728b.gif

Sirotčinec (El Orfanato, 2007)

19.08.08 23:25 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 54000x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

El OrfanatoTento dramatický a mysteriózní horor z produkce Guillerma del Tora byl natočen v roce 2007 a například v USA ho diváci spatřili už dříve než před půl rokem. Jako u nedávného Dark Knighta si ale v tuzemsku diváctvo počkalo, nyní ještě znatelně déle.

Neskrývám svou neoblibu v hororovém žánru, protože vážně dobrých filmů se v něm najde poskrovnu a jde především již o klasické kousky, jako Psycho nebo Osvícení.

Takže kvůli módním lekačkám nebo potokům krve a řezničině na film koukat zkrátka nehodlám. Avšak, můj poslední zhlédnutý film, na kterém se del Toro nějak podílel, byl Faunův labyrint a zcela mi učaroval.

Proto jsem dával Sirotčinci naděje, že nebude stejně plochou podívanou, jako například Hory mají oči (viděl jsem pár minut, pak jsem se šel vyzvracet a pustil si Gumídky na uklidnění).

Hned na začátku příběhu se seznámíme s malou Laurou (Belén Rueda), která vyrůstá se dalšími dětmi ve staré budově sirotčince. Pár okamžiků na to už potkáváme velkou Lauru, která – snad kvůli sentimentu – se svým mužem Carlosem (Fernand Cayo) tuto již opuštěnou a omšelou stavbu koupí a plánuje z ní vytvořit domov pro postižené děti. Krátce po nastěhování si ale jejich sedmiletý adoptovaný synek Simón (Roger Príncep) najde zvláštní zábavu a nejedná se o nic menšího, než o „imaginární“ kamarády. Rodiče v tom vidí jen neškodnou dětskou představivost, pak se ale po Simónovi slehne zem a Laura začne brát vážně možnost, že nešlo jen o zcela vymyšlené přátele na hraní.

El Orfanato Poster

Celý film stojí na výkonu herečky Belén Rueda, která naprosto uvěřitelně zvládá part zoufalé matky na pokraji šílenství. Ostatní herci jí zdárně sekundují, dějová linie je zajímavá, španělština děsivá sama o sobě, zakončení mrazivé. Snímku především prospívá, že si nehraje za každou cenu na horor, ale dává dostatečný prostor již zmiňovanému dramatu odehrávajícímu se uvnitř hlavní postavy.  Přesto jsem nebyl ze Sirotčince kdoví jak okouzlen, což možná způsobila hlavně částečná snadná předvídatelnost.

Ve svém žánru bude Sirotčinec jistě nadprůměr, v množině všech filmů ale jen zručně natočený a zahraný jen tak tak lěpší průměr, který Vám prostě v paměti neutkví. Rozhodně na tak, jako například Faunův labyrint.

Hodnocení

pcblog.cz: 7 z 10
csfd.cz: 77%
imdb.com: 7.7 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

10 odpovědí na článek Sirotčinec (El Orfanato, 2007)

  1. Third Flower My spouse and i are aclutaly now delighted that Albert could carry out his reports thanks to the suggestions he had as a result of your online page. It really is now and again perplexing to just always be gifting away steps which lots of people could h

  2. That’s the smart thinking we could all benefit from.

  3. It’s always a relief when someone with obvious expertise answers. Thanks!

  4. Insights like this liven things up around here.

  5. A simple and intelligent point, well made. Thanks!

  6. I’ve been looking for a post like this for an age

  7. Thanks for being on point and on target!

  8. You’ve captured this perfectly. Thanks for taking the time!

  9. I don’t know who you wrote this for but you helped a brother out.

  10. Surprising to think of something like that

Zanechat odpověď