728b.gif

Malé soukromé nadšení – Axesstel MV110H

16.09.09 20:27 | Hardware, Internet | autor: DXP (profil) | Čteno: 5985x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Málokdy se stane, aby mě nějaká technická komponenta či zařízení zaujalo natolik, abych o něm napsal samostatný článek. Objev modemu Axtesstel MV110H mě však donutil udělat čestnou výjimku. Jsem téměr stálým uživatelem CDMA již od doby, kdy tuto technologii před nějakými pěti lety uvedl na český trh Eurotel.

Za tu dobu jsem měl možnost vyzkoušet několik modemů, přičemž každá další generace postupně umazávala z hrubého popisu „otřesný a nestabilní krám“, kterým zajisté první GTran modem byl; o doprovodném software nemluvě.

S příchodem modrého AnyData se již věci měly lépe, softík už dokázal běžet několik hodin v kuse bez havárie, i chycení dobrého signálu nespočívalo v umisťování modemu na nejvyšší polici. Černý AnyData mě bohužel minul, ten dle zpráv z okolí již byl velmi dobrý. Proto mě překvapilo, když jsem za vypínající se modrý AnyData dostal úplně neznámý produkt od firmy Axesstel.

MV110H vás přivítá celkem strohou výbavou – rozložitelná anténa s magnetickou základnou, redukce pro připojení k modemu, USB kabel, napájecí adaptér (který nebudete potřebovat) a manuál – v mém případě krátký průvodce od O2. Všimněte si, že nikde nebylo zmíněno CD s ovladači – zde totiž přichází první geniální aspekt chváleného modemu. Tento má ovladače integrované přímo v sobě, uložené na malé flash paměti, na které se, kromě ovladačů pro modem a jakéhosi USB Driveru, nachází také doprovodný ovládací software Axesstel Manager a elektronická verze manuálu. Stačí tedy před připojením modemu k počítači podržet tlačítko pro napájení a modem se přepne do Mass Storage režimu, ve kterém si všechen potřebný software můžete nakopírovat do PC. Buď jsem objevil Ameriku, nebo nechápu, proč to tady nebylo už dávno, 32MB flash paměti nemohly být tak drahé.

Po instalaci všeho potřebného připojíte modem ve standardním režimu, Windows si pro něj najdou ovladače a je možno se připojit k Internetu. Axesstel Manager se stejně jako jeho předchůdci nese ve znamení jednoduchosti, v nastavení máte možnost pouze vyplnit přihlašovací údaje. Připojení, stejně jako u minulých modemů, proběhne v řádech vteřin. Co mě však ohromilo, byla rychlost. V době uvedení CDMA na trh, kdy jej tu moc lidí, nepoužívalo, se downstreamová rychlost pohybovala někde okolo 800kbps. S postupným zahlcováním BTS se pražským standardem v místě s dobrým signálem stalo zhruba 320kbps. První speedtest nového Axesstelu bez připojené antény na mě zamával číslem 1.8Mbps. To však byla zřejmě pouze chvilka slávy, později se rychlost ustálila na zhruba 1.2Mbps. I tak je to ale velmi příjemná změna. Upstream a latence zůstaly při starém (~128kbps, ~300ms do nix.cz), ostatně v tomto smyslu jsem u CDMA modemu zázraky nečekal.

Další drobnost, která mě potěšila, je fakt, že instalátor Axesstel Manageru kromě jiného také vytvořil položku O2-CZ v Síťových připojeních. To má jednu nespornou výhodu – CDMA je možno jednoduše a rychle nasdílet přes Windows XP/Vista jen za pomoci Windows sdílení. Toto samozřejmě bylo možné i dříve, bylo však potřeba si připojení vytvořit ručně. Takové spojení ale nebylo tak rychlé a stabilní, jako když jej sestavil a udržoval software od výrobce.

Poslední poznatek bude směřovat k signálu – i zde Axesstel s přehledem zasťinuje svého předchůdce. V místech, kde jsem CDMA nechytil vůbec, nový modem vykřesal alespoň desítky kbps, což na přečtení mailů a ICQ bohatě stačí. Stejně tak mě potěšila kvalita signálu v horách kdesi na severu Čech u Jablonce n. Nisou, kde jsme s pomocí antény získali rychlost downstreamu až 640kbps.

Přesto se hned v prvních dnech objevil malý neduh v podobě hloupého instalačního softwaru, při jehož psaní zřejmě autor zapomněl, že Windows disponují proměnnou prostředí %programfiles%, a natvrdo se snaží dočasná data uložit na disk C:\.

Závěr? Pokud ještě používáte některý ze starších modelů CDMA, neváhejte a běžte si jej vyměnit, upgrade rozhodně stojí za to. Pokud máte obdobný problém jako já (modem se téměř nenabíjel, údajně to není ojedinělý případ), neměli by technici z O2 proti výměně mít výhrad.

PS: Tento článek čekal na své uveřejnění delší dobu, je již tedy lehce antidatován. Původní modem byl v nabídce O2 nahrazen jeho nástupcem MV110NH. Chvalozpěvy se ale nemění.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď