728b.gif

RETRO: Most přes řeku Kwai (1957)

22.10.08 23:05 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2066x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Most přes řeku KwaiNedávno jsem na stránkách Pcblogu prezentoval svůj pohled na snímek Dvanáct rozhněvaných mužů. Komorní drama ze zákulisí soudního procesu jsem vynesl do výšin, do kterých bezpochyb patří, v závěru jsem však zmínil fakt, že Oscary za stejný rok (1957) pobral jiný film.

Nejedná se o nic menšího, než slavný Most přes řeku Kwai. A kdybych měl oba filmy srovnat, ač se jedná o naprosto jiné žánry a pojetí, Most se mi asi líbil a vryl do paměti více. Podle knižní předlohy francouzského spisovatele Pierre Boullea, jenž je mimo jiné také autorem Planety opic, natočil snímek režisér David Lean.

Příběh britského plukovníka Nicholsona (Alec Guinness, pro zajímavost starý Obi-wan Kenobi ze Star Wars ep. 4-6), který se se svými muži dostal do japonského zajetí a společně byli nuceni pracovat na stavbě železničního mostu z Bangkoku do Rangúnu, je dějově i obrazově působivý. Ukazuje na naprostou disciplínu a oddanost službě v hlavě zmiňovaného nezlomného důstojníka i ochotu jeho mužů poslouchat jeho rozkazy. Stejně tak odhodlaní jsou však členové spojeneckého komanda, mezi nimi i americký utečenec od Kwai (William Holden), kteří mají s mostem své plány. Třetí stranu trojúhelníka tvoří velitel japonské posádky Saitó (Sessue Hayakawa), východními tradicemi sešněrovaný voják, jemuž se britské způsoby pramálo zamlouvají.

Colonel NicholsonSnímek bravurně předvádí, že celá obrovská světová válka se skládá z velkého množství menších, ale stejně intenzivních osobních soubojů. Že ne každou důležitou bitvu vybojují tanky, letectvo a desítky střelců v zákopech. A že si důstojník, na němž závisí stovky mužů, váží víc své cti, než-li by se strachoval o život a řadový voják, ať té nebo oné strany, válčí podle sebe za správnou věc.

Hlavní kouzlo ale spočívá v tom, že když se nachýlí konec, nikdo není zlý a divák proklíná režiséra a scénáristu, kteří skvěle rozvinuli charaktery postav, protože v této chvíli už fandí všem.

Ostatně režisér Lean si odnesl jednu ze sedmi zlatých sošek, jež byly Filmovou akademií snímku uděleny. Alec Guinness, ač ocenění nepřebral osobně, získal Oscara za hlavní mužskou roli, další ocenění připadly například hudbě, střihu i předloze.

Rozhněvané muže jsem zakončil slovy, že by je měl zhlédnout každý příznivec dobrého filmu. O skvělém Mostu přes řeku Kwai to platí stejně, dost možná dvojnásob.

Velitel Saitó

Hodnocení

pcblog.cz: 8.5 z 10
csfd.cz: 89%
imdb.com: 8.5 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď