728b.gif

XML 1 – základní struktura

25.10.08 10:00 | Tvorba webu | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 53954x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

XMLV posledních letech se název XML (eXtensible Markup Language) dá zaslechnout čím dál častěji. Skloňuje se zejména v souvislosti s přenosy dat. Každá společnost či jedinec v dnešní době může používat jiný software a dochází k problémům se čtením a používáním dat. Proto se ozývají hlasy volající po unifikaci, kterou by mohl přinést právě jazyk  XML , a uklidnit tak transfery mezi platformami.

Pro nezainteresovanou osobu bude  XML na první pohled těžko k rozeznání od  HTML kódu. Rozdíl je však v tom, že XML nemá sadu předepsaných tagů jako HTML (<body>, <div> atd.). Uživatel si tagy v XML tvoří a pojmenovává sám podle přesné potřeby.

Pokud chceme vytvořit  XML, jež bude reprezentovat můj pracovní stůl, budeme postupovat následujícím způsobem.

V některém textovém editoru (nabízí se freeware PSPad) založíme soubor s libovolným názvem a příponou xml (například pracovni_stul.xml).

Do hlavičky souboru přijde deklarace XML v následující podobě:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

Encoding (kódování) si každý může upravit podle své potřeby (UTF-8). Proč používáme verzi 1.0? Odpověď je prostší, než by se čekalo. Žádná jiná verze neexistuje. Počítá se však s možností, že se v budoucnu objeví, proto se označují už dokumenty prvotní verze, tedy 1.0.

Pod deklarací mohu začít šikovat mé tagy. Existují tagy párové a nepárové. Pro ukázku podobnosti s HTML – tag <br/> je nepárový, zatímco párový <div> má otevírací část <div> a uzavírací část </div>. Mezi otevírací a uzavírací částí leží obsah. Otevírací a uzavírací část tvoří jeden element. Všechny elementy v dokumentu musí být uzavřeny v takzvaném kořenovém elementu (root element), což v našem případě bude pracovní stůl – <pracovni_stul>. Nepoužívám diakritiku ani mezery, aby nezpůsobovaly zbytečné problémy.

<pracovni_stul material="drevo">
 <monitor>
  <barva>cerna</barva>
  <znacka>samsung</znacka>
 </monitor>
 <lampicka>
  <barva>bila</barva>
  <zaprasena>ano</zaprasena>
 </lampicka>
 <jogurt>
  <stav>prazdny</stav>
  <znacka>activia</znacka>
  <druh>lesni ovoce</druh>
 </jogurt>
</pracovni_stul>

Toto je stručný a neúplný popis mého pracovního stolu. Důležitá fakta k povšimnutí – elementy mohou obsahovat další podelementy. Elementy, které jsou ve stromové struktuře na nejnižší úrovni, obsahují pouze text.

Otevírací a ukončovací tagy se nijak nekříží. V rámci elementu <lampicka> začínají jeho podelementy <barva> a <zaprasena>. Oba v něm musí také skončit a navíc nesmějí zasahovat ani samy do sebe.

Hned první tag <pracovni_stul> má zvláštnost v podobě atributu material, který vysvětlí stejné množství informace, jako třeba stejnojmenný tag <material>, který by byl podelementem pracovního stolu. Každý element může mít libovolný počet atributů. Atribut se vkládá pouze do otevíracího tagu elementu, nikoli do uzavíracího.

To je to nejjednodušší, co se dá ke  XML pro začátek říci. V další části se dostaneme k základní kontrole obsahu  XML , k DTD. Vytvoříme tedy jakousi šablonu, která bude obsah našeho XML dokumentu testovat a zjišťovat, jestli strana, jež nám dokument posílá, neudělala v jeho struktuře chybu, kvůli níž bychom nemohli ono XML správně použít.

Výsledek práce si můžete prohlédnout například ve Firefoxu nebo Internet Exploreru.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

7 odpovědí na článek XML 1 – základní struktura

 1. Veľmi rozumne vysvetlené. Pochopil som o čo pôjde a neviem sa dočkať pokračovania. :-)

 2. Zajedmal by mě konkre9tned předklad situace, kdy abcnese H3 zhoršed uživateli pre1ci s webem, pane poroto.A take9 co by na webu mělo bfdt použito namedsto „nepoužited“

 3. I was drawn by the honesty of what you write

 4. We need a lot more insights like this!

 5. Thanks for sharing. Your post is a useful contribution.

 6. Thanks for sharing. What a pleasure to read!

 7. I have exactly what info I want. Check, please. Wait, it’s free? Awesome!

Zanechat odpověď