728b.gif

Jak si „pojistit“ ICQ?

06.01.08 23:36 | Internet | autor: DXP (profil) | Čteno: 1780x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

jabberICQ je bezesporu nejrozšířenější protokol v České republice, nicméně zvláště poslední dobou se objevují malé problémy týkající se především stability sítě. Nechci se tady pouštět do zaslepeného zatracování ICQ a vychvalování protokolů jiných.

Tato služba, ačkoliv má své mezery (pro mě například limit délky zprávy 450 znaků při psaní do offline), podle mě nemá žádné zásadní nedostatky. Fakt, že oficiální klient se, řekněme, značně vzdaluje od pojmu „Instant Messaging“ (a v podání některých lidí se pak mění spíše v „Instant Annyoing“), je samozřejmě věc druhá. Spousta lidí (i těch, jejichž nároky na sofistikovanost IM aplikace jsou minimální) dnes ale používá alternativní klienty. Dříve byla populární Trillian, kterou dnes vystřídal QIP Infium. Miranda si drží pozici jako prográmek spíše pro pokročilé (nebo kutily), byť vznik rozličných packů také napomáhá odsunu uživatelů od originálních ICQ klientů.

A právě ve výše zmíněných aplikacích přichází snadné řešení, jak si „pojistit“ případné výpadky ICQ sítě – pořídit si druhý protokol. Komunikačních protokolů je opravdu velké množství, každý se svojí specifickou uživatelskou základnou. Vedle ICQ se u českých uživatelů dá nejčastěji najít proprietární MSN od Microsoftu a otevřený Jabber. Vzhledem k tomu, že Microsoft se poslední dobou intenzivně věnuje vývoji své sítě (a to především opět „ne-IM“ směrem, tj. poskytováním hromady různě užitečných doplňkových služeb), je mojí skromnou vizí, že v dohledné době se objeví i aktualizace samotného protokolu, což odřízne (byť nejspíše jen na nějakou dobu) všechny alternativní klienty. Jabber je naopak vyvíjen otevřeně, tudíž např. Miranda bude na případné změny schopna reagovat velmi rychle – a ostatní klienti zřejmě také.

Pokusím se sepsat důvody, proč by si „běžný“ uživatel (tedy za předpokladu, že vlastní alternativního klienta) mohl pořídit Jabber:

  1. Používáte ICQ pro něco více, než nezávazný pokec na hodinu dvě po večerech, popř. vedete na ICQ i pro vás důležité diskuze
  2. Zařízení druhé sítě je v jeho klientu jednoduché – Miranda a QIP (Infium) vlastní Jabber v základu, do Trillian je možno stáhnout
  3. Zřízení nového účtu trvá cca 2 minuty (většinou přímo pomocí klienta) – jako server doporučuji např. jabber.cz
  4. Další protokol bude v klientu téměř nulovou přítěží (např. z hlediska spotřeby RAM)

Hlavním důvodem je pak ale především záloha. Pokud se věnujete diskuzi na ICQ a tato síť spadne, je možno v klidu pokračovat na Jabberu. Jsou tu samozřejmě i další předpoklady pro tento krok – předem je třeba do použití Jabberu přesvedčit i známé, na kterých vám záleží – což samozřejmě nemusí být vždy možné, pokud používají např. ICQ 6.

Jedinou znatelnou nevýhodou použítí dvou protokolů pro komunikaci s jednou skupinou lidí je potom fakt, že tyto lidi budete mít v kontakt listu dvakrát (což je např. v Mirandě možno vyřešit pomocí pluginu MetaContacts).

Tento článek by měl posloužit především těm, kteří o Jabberu neslyšeli vůbec anebo těm, kteří zaslechli něco málo a netuší, proč by se měli obtěžovat si Jabber (či případně jiný protokol) pořídit.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď