728b.gif

Volby do zastupitelstev 2008

12.10.08 21:08 | Politika | autor: MichMach (profil) | Čteno: 2679x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

VolbyZa týden se uskuteční volby do krajských zastupitelstev a také dojde k obměnění jedné třetiny senátu. V tomto článku se pokusím zanalyzovat vyhlídky jednotlivých stran a zasadit je do celospolečenského kontextu.

Kraje plní funkci samosprávy jednotlivých území a v rámci kompetenčních vymezení. Měly by býti blížeji k lidem než vláda a parlament, jelikož jsou v každodenním kontaktu s občany a s jejich problémy. Rozsah pravomocí upravuje patřičný zákon, prosazený tenkrát vládní ČSSD.

Přesto v krajích již dlouho dominuje ODS, což vedlo k mnohým sporům a přestřelkám mezi těmito největšími stranami. ODS často vyčítala vládní ČSSD, že kraje moc omezuje. Je až s podivem, že po vystřídání Paroubka Topolánkem v roce 2006 si ty samé kraje stále stěžují. Asi je něco špatně.

Obecně se očekává volební souboj mezi oranžovým a modrým týmem. Což je myslím na škodu. Obě družstva totiž už hrají nejvyšší ligu dlouho a nacházejí se ve stavu fyzické i psychické unavenosti. Nehledě i přes nastřílení množství gólů, často i vlastních, dopustili se velkého počtu faulů, za které by měli skončit na určitou dobu na trestné lavičce.

Ostatní stálice české politické scény nemají na růžích ustláno. KDU-ČSL prožívá svou dlouhodobou depresi, která jí dokonce vehnala do společných kandidátek s jinými subjekty. Což lidovci komentují jako schopnost se sjednocovat. Popravdě však křesťanům dochází dech. Stejně na tom je KSČM. Ta zarostla v porostu zapomnění a o dynamičnosti se rozhodně nedá mluvit. Obě tyto strany mohou uspět jen při rekordně nízké volební účasti. Naopak se může očekávat posílení Strany Zelených. Na tom, že na jejím sjezdu došlo k samopopření zelených ideálů, nesejde. Strana čtyrlístku má totiž tak slabou současnou pozici na krajích, že nemůže dopadnout hůře. Určitá šance se také nabízí novým nezdiskreditovaným nestranickým politikům, kteří mohou najít podporu i jako kandidáti do senátu.

Často slýcháváme otřepanou frázi, že především záleží na programu. Od nepaměti jsme se však mohli poučit, že program vlastně nic neznamená. A jeho porušování je na denním pořádku. Za příklad uveďme nejkřiklavější příklady:

Program Strana Zelených: „Nepodpoříme žádnou základnu s účastí cizího vojska na území České republiky.“ Realita – část jejich zákonodárci pro radar opakovaně zdvihá ruku v parlamentu.

David Rath ještě před vstupem do ČSSD doporučuje zavedení zdravotnických poplatků, dnes má na billboardu výzvu k jejich zrušení.

Petr Nečas v diskusním předvolebním pořadu odmítnul, že by ODS chtěla zavádět zdravotnický poplatek. Tatáž strana ho zavádí o půl roku později.

Asi vše shrnuje Topolánkův výrok: „Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat co máme v plánu nikdy ve volbách nevyhrajeme.“ Anebo věčné předvolební sliby ohledně referend.

Ač se programové priority stran velice shodují, přesto řešení zůstávají v nedohlednu. Každý sází na zlepšení dopravy, zdravotnické péče a na lepší čerpání evropských dotačních programů. Ale nakonec se tytéž lidé ukáží jako naprosto nekompetentní a zkorumpovaní.

Domnívám se, že běžným občanům je u zadku, zda na radnici sedí zástupce za tu či onu stranu. Důležitý je přece výsledek práce, a ten pro současné politické zástupce není příznivý. Tyhle volby ještě větší změnu nepřinesou. Díky tradiční mediální masáži, kde se volební souboj líčí jako dualistické utkání dvou gigantů (kteří se navzájem kryjí), se nemůže ani nic jiného očekávat. Ale nebuďme pesimisty, jednou se dozajista ledy proboří. Ale chce to větší zájem lidí o věci veřejné a ne jen jednou za pár let vhodit hlasovací lístek do volební urny.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď