kulky. Plný zážitků jsem se navracel v pozdních hodinách vlakem zpátky do hostelu.

Forth Worth

Výprava do města Forth Worthu se uskutečnila následující den. Centrum města jednoznačně nemohlo konkurovat Dallasu. Mnou zvolené atrakce tohoto města se vyskytovaly až za městem. Jednalo se o stylovou cowboyskou čtvrť, kudy projížděl dobový vlak a konají se rodea. Bohužel aréna byla zavřená. Zpěváci country písní zde měli dokonce svůj podnik. Ale ulice lemovaly hlavně obchody a nejrůzněji specializované restaurace. Tuhle poslední příležitost jsem využil na zakoupení dárků s texaskou tematikou, páč následující den opouštím Texas a mířím do Washingtonu.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď