728b.gif

Krize v ODS aneb prázdný a falešný Bém

14.11.08 11:09 | Politika | autor: MichMach (profil) | Čteno: 3859x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 3.00)

ODS logoZárodek novodobých vnitrostranických sporů uvnitř nejsilnější české parlamentní strany se dá spatřovat s odchodem ODSáckého guru Václava Klause z pozice šéfa strany po prohraných parlamentních volbách roku 2002. V témže roce proběhla volba nového předsedy, kdy vítěz nebyl předem jasný. Sám Klaus se držel při volbě v ústraní a svého korunního prince veřejně neoznačil…

Vše se změnilo zvolením, veřejnosti nepříliš známého bodrého Ostraváka, Mirka Topolánka, jehož úspěch Klaus okomentoval slovy: „Absolutně prázdný a falešný Topol.“  Tito dva pánové si zkrátka nesedli, či spíše řečeno, Topolánek nesedl Klausovi, který si přál za předsedu Petra Nečase.

A pak se nám konflikt vleče, avšak nikdy nepřesáhne únosnou hranici. Topolánek byl ke Klausovi vždy loajální, pevně se za něj postavil při dvou prezidentských volbách a neokomentovával prezidentovi politické přešlapy.

ODS 2Během této doby roste občanským demokratům nová hvězda v  osobě nynějšího pražského primátora a prvního místopředsedy ODS Pavla Béma. Ten se brzy stává Klausovým oblíbencem číslo jedno. Bém na oplátku nenásilně okopává Topolánkvovy kotníky. Byla jen otázka času, kdy se situace zradikalizuje a přesáhne přijatelnou mez.

Záminkou se staly letošní volby do krajských zastupitelstev, v Topolánkových dějinách prvně prohrané. Je běžnou věcí, že jakákoliv vládní strana, během své vládní angažovanosti, ztrácí důvěru obyvatelstva a na síle získává opozice. Nehledě, když rivalové chytře zvolí volební kampaň, na kterou dokonce přistoupí i masmédia.

Z toho to hlediska ODS neutrpěla zase tak velkou ztrátu. Stačí si jen vzpomenout na volební debakl ČSSD při minulých volbách do krajů, kdy ještě vládla. (získala tenkrát 14%) Dnes se dokonce ukazuje, že poražená ODS v některých krajích povládne.

ODS 5

Současné vládě se dá hlavně zazlívat přijímání protilidových opatření, které nejsou zasazeny do širšího konceptu. Pokud začne ministerstvo zdravotnictví reformu tím, že začne vyžadovat nové přímé platby, nemůže se pak divit zvednuté vlně protestu.  Lidé zkrátka neradi přímo něco platí. Stále bohužel přežívá staré pseudosocialistické smyšlení u většiny české veřejnosti. Sečteno, reforma míří tím správných směrem, ale neměla (snad mít ani nemohla)zajištěnou podporu veřejnosti. S tímto byla srozuměna opozice a úspěšně slabiny využila. Nepříliš řečnicky zdatného ministra Tomáše Julínka populistický David Rath dokázal jednoduše ukřičet.

Sociální demokracie v krajích vyhrála. Chtělo by se říci: No a co, o parlamentní volby se nejednalo, jede se dál. Jenže Bém a jemu podobní kariéristé prohry využívají jako antitopolánkovskou kartu. A hlavní vinu házejí právě na strhaného premiéra. Jako by sami neměli svůj díl odpovědnosti. Bém absurdně kritizuje vedení strany, ve kterém sám zaujímá druhé nejvyšší funkcionářské křeslo.

ODS 4O neúspěšném hejtmanu Bendlovi ani nemluvě. Jejich představa vývoje strany je nulová, slova o lepší komunikace s veřejností (za kterou několik let nesou svůj díl odpovědnosti) a tvrdší postupování vůči koaličním partnerům se jinak než za prázdné a falešné nazvat nedají (chce se dodat, že Klaus se znovu spletl, když těmito floskulemi nazval nepravou osobu). S kým tedy chtějí spolupracovat, když ne s lidovci a zelenými. S Jiřím Paroubkem či s komunisty? Bém tuhle možnost dnes nově vylučuje. Za současného systému většiny ve volbách nedosáhne. Sečteno podtrženo, jejich plány by hnaly ODS do izolace.

Ne že by byl Topolánek kdoví jak skvělý, ale tohle jsou jednoznačně podpásovky a prázdné útoky od lidí nevalného charakteru. Koncepce současného premiéra je rozhodně více životaschopná a prospěšnější.

ODS čeká bratrovražedný boj na prosincovém kongresu, kde pro stranu neexistuje ideální řešení. Domnívám se, že Mirek Topolánek v potu svou pozici obhájí, ale bez krve se to neobejde. Následovat bude radikalizace vztahů s Hradem během českého předsednictví Evropské unii a destruktivní kroky ze strany poražených. Jako vždy na vše doplatí občan, kdy namísto věcných řešení palčivých problémů, se politická scéna bude zabývat sama sebou.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď