728b.gif

Jak na soubory obrazů disků CD a DVD?

12.11.08 23:39 | Windows | autor: Longer (profil) | Čteno: 8553x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

DaemonTools logoVětšina z nás si už někdy z internetu stáhla obraz (image) nějakého instalačního CD nebo DVD disku. Jedná se vlastně o soubor, který obsahuje kompletní data z daného média. Tento obraz nám tedy umožní vytvořit kopii média, z kterého byl vytvořen.

Nejčastějšími příponami těchto souborů jsou: .iso, .bin, .cue, .nrg a .mds. Není ale škoda vypalovat tato data, když mají sloužit jednorázově k nainstalování do počítače? Pojďme se tedy naučit, jak vytvořit ve Windows virtuální CD/DVD mechaniku a jak k ní připojit vybraný obraz.

Na Internetu je k dispozici několik programů, které nabízejí řešení tohoto problému. My jako obvykle šáhneme po tom nejlepším z nich, který je nabízen zdarma. Pod názvem DAEMON TOOLS se skrývá velmi kvalitní nástroj, který podporuje všechny nejpoužívanější formáty obrazů. Je k dispozici ke stažení ZDE. Jedná se o verzi Lite, která nabízí o něco málo méně funkcí než verze Pro, pro nás je však dostatečnou.

Instalace je jednoduchá a dokonce v češtině. Je možné, že budete v jejím průběhu vyzváni k restartu počítače, což je normální. Instalátor totiž potřebuje, aby se do Windows nainstalovaly ovladače virtuální CD/DVD mechaniky. Po instalaci bude program rovnou spuštěn. Že se tomu tak stalo, poznáte podle červenostříbrného blesku na liště vedle hodin.

Ovládání programu je jednoduché, už jen proto, že je celý lokalizován do českého jazyka. Můžeme se tedy bez zábran vrhnout na připojení našeho prvního obrazu. Pravým tlačítkem myši klikněte na zmíněnou ikonu a vyberte Virtuální CD/DVD-ROM, dále virtuální mechaniku ke které chcete připojit požadovaný obraz a potom klikněte na možnost Připojit obraz. Otevře se okno s adresářovou strukturou počítače a vaším posledním úkolem bude vybrat požadovaný soubor a potvrdit kliknutím na Otevřít.

Daemon Tools - připojení obrazu k virtuální mechanice

Nyní máte ve virtuální mechanice vložené virtuální CD, což si můžete ověřit otevřením nabídky Tento počítač.

Daemon Tools - připojený image

Pokud se rozhodnete mít na svém počítači více zároveň použitelných virtuálních mechanik neváhejte si jejich počet navýšit. V menu programu opět klikněte na Virtuální CD/DVD-ROM a dále vyberte možnost Nastavit počet zařízení, dále klikněte na počet mechanik, který si přejete mít na svém počítači povolen.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Jak na soubory obrazů disků CD a DVD?

  1. Díky, fakt super, pomohlo mi to!:-)

Zanechat odpověď