728b.gif

RETRO: Dvanáct opic (Twelve Monkeys, 1995)

12.09.08 22:20 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 3147x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Twelve MonkeysCestování v čase je zejména ve science fiction velice populární záležitost, což platí pochopitelně i pro filmovou sci-fi.

Ne každý snímek ale scénáristicky unese prolínání časových rovin a spadne tím mezi průměr nebo brak. V odlehčenějších žánrech se dá ještě kdejaký logický lapsus přehlédnout (skvělá série Návrat do budoucnosti), u scifi pro dospělé, která sebe sama navíc bere vážně, není pro příběhové a úvahové díry místo. Dvanáct opic netrpí žádným z těchto neduhů.

Tento snímek Pythona Terryho Gilliama si určitě zapamatujete. Poprvé jsem ho viděl snad ve čtrnácti napůl oka v TV a s dabingem. Už tehdy na mne udělal příběh Jamese Colea (Bruce Willis) dojem, ač si myslím, že jsem ho onehdy určitě nepochopil.

James ColeCole je nepřizpůsobivý jedinec, sedí ve vězení. Navíc bývá vybrán jako „dobrovolník“ na průzkumné mise na povrch. Na povrch čeho? Inu, na povrch země, neboť lidská rasa žije v podzemí ve strachu před smrtícím virem, který v roce 1996 vyhladil pět miliard lidí. Kdo ho vypustil, to ani největší mozky netuší. Na denním světle však průzkumníci nacházejí kromě živočišných vzorků také zvláštní symboly na zdech – dvanáct opic a text We did it – tedy „To jsme udělali my“.

Mezi vězni (rozuměj potencionálními dobrovolníky) se šušká o experimentech s cestami v čase. A James je coby mimořádně odolný jedinec hlavami výzkumu zvolen jako ten pravý. Není divu, že když se při pokaženém prvním pokusu vrátí do špatného roku, nikdo mu nevěří, a tak skončí v blázinci. Jenže, právě v cvokárně se poprvé vyřkne zmínka o Armádě dvanácti opic a vyjde z úst mladého Jeffrey Goinese (Brad Pitt), jehož otec je shodou náhod přední virolog.

Willis & PittV hlavní ženské roli doktorky Raillyové, jež se konfrontuje s Coleovými hrozivými vizemi a považuje je jen za výplody fantazie, se představí Madeleine Stowe, dále hrají například David Morse nebo Christopher Plummer. Svůj herecký potenciál ale naplno odkrývají hlavně Willis a Pitt, hlavně proto, že oba jejich charaktery působí veskrze šíleně (jeden doopravdy, druhý šíleně dezorientovaný).

Režisér Gilliam si jako vždy dává záležet hlavně na vizuálním pojetí. Budoucnost je tedy industriálně špinavá, blázinec pár let staré přítomnosti byste nechtěli navštívit ani na pět minut. Při sledování oprýskaných stěn a kožených řemenů vážně mrazí.

Tento kousek nominovaný na dva Oscary by zkrátka neměl chybět v kinotéce žádného správného filmofila. Obava z biologických zbraní je navíc téma aktuálně stále na vzestupu.

We did it!

Hodnocení

pcblog.cz: 8.5 z 10
csfd.cz: 89%
imdb.com: 8.1 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď