728b.gif

Black Adder – Černá zmije

08.10.08 22:30 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2999x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Black AdderBritských sitcomů není nikdy dost. A i když bych, po zkušenosti s první sérií, Black Adder nepostavil na stejný hodnotový stupínek jako třeba Black Books nebo Červeného trpaslíka, za pozornost bezpochyby stojí.

První série z celkových čtyř (každá má šest epizod, výjimku činí právě první, k níž se může řadit původní pilotní díl, který je o rok a nějaké drobné starší, než zbytek řady) se odehrává v patnáctém století v prostředí anglického královského rodu. Nově nastupující král má dva syny, milovaného Harryho, na kterého je každým coulem pyšný, a „no, Toho Druhého“, čímž myslí úlisného Edmunda, jehož jméno nemá ani chuť si zapamatovat.

V titulní roli Edmunda (či podle jeho otce Edny, Edwarda, Olmunda, Enid a tak dále) se pitvoří Rowan Atkinson, jenž pro někoho překvapivě existoval ještě před Mr. Beanem. Coby nepříliš inteligentní a také ne moc pohledný princ se za každou cenu pokouší urvat pro sebe ten největší kus z koláče moci.

Black Adder serie 3Výsledky jeho snažení bývají o poznání jinačí, než by si chudák Edmund přál. Pomocnou ruku mu sice neustále podává jeho sluha Baldrick, negativním příspěvkem ale jeho práci umazává druhý Edmundův pochlebník, pitomec rodiny jménem Percy.

Výstupem je humor suchý, místy hrubozrnný a také sem tam přitrapnělý (osmdesátá léta minulého století), pokud však máte slabost pro ostrovní vtip, dáte se k vypravování o tom, jak „Edna“ přijal pseudonym Black Adder (Černá zmije) a chtěl se tak pochopitelně chovat, snadno přemluvit.

Update 2009

Black Adder serie 4Bylo by nesprávné hodnotit Black Adder pouze podle jeho první sezóny. Zvláště vezmu-li v úvahu, že každá další série je lepší, než ta předchozí. Druhá se odehrává za vlády královny Alžběty I. (konec 16.století), třetí na přelomu 18. a 19.století a čtvrtá v období 1.světové války. Ve všech vystupuje jiná (a přesto stejná) postava Edmunda BlackAddera.

Jak byla první série spíše úsměvná, další jsou skutečně vtipné a vtipnější, Atkinson se už pouze nepitvoří, naopak přichází inteligentní ironie, satira, cynismus. Proto se nevzdávejte, pokud Vám několik počátečních epizod nesedne a zkuste vydržet k pokročilejšímu ději.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď