728b.gif

Oranžový triumf

22.10.08 01:15 | Politika | autor: MichMach (profil) | Čteno: 2400x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

VolbyVše proběhlo rychle a ani to nebolelo. Starou gardu v krajích vystřídají nové síly. Přes všechna očekávání volební kampaň opoziční ČSSD vyšla na výbornou a slavila úspěch. Voliči skutečně pojali hlasování jako referendum o vládě a vystavily vládnoucí koalici nelichotivý účet, i když ne tak katastrofální, jako získala ČSSD ve volbách minulých, když ještě vládla.

Překvapivě úplně propadla Strana Zelených, která nezískala ani jedno zastupitelské křeslo. Lidovci a komunisté jsou v depresi, ale přesto si dokázali udržet přiměřený vliv v krajských zastupitelstev. Lidovce již tradičně podržely moravské kraje.

ODS skončila na druhém místě po značném odstupu za ČSSD. Nedokázala obhájit ani jedno hejtmanské křeslo a se vší pravděpodobností skončí v krajské opozici. Vůbec první kritické reakce z vedení strany přišli nepřekavpivě z úst Klausova korunního prince Pavla Béma, který se vyjádřil pro dání všech funkcí předsednictva strany k dispozici na prosincovém kongresu ODS. Asi emočně rozladěn si neuvědomil, že k dání dispozici všech fukcí by došlo stejně, od toho se přece pořádají sjezdy, aby se zvolilo nové vedení či potvrdila stará sestava s obměnami. Mirek Topolánek má nezáviděníhodnou roli, plno kariéristů by ho teď nejraději sesadilo, ale on nejspíše svou roli ustojí. Za možné vyzyvatele se považuje právě Bém či europoslanec Jan Zahradil.

Volby

Teď je na tahu ČSSD. Jiří Paroubek volebním vítězstvím posílil svou pozici ve straně a třese se na dovršení úspěchu svým comebackem na premiérskou funkci. Bude zajímavé sledovat, jak se Sociální demokracie s úspěchem v krajích vypořádá. Nejspíše vytvoří středolevé koalice na krajských radnicích, a při každé neochotě ze strany nových partnerů sáhne k osvědčené spolupráci s KSČM. Určité otázky však zůstávají nejasné. Jak dopadne druhé kolo senátních voleb, kde má většina kandidátů velmi vyrovnané šance. A také se neví, kdo se stane novými hejtmany. Vítězná ČSSD totiž vsadila na kandidaturu svých známých tváří z poslanecké sněmovny (David Rath, Michal Hašek), jenže ty potřebuje Paroubek právě ve sněmovně. Krajní variantou je zastávání obou funcí, což by bylo velice neefektivní, avšak i rezignace na hejtmanská křesla a zůstání v parlamentu by se stalo určitým podvodem na voliče, kteří právě volili ony osobnosti.

Pokud současná vláda ustane ve svých funkcí je na bíledni nový vyostřený střet mezí ní a oranžovými kraji.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď