728b.gif

PuTTY Session Manager – nejen klávesové zkratky v PuTTY

15.09.08 00:13 | Linux | autor: Longer (profil) | Čteno: 4632x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Putty logoO usnadnění práce s programem PuTTY nastavením defaultních hodnot jsem se zmiňoval nedávno. Před časem jsem se však ještě zabýval další myšlenkou. Proč vlastně tento program nenabízí uživateli použití oblíbených klavesových zkratek? Trošku jsem pokoukal po internetu, až jsem narazil na zajímavou utilitu, která nám používání PuTTYny trochu zpříjemní.

A to nejen v tomto směru. Nabídne nám uložení často navštěvovaných sessions do stromové hierarchie. Přiřazení „horkých kláves“ k nejčastěji používaným a také možnost otevření všech sessions v dané sekci stromu.

Jak již bývá u podobných vychytávek zvykem i tento prográmek je projektem opensourcovým. Stránky na kterých naleznete veškeré informace a zároveň instalátor programu jsou umístěny na adrese puttysm.sourceforge.net. Instalátor má skromných 300kB a instalace je velmi jednoduchá, žádné zbytečné otázky a licenční bláboly. Po spuštění programu se vým mezi aplikačními ikonami na liště objeví ikonka programu, je nápadně podobná ikoně, kterou znáte z PuTTY.

Dvojklikem na tuto ikonu se dostanete do samotného okna s výběrem již uložených sessions v PuTTY. Je zde možné pomocí pravého tlačítka myši vytvářet složky a do nich si zatřiďovat vše potřebné. Poté můžeme přistoupit k několika sessionám v rámci jedné této skupiny najednou.

Putty

Kliknutím pravým tlačítkem na ikonu programu na liště se vám rozbalí základní nabídka, ze které můžete k uloženým sessionám přistupovat taktéž. Než však vůbec začnete, je potřeba program nastavit zvolením volby Options.

Putty

Zde je potřeba nastavit cestu k programu PuTTY ve vašem počítači (tedy k souboru putty.exe). Pokud se chystáte využít možnost ukládání sessions i v dalších aplikacích jakými jsou WinSCP a FileZilla, je potřeba tyto cesty nastavit i pro ně. Dále si určitě nastavte automatické spuštění programu po naběhnutí Windows.

Putty

Volba Session Editor v hlavním menu slouží k přidávání a mazání session. Program Putty si jejich seznam ukládá do systémového registru, takže pokud budete varování nějakým anticokoliv programem, že mění hodnoty registru, prostě mu to povolte. Dále můžete pomocí tohoto editoru uložit všechny uložené hodnoty a stejně tak je potom nahrát zpět třeba i na jiném počítači.

Putty

Očekávanou funkcí této utilitky je možnost přiřazení deseti nejoblíbenějším uloženým sessionám svoji vlastní klávesovou zkratku, která vyvolá její otevření v PuTTY. Toto přiřazení proveďte v okně, které otevřete kliknutím na Session Hotkeys v hlavní nabídce.

Putty

Doufám, že někomu z vás tento tip usnadní každopdenní práci s PuTTY. Pokud znáte ještě nějaké další podobné prográmky, dejte určitě vědět v diskusi pod článkem.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď