728b.gif

Pád (The Fall, 2006)

03.09.08 20:30 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2032x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

The FallSnímek režiséra Tansema Singha je zvláštní i ryze nefilmově. Dokončen byl totiž v roce 2006 a následně také uveden na jistém filmovém festivalu. Premiéru v zámořských kinech si ale odkroutil až letos na přelomu května a června.

The Fall jsem si sehnal naprosto naslepo, jediným impulsem bylo dobré umístění filmu v žebříčku Internet Movie Database. Hned na začátek mne oslovily působivé úvodní titulky, na první pohled naprosto nesedící k navazujícímu dění. Chyba lávky.

Ve dvacátých letech dvacátého století tráví svůj čas malá Alexandria (Catinca Untaru) s po rameno zasádrovanou rukou v nemocnici. Při potulování se po areálu špitálu narazí na pacienta, který se jmenuje Roy (Lee Pace) a je z neznámého důvodu upoután na lůžko.

Roy začne Alexandrii vypravovat příběh o pěti velkých hrdinech, kteří putují za společným nepřítelem, guvernérem Oidiem. Postupem času – díky hravosti a představivosti malého děvčátka a zjevně zlomené psychice vážně zraněného muže – začne příběh přecházet v realitu a naopak skuteční lidé zasáhnou do světa fantazie.

The Fall - Blue BanditPolofiktivní hrdinové působí na první pohled lacině. Jakoby režisér Singh na kostýmy šetřil leta v prasátku a v roce 2006 ho konečně rozbil. Na pohled druhý a každý další ale právě jednoduchost a schematičnost dodává příběhu sílu. Pohybujeme se v představivosti pětiletého děvčátka, proto herci oblékli například křiklavý kožich a postava Inda je naprosto učebnicová. Navíc se vše odehrává ve velice působivých a krásných exteriérech.

Za celkem pozoruhodnou zajímavost považuji fakt, že v době natáčení devítiletá Rumunka Catinca Untaru měla jen chabé základy angličtiny. Své repliky se tedy učila zcela nazpaměť. Inu, celkem výkon, klobouk dolů.

Sečteno… The Fall mne nestrhl našlapaným dějem, famózními herci, o efektech už byla zmínka. Stejně se ale jedná o film, který uchovám v paměti, neboť je prostě jiný a zajímavý.

The Fall - Hrdinové

Hodnocení

pcblog.cz: 7.5 z 10
csfd.cz: 72%
imdb.com: 8 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď