728b.gif

Stalker (1979), aneb „Já to asi nepochopil.“

15.10.08 23:20 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 3634x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

StalkerZ mých předchozích článků a recenzí se dá jasně poznat, že pěstuji svůj malý kult IMDB. Žebříčku Top 250 bezmězně věřím a on mne na oplátku zásobuje kvalitními tipy.

Ruský sci-fi snímek Stalker, který příští rok oslaví třicáté narozeniny, jsem si vzhledem k jeho popisu šetřil jako svátost bokem na správný čas. Angína zaklepala na dveře, člověk se potí doma, není kam spěchat – nadešla chvíle na kvalitní film. A pak jsem trpěl…

Dostávám se do situace, kdy zauvažuji následujícně. Buď je chyba v onom filmu a vedle jsou všechny nadpozemské recenze a žebříčky hodnocení. No a nebo jsem prostě vedle jak ta jedle jenom já, což asi bude správná odpověď. Možná mi někdo pod článek napíše osvětlující komentář a vysvětlí mi, kde jsem při sledování této klasiky tak zásadně pochybil.

Profesor a SpisovatelPo poněkud delším „úvodním slově“ se dostávám k samotnému filmu. Na začátku Vás uvede do děje krátký text, jenž vysvětlí, že nedaleko industriálního šedého města leží Zóna. Záhadné místo s tajuplným vznikem, které je kolem dokola obehnáno ostnatým drátem a barikádami s po zuby ozbrojenými vojáky. A ve městě žije muž, kterému říkají Stalker, jenž za peníze dostává lidi do Zóny, aby ukojili svou zvědavost a dostali se do… (jen to zjistěte sami).

Na cestu, již budete sledovat, vyráží s dvěma muži, jejichž jména ve filmu jsou Spisovatel a Profesor. Hned na začátku se tito dva pustí do sporu mezi vědou a lidským bytím a vírou. A pokračují dál, a dál, a dál. Při vstupu do Zóny se vystřílí pár zásobníků, trocha napětí, průmyslová periferie je krásně odpudivá, vyloženě dobrá pasáž. A divák se těší na všechny ty záhady (stačila by i jedna), které se odehrávají za hranicí Zóny.

Profesor a StalkerÚstřední trojice prochází krajinou, Stalker mluví o tom, jak je Zóna krásná, ale že zabíjí lidi, neboť je plná pastí. Spisovatel vyčítá něco Profesorovi, Profesor se hájí a role se obrátí. Hop, Stalker hodí matku s kusem kapesníku do trávy, nic se nestane, dobrá, můžeme jít dál. Ale pozor, Zóna je plná pastí a zabíjí lidi. Spisovatel něco vyčítá Profesorovi…

Po drahně dlouhé době dojde k fatálnímu zvratu. Profesor zmizí … aby se za chvíli zase objevil, Stalker hodí matku do trávy, Zóna zabíjí, Spisovatel vyčítá, a tak je to POŘÁD dokola.

Možná jsem jen nenašel tu hlavní myšlenku uvnitř filosofických debat o marnosti, lásce k přírodě, nedokonalosti lidí, bažení po penězích a slávě a tak podobně. Třeba jsem zrovna nebyl ve správném rozpoložení… třeba, možná.

Magický pesCo mohu říci s naprostou jistotou, je, že jsem se k smrti nudil a jen se stále přesvědčoval, abych to vůbec dokoukal do konce.Je mi líto, jestli tímto urazím nějakého skalního příznivce Tarkovského díla, takhle to prostě vidím.

A když bych se měl dostat k hodnocení, tak stojím před neuvěřitelně obtížnou úlohou. Herci jsou dobří, filmařský um režiséra se nedá zpochybnit, námět je slibný, prostředí přesně odpovídá. A mě se to prostě nelíbilo. Vím, tedy doufám, že ta kupa vyřčených myšlenek by asi měla dát dohromady nějakou symfonii, jako by se jednalo o jednotlivé noty potřebné k zahrání dokonalého uměleckého díla. Já bohužel slyšel jenom randál a bordel.

Proto si jako člověk, který snímek zjevně nepochopil, hodnocení odpustím. Necítím se totiž kompetentní Stalkera nějak bodově počastovat.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Stalker (1979), aneb „Já to asi nepochopil.“

  1. Knížku(*) jsem párkrát četl a líbila se mi.
    Film s ní má společného nemnoho a také jsem ho nějak nepochopil.

    (*) Piknik u cesty bří. Strugackých – viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Piknik_u_cesty

Zanechat odpověď