728b.gif

TxEff – Úžasné textové efekty v Adobe Flash CS3

17.01.08 01:11 | Offtopic | autor: Chates (profil) | Čteno: 6792x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Nedílnou součástí každé flashové prezentace, ať už jde o reklamu, film či internetovou prezentaci, jsou textové efekty. Ve flashi rozhodně nejsem žádný expert, ale učím se už nějaký ten pátek. Občas se pozastavím nad cizím výtvorem a říkám si: Sakra, tak tohle netuším, jak bych udělal. Před nedávnem jsem ale na webu txeff.com našel odpověď na jednu z těchto otázek. Jedná se o vynikající rozšíření na snadnou tvorbu textových efektů pro Adobe Flash CS3. Ne starší, neboť se využívá ActionScript 3.0 a ten je jen ve verzi CS3. V následujícím článku ukážu, jak pomocí tohoto rozšíření vytvořit fantastické textové efekty. Get Adobe Flash player

Toto rozšíření je bezplatné jen v základní verzi, která obsahuje pouze 3 základní šablony (patterny). Ale nebojte se, i tyto 3 (Alpha, Blur, XYScale) vystačí na desítky úchvatných efektů.

Každý má totiž velké množství parametrů, se kterými se dá strávit celé odpoledne. Plná verze obsahuje 27 takovýchto výchozích šablon a tvůrci slibují, že jich bude minimálně 50. Plná verze stojí 99.97$ (cca 1,789Kč). Zdá se to hodně, ale až uvidíte, co všechno tahle věcička umí, určitě mi dáte za pravdu, že je to nutnost pro každého grafika. Následující návod podrobně popisuje, jak vytvořit stejný efekt, jako je vidět zde, v úvodu článku.

 1. V první řadě je třeba se bezplatně zaregistrovat. Není nutné uvádět žádné osobní údaje.
 2. Po registraci přijde potvrzovací e-mail spolu s kupónem na 15% slevu. Pak běžte na www.txeff.com/ a ve spodní části FREE DOWNLOAD klikněte na Download basic version.
 3. Stažený archiv rozbalte a otevřete soubor TXEFFV3.mxp. Pokud máte nainstalován Adobe Flash CS3, měla by proběhnout instalace rozšíření.
 4. Restartujte program Adobe Flash CS 3 (pokud jste ho měli během instalace zapnutý). Zvolte New Flash File (Action Script 3.0). Dále stiskněte Ctrl+F7 nebo zvolte v menu Window -> Components. Otevře se okno s naintalovanými komponentami. Ujistěte se, že je zde komponenta TxEff – Jumpeye jako je vidět na obrázku.Obrazovka 1
 5. Stiskneme Ctrl+J nebo v menu Modify -> Document a nastavíme velikost našeho dokumentu. V tomto případě 400×180px.
  02
 6. Dále vytvoříme textové pole a napíšeme do něj požadovaný text. Je nutné, aby textové pole mělo nastavení stejné jako na obrázku.
  • Text-type: Dynamic text
  • Font rendering method: Anti-alias for animation
  • zaškrtnuté Render text as HTML
  • Embed zvolte hned první hodnotu All.

  Bez tohoto nastavení nebude efekt fungovat! Nakonec jsem ještě zvolil Line type: multiline, aby se text zalamoval na více řádků a „nevytekl“ ven. Toto nastavení se projeví až při ukládání do swf souboru.
  03

 7. Teď přidáme efekt k našemu textu. Z palety Components (Ctrl+F7) přetáhněte položku TXEFF přímo na náš text (Drag and drop). Výsledek by měl vypadat jako na obrázku.
  04
 8. Otevřete paletu Component Inspector (Shift+F7) nebo Window -> Component Inspector. Nástrojem Selection Tool (V) klikněte na obrázek TxEff nad naším textem. V paletě Component Inspector v záložce Parameters by se mělo objevit nastavení TxEff efektů.
  05
 9. Teď se buď můžete pustit do nekonečného zkoušení (v tomto případě skočte na bod 11), nebo se v lepším případě poohlédnete po efektech, které vytvořili jiní a z internetu naimportujete pouze hodnoty. To se provede velice jednoduše.
 10. Pro import již hotového nastavení běžte na stránku http://www.txeff.com/#/list/null/bestrated/all/, kde naleznete nepřeberné množství efektů. Pokud používáte pouze základní verzi, vybírejte si pouze z patternů Alpha, Blur a XYScale. Až najdete svého favorita, klikněte na Edit Effect. Zapamatujte si číslo z adresy prohlížeče (v našem případě http://www.txeff.com/#/edit/598/). Toto číslo napište přímo v Adobe Flash CS3 do Component Inspectoru do kolonky Paste effect id a klikněte na import. Tím se importuje nastavení z internetu a je hotovo.
  06
  07
 11. Dále je třeba vložit do časové osy klíčový snímek, aby animace vůbec proběhla. Ale do kterého? To musíme spočítat podle hodnoty TweenDuration, která udává, jak dlouho efekt trvá. Hodnotu nalezneme opět v Component Inspectoru. V našem případě animace trvá 2,2 vteřiny. V okně Modify -> Document (Ctrl+J) máme nastaveno 12 fps (tedy 12 snímků za sekundu). Dosadíme do složitého vzorce a vyjde nám 12*2,2 = 26,4. Vložíme tedy keyframe do snímku 26.
  08
 12. Tak a je hotovo. Na výsledek se podíváte příkazem z menu File -> Publish Preview -> Flash. Třešničkou na dortu může být poslední snímek na konci animace, který roztáhneme až někam do snímku 80. To kvůli tomu, aby nám nápis hned nezmizel a dal se přečíst. Get Adobe Flash player
336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek TxEff – Úžasné textové efekty v Adobe Flash CS3

 1. Dobrý den mám menší problém s zobrazením animace na webu, přes text, kterému je nastaven efekt (Flash eff) se zobrazuje logo FLASHeff jak ho odstraním. Předem děkuji za odp.

Zanechat odpověď