728b.gif

Rychlá práce ve Windows #3 – Opera a práce s vyhledávači

01.03.08 12:25 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 3729x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (2 hlasů, prům.: 3.00)

Opera searchKaždý náročnější uživatel postupem času dospěje k několika (desítkám) stránek, na kterých pravidelně vyhledává všemožné údaje. V posledních letech nabízejí webové prohlížeče rychlý přístup k těmto vyhledávačům pomocí přídavného okýnka v horním panelu.

Tento způsob je samozřejmě šikovnější, než ruční načítání vyhledávacích stránek, přesto však Opera (a záhy i Firefox) učinila v tomto směru ještě jeden významný krok vpřed. Již dříve bylo např. možno Googlit pomocí jednoduchého napsání g cokoliv do adresního řádku + použít ještě několik dalších předdefinovaných vyhledávačů. Takové vyhledávání je pak záležitostí okamžiku a jakmile vám jednou přejde do krve (zdravím halogana :)), velmi urychlí vaši práci.

Editace těchto položek byla poměrně složitá (buď ručně přes search.ini nebo pomocí nástroje Opera Search.ini Editor). Toto se však změnilo a dnes je možné vlastní vyhledávače do Opery definovat velmi snadno.

Praktické využití tedy, jak jsem již naznačil, spočívá v tom, že každému vyhledávači uživatel přiřadí několikapímsennou zkratku, kterou následně napíše do adresního řádku, doplní o požadovaný text a rovnou pak dostane výsledky, aniž by daný search engine musel hledat. Příkladem, kromě výše uvedeného, může být např. csfd Cloverfield. Samozřejmě, že u vyhledávačů typu Google je časová úspora malá, jiné stránky se ale načítají poměrně dlouho, což může být otravné, pokud vám stále jde jen o jedno okénko někde v koutě stránky.

Jak se tedy v Opeře s těmito zkratkami pracuje? Stačí si najít požadovanou stránku s oknem pro zadávání textu, klepnout pravým tlačítkem myši a vybrat úplně poslední položku, tj. Vytvořit vyhledávač. Do nově vytvořeného dialogu pak již stačí zadat požadovanou zkratku a vše potvrdit. A to je celé, vážně. Ve Firefoxu je postup úplně stejný, jen z menu zvolíte položku „K vyhledávání přiřadit klíčové slovo“.

Opera search

Pokud byste již existující zkratky chtěli editovat, je možno tak učinit v dialogu Nástroje -> Nastavení -> Vyhledávání

Opera search 2

Jak vidno z dalšího obrázku, je možno si s nastavením těchto rychlých zkratek poměrně dost pohrát a není nutno je používat pouze na vyhledávání, ale i na doplňování slov do URL:

Opera search 3

Halogan mi při této příležitosti také poradil, že pokud máte možnost prohledávat ruzné kategorie (např. video/hudba/software), tak pro každou tuto kategorii je možno vytvořit vlastní vyhledávání, stačí postupně přepínat mezi zaškrtávátky a vytvářet nové zkratky.

Opera search 4

Ještě jako malý doplněk dodám, že pomocí klávesové zkratky CTRL + L je možno se přesunout kurzorem do adresního řádku, což opět trošku zrychlí práci.

Malé shrnutí na závěr – pokud jste dosud tuto metodu nevyzkoušeli, obětujte několik minut na její otestování – chce to trochu cviku automaticky nešahat po myši a lovit okénko v pravém horním koutu obrazovky. Jak jsem ale psal, je to pouze otázkou zvyku.

P.S.: Tento článek se může (předpokládám) stejnou měrou vztáhnout na uživatele Opery/Firefoxu pro Linux a Mac OS. Internet Explorer 7 tuto funkci standardně nemá, je však celkem snadné si ji ručně doplnít, více na wokově blogu.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď