728b.gif

RETRO: Dvanáct rozhněvaných mužů (12 Angry Men, 1957)

17.09.08 16:00 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 5644x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

12 Angry MenFilm Sidney Lumeta (nejnověji natočil drama Než ďábel zjistí, že jsi mrtvej) Dvanáct rozhněvaných mužů pochází z padesátých let, i dnes by ale dost dobře mohl být používán jako učební pomůcka pro nastávající filmaře.

Ukazuje totiž, že k natočení skvělého dramatu nepotřebujete miliony dolarů a moderní techniku na triky, nepotřebujete akci a automobilové honičky, obejdete se i bez před kamerou umírajících osob. Dokonce ani nemusíte opustit jednu místnost.

A nápad je prostý – dvanáct řadových Američanů obdrželo dopis o porotní povinnosti. Přihlížejí tedy procesu s mladým Portorikáncem, který podle všeho ubodal svého pijanského a agresivního otce. Po skončení soudních sezení se porotci odeberou do uzamčené jednací místnosti, kde je jejich povinností vynést jednostranný verdikt. „Vinen“ odešle mladíka na křeslo, „nevinen“ mu dá volnost.

Porotci se spíše než o případu pobaví o práci a o večerním zápase a než byste řekli sekvestrace, tak nechají poprvé hlasovat. Jeden hlas za druhým jasně posílá hocha na smrt, jen jeden z bezejmenných mužů hlasuje pro nevinu – číslo 8 (Henry Fonda, jenž navíc film i produkoval). A netvrdí, že chlapec nic nespáchal. Jen se domnívá, že nebylo dodáno dost důkazů, jež by stoprocentně a nezpochybnitelně ukazovaly na daného podezřelého.

12 Angry MenHlavní zápletkou sice je projednávání případu vraždy, jde ale především o zamyšlení se nad jednáním lidí, kteří se chovají sobecky a druhého bez hnutí brvou klidně odešlou na smrt, o tom, jak významnou roli hrají rasové a sociální předsudky – nadčasová témata, protože ani po padesáti letech žádné z výše uvedených neztratilo na aktuálnosti.

Film stojí a padá se skvělými hereckými výkony titulní dvanáctky, ve které jsou navíc přiměřeně zastoupeny všechny charakterové, věkové i sociální typy – od malého submisivního úředníčka, přes postaršího gentlemana, až po ukřičeného demagogického cholerika. Pro mne bylo překvapením hlavně obsazení porotce číslo 11 – George Voskovec je skutečně veleznámý Čechoslovák Jiří Voskovec.

Tenhle kus poctivého černobílého filmového řemesla, jenž byl nominován na 3 Oscary, ale ze souboje s Mostem přes řeku Kwai vyšel poražen, by měl zkrátka vidět každý příznivec dobrého filmu.

12 Angry Men

Hodnocení

pcblog.cz: 8.5 z 10
csfd:cz: 93%
imdb.com: 8.9 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď