728b.gif

Jakou vybrat anténu pro 2,4GHz?

27.05.08 23:17 | Hardware | autor: Longer (profil) | Čteno: 4275x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Wifi logoV dnešním článku se opět dotkneme technologie bezdrátového přenosu dat skrývající se pod normami 802.11b a 802.11g, tedy frekvenci 2,4 GHz. Budeme se dnes zabývat problematikou antén a to zejména klientských. Mým cílem v tomto článku bude, doporučit vám na základě mých dlouholetých zkušeností, které modely je dobré použít v jaké situaci. Vrhněme se tedy na to.

Pásmo na frekvenci 2,4GHz bylo u nás stanoveno jako bezlicenční již před několika lety a bylo zpočátku určeno pro použití uvnitř budov. Je navrženo celkem nešikovně, a tak začal být velký problém s rušením, ve chvíli, kdy se toto pásmo dostalo ven za pomoci ziskových antén. V tuto chvíli je ve větších městech použitelné jen ve velmi omezené míře a to hlavně na kratší spoje ke klientům.

Klienti do 500m od AP

Pro nenáročné klienty vzdálené do poloviny kilometru od přístupového bodu můžu doporučit panelovou anténu českého výrobce s typovým označením K-12. Mezi wifináři je nejčastěji označována jako „květináč“.

K-12 klientská anténa

Zisk antény je 12dB, vyzařovací úhel se pohybuje kolem 50° v obou rovinách. Nejedná se o nejsměrovější anténu, ale pro připojení běžného uživatele je optimální. Je vyrobena z kvalitních materiálů, které ani po několika letech neodpadávají (jako se to děje například u panelových antén českého výrobce Jirous). Velmi dobře je navržen i držák, který nabízí uchycení na vertikální stožár a je schopen patnáctistupňové elevace v obou směrech. Zároveň je velmi snadné otočení polarizace antény. Vzhledem k tomu, že výrobce občas zapomene nalepit na anténu šipky s polarizacemi, uvádím, že na obrázku je anténa ve vertikální polarizaci.

Klienti do 1500m od AP

Pro náročnější klienty vzdálenější od přístupového bodu, bych doporučoval použít výrazně směrovější panelovou anténu od polského výrobce ElboxRF. Nelekejte se, polská anténa sice většinou znamená blbá anténa, ale v případě ElboxRF toto neplatí. Jedná se o velmi kvalitně provedené antény! Budeme se zabývat modelem TA PAN-19 PRO.

TA PAN 19 PRO klientská anténa

Tato anténa se ziskem 19dB nabízí vetší potenciál při připojování klientů, zejména v zarušenějších oblastech a to právě díky její směrovosti. Vyzařovací úhel se pohybuje kolem 20° v obou rovinách. Držák antén ElboxRF je velmi podobný již zmiňovanému. Opět nabízí nastavení elevace, v tomto případě do 10° v obou směrech. Polarizace je opět možné snadno vyměnit. Vzhledem k větší velikosti této antény, je držák spevněn pomocným úhelníkem. Polarizace těchto antén je vyznačena vždy a můžete ji rozeznat i díky perforovanému krytu. Na obrázku je anténa v horizontální polarizaci.

Klienti nad 1,5km od AP

Připojení klienta v tomto pásmu na delší vzdálenosti jak kilometr a půl není nic rozumného, pokud tedy zrovna nestavíte spoj mezi dvěmi nezarušenými vesnicemi. Pokud není jiné cesty než dlouhý spoj na 2,4GHz, připadá v úvahu zisková směrová anténa. Nabídnu vám léty ověřenou směrovou klasiku od amerického výrobce Pacific Wireless, anténa je označena PW-24, můžete se setkat i s označením Andrew 24, mezi wifináři zásadně „Ondra čtyřiadváca“.

Pacific Wireless PW-24

Zisk 24dB a vyzařovací úhel 8° v obou rovinách dělá z této monstrózní antény pomocníka na velmi dlouhé spoje, případně spolehlivější spoje v zarušenějších oblastech. Nevýhodou této antény je její velikost. Síto o rozměrech 107×61cm už bude vyžadovat jistě pevnější uchycení, než tomu bylo u předchozích dvou zmiňovaných antén. Síto je založeno ze dvou částí a ozařovače. K ozařovači je ještě dodáván signal booster, se kterým dosáhnete dalšího decibelu zisku navíc. Na obrázku je anténa ve vertikální polarizaci. Její změna je celkem náročná, takže doporučuji promyslet předem. Držák této antény je trochu komplikovanější, což je vzhledem k jejím rozměrům logické, nabízí možnosti elevace na jednu stranu, takže je potřeba trošku kombinovat jeho nasazení na stožár. Velmi důležitou věcí je konektor, jako jediná z antén je zakončena konektorem N/male, takže je s běžným kabelem potřeba použít spojka N/f-N/f!

Tolik ke klientským anténám pro pásmo 2,4GHz, vzhledem k obsáhlosti tohoto tématu, můžete očekávat pokračování tohoto článku, které se bude zabývat novější technologií 5GHz.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď