728b.gif

XML 2 – Well-formed document, Altova parser

08.11.08 21:46 | Tvorba webu | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 3885x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

XMLV minulém článku o problematice XML bylo popsáno, co je XML dokument a jaké má vlastnosti. Jak ale zjistíme, že dokument, který nám například někdo předal neobsahuje chyby a je tedy well-formed (dobře formátován)? Při xml souboru o velikosti několika tisíc řádků ho jistě nebudete procházet celý tag po tagu.

Na řadu tedy přijde nějaká ta utilitka, která jasně určí, zda je vaše XML v pořádku. Těchto kousků software zvaných parsery se na webu najde přehršle a rozhodně nebudeme mluvit o všech, nebo se snad dohadovat, že tenhle je o něco lepší než jiný v tomhle, ale v onom je zase horší.

Popíšu zde postup pro použití jednoho parseru, který jsem pro tuto příležitost zvolil. Ještě než ale přistoupíme k onomu konkrétnímu parseru, považuji za vhodné zmínit vývojové prostředí NetBeans, se kterým jsem se setkal v rámci studia. Rozsáhlý program je k dispozici zdarma a nabízí mnoho možností například pro programování v jazyce Java nebo tvorbu webových aplikací. Mimo to také dokáže napomoci s tvorbou XML, zjistí, zda je well-formed a také zda je validní – ale o validitě padne slovo až příště.

NetBeans je komplexní, ale je to malý obřík. Pokud chcete sáhnout po něčem jednodušším, nabízí se třeba parser Altova – klikněte pro přechod na stránku pro stažení, parser je zdarma. Po stažení program jednoduše nainstalujte.

A dostáváme se k samotnému použití. V dokumentaci se snadno dočtete, že Altova poskytuje více rozhraní, uživatel, jenž je s to pustit se do tvorby XML si bohatě vystačí s příkazovým řádkem.

Pokud byste přeci jen váhali, jak spustit příkazový řádek, vězte že po kliknutí na Start vyberete Spustit a napíšete cmd, dále jen Enter nebo klik na OK.

Start -> Spustit -> napsat příkaz cmd -> Enter

Pohyb v commanderu

Nyní stačí přemístit se v commanderu do adresáře, kde máte Altova parser nainstalovaný a spustit příkaz. Jediný potřebný příkaz pro procházení stromovou strukturou složek je cd. Příkazem cd názevSložky přejdete do daného adresáře, příkazem cd.. se vrátíte o úroveň výš. Pro ilustraci – jsem v příkazovém řádku na místě označeném následující cestou C:\XML. V adresáři XML mám další adresáře s názvy Pes a Kočka. V současné chvíli mne příkaz cd Kočka přesune do složky Kočka, cd.. o krok ve stromu výše, tedy na C:\ a cd Rybičky hodí chybovou hlášku. Důležité je, že z C:\ nemohu použít cd Pes, protože adresář Pes není přímým potomkem C:\. Má cesta musí vést z C:\ takto – nejprve cd XML a poté z C:\XML příkazem cd Pes až na konec cesty.

Použití parseru

Když se úspěšně dopracujeme do adresáře parseru, pro provedení testu stačí napsat následující příkaz: AltovaXML -w „cesta k vašemu XML souboru“ nebo AltovaXML -wellformed „cesta k vašemu XML souboru“ a Enter.

Celý řádek může tedy vypadat například takto:

C:\Program Files\Altova>AltovaXML -w "C:\XML\test.xml"

Odpovědí může být buď povzbudivá hláška The data is well-formed a je vyhráno, nebo naopak The data isn’t well-formed a následuje popis první nalezené chyby.

Pokud jste se zalekli dlouhého vypisování příkazu v případě každé kontroly, stačí když nezavřete příkazový řádek a stisknete šipku nahoru. V řádku se objeví poslední zadaný příkaz, takže stačí stisknout jen Enter.

Dobře formátovaný dokument je základ. V dalším článku přijde čas na nejjednoduší kontrolu nejen formy souboru, ale hlavně syntaxi jeho obsahu. A ověření validity navíc použijeme Altova parser, takže vše půjde jako po másle.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď