728b.gif

Windows Server 2003 – nelze spustit Windows Internal Database

05.09.08 23:13 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 3582x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 5.00)

Windows Server 2003Při aktualizaci služby WSUS 3.0 na Service Pack 1 jsem narazil na zajímavý problém – databázová služba sama o sobě zničehonic odmítala naběhnout poté, co ji instalátor vypnul (a tento sám o sobě také selhal).

Letmým průzkumem vypnutých služeb jsem zjistil, že služba Windows Internal Database (do které si WSUS ukládá data) je vypnutá. Při pokusu o její nahození jsem byl odměněn následující chybou.

Event Type: Error
Event Source: Service Control Manager
Event Category: None
Event ID: 7024
Date: Date
Time: Time
User: N/A
Computer: ComputerName
Description: The Windows Internal Database (MICROSOFT##SSEE) service terminated
with service-specific error 3417 (0xD59).
For more information, see Help and Support Center at
http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp

Googlení záhy odhalí článek ve znalostní bázi na stránkách Microsoftu, jedná se tedy o známý problém. Řešení je pak trochu rozporuplné, chvíli mi trvalo zjistit, co se vlastně míní oním zástupným řetězcem v sekci Workaround. Potřebný MSI soubor je instalátor aplikace WSUS, který vznikne rozbalením instalačního .exe do dočasného adresáře (hledejte „wyukon“). Místo nahánění souborů po disku je však možné problém vyřešit daleko jednodušším způsobem.

Stačí u výše zmíněné služby otevřít možnosti spouštění a zvolit, aby se zapínala pod lokálním účtem, tedy „Local System Account“. Tato triviální změna kupodivu stačí k tomu, aby služba začala opět fungovat. Zajímavostí je, že Microsoft tuto chybu/situaci definuje jako poškození WID.

Na závěr krátce o příčině – tento problém vznikne při provedení relativně nevinné operace, kdy na serveru, na kterém běží IIS, spustíte příkaz dcpromo, který povyšuje dotyčný server na Domain Controller. Dle tohoto příspěvku pak vznikne jistá kolize v účtech pro IIS (které nadále nejsou ukládány v lokální SAM, ale přesunou se do doménového adresáře).

Ten samý přispěvatel také obecně doporučuje vystříhat se povyšování IIS serverů v doméně na ADC. Pokud je tento úkon nevyhnutelný, pak alespoň radí předem IIS odinstalovat.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď