728b.gif

Acid test internetových prohlížečů

01.03.08 08:30 | Tvorba webu | autor: Chates (profil) | Čteno: 3360x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 3.00)

acidAčkoli se ve světě tvorby internetových stránek pohybuji již několik let, Acid test byl pro mě dlouho neznámým pojmem. Jedná se o zajímavý produkt skupiny The Web Standards Project dále jen WaSP, která bojuje za uplatnění W3C standardů ve všech internetových prohlížečích. Tato společnost byla založena roku 1998 a od té doby se jí podařilo navázat spolupráci s vývojáři všech majoritních internetových prohlížečů formou neustálého reportování chyb.

Acid test je komplexní webová stránka navržena v souladu se všemi standardy. Využívá velkého množství pokročilých možností, které HTML a CSS nabízí. Velká část z nich se však při tvorbě stránek vůbec nepoužívá, právě díky chabé podpoře prohlížečů. V následujícím článku Vám zkusím přiblížit testy Acid a Acid2. Nejnovějšímu Acid3 věnuji jiný článek. Shrnu také, jaké prohlížeče si vedou v tomto testování nejlépe.

Original Acid test

Jako první představila skupina WaSP tzv. Acid test, který je dnes znám spíše pod označením Original Acid test. Ten testuje pouze správné vykreslování box modelu a je napsán pomocí validního HTML 4.0 a CSS1. Žádné prohlížeče od Internet Exploreru 6 včetně s ním nemají žádné potíže. Je mi to divné, protože právě IE6 interpretuje box model po svém, a to jak ve standard tak v quirk módu. Test je zřejmě zároveň určitým způsobem optimalizován s ohledem na IE6. Pokud tato optimalizace plně odpovídá standardům, tak proč ne.

Acid2 test

Tento test je starý 2 roky a podle jeho tvůrců zahrnuje spoustu vymožeností, které by weboví tvůrci rádi využívali. Žádná stránka není v dnešní době napsána tímto způsobem, protože, jak uvidíte, většina dnešních prohlížečů je na tom s dodržováním standardů velmi špatně. Acid2 test je navržen pro testování HTML 4.0 a CSS 2.1. Následující seznam obsahuje předměty testování:

  • Průhlednost obrázků v PNG formátu.
  • Podpora elementu <object> a přímé encodování dat.
  • Pozicování absolute, relative a fixed.
  • Box model, podobně jako Original Acid test. Zaměřeno hlavně na testování vlastností height, width, max-width, min-width, max-height a min-height.
  • CSS stylování tabulek.
  • Testování vlastnosti margin. Přiřazení správného algoritmu, podle kterého se počítá prostor kolem elementu.
  • Parsování CSS. Acid2 test obsahuje celou řadu neplatných CSS zápisů, které by měl prohlížeč ignorovat.
  • Pořadí vykreslování. Při překrývání elementů se testuje, zdali se vykreslily ve správném pořadí.
  • Testování inline box modelu a s tím související vlastnost line-height.
  • Hover efekty, aplikované po najetí myší.

Test se skládá z různých elementů, každý reprezentuje jeden řádek ve žlutém „smajlíkovi“.

Opera 9.25

acid_operaOpera dopadla v Acid2 testu velmi dobře. Stránka se zobrazila přesně tak, jak má. Klobouk dolů! Jako zastánce prohlížeče Firefox musím s těžkým srdcem doporučit Operu všem, kteří stále používají IE6 nebo IE7.

Firefox 2.0.0.12

acid_ff.gifV současnosti nejpoužívanější verze prohlížeče Firefox zobrazila úsměv o dost hůř než nová Opera. Problém očividně způsobila značka <address> uzavřená v prvku <blockquote>. Dále dělal problém element pro seznam <ul> a komplexnější kombinace absolutního pozicování v části úsměvu. Dlouhou dobu jsem se zabýval detaily, s čím přesně má Firefox u Acid2 testu problémy. Tomu se zde ale věnovat nechci, a proto v následujícím týdnu připravím jiný článek na toto téma.

Firefox 3.0b3

acid_ff3Betaverze Firefoxu verze 3 nemá s Acid2 testem žádné potíže. Už se těším na oficiální vydání!

Internet Explorer 7

acid_ie7Tento prohlížeč používá zhruba stejně internetových uživatelů jako Firefox nebo IE6, tedy okolo 30%. Z „moderních“ prohlížečů dopadl zdaleka nejhůř. Pokud se podíváte na výsledek testu Internet Exploreru 6, u kterého nikdo neočekává žádné slušné výsledky, uvidíte, že se v Microsoftu o moc dál v dodržování standardů neposunuli. Je možné, že za takto chabé výsledky můžou CSS selektory a různé nevalidní zápisy, které IE7 normálně zobrazuje. Této problematice se stejně jako Firefoxu budu věnovat v jiném článku, kde zkusím Acid2 test trošku změnit a uvidíme, co na to IE7.

Internet Explorer 6

acid_ie6Tomuto prohlížeči nemůžeme mít za zlé takto chabý výsledek. V době jeho vzniku ho využíval téměř každý, a proto si Microsoft do určité míry mohl dovolit určovat standard. To ale neplatí dnes, kdy jsou síly mezi konkurenčními prohlížeči více vyrovnány, a je tedy nutné dohodnout se. Výsledek sem dávám spíše jen jako porovnání s IE7.

Internet Explorer 8

Říká se, že IE8 bude úspěšně absolvovat Acid2 test. Do jaké míry je to pravda, se můžeme jen domnívat. Já bych tomu i věřil!

Safari 3

acid_safariZde se jedná o velmi mocný internetový prohlížeč od firmy Apple. Vzhledově je velmi odlišný a využívají ho hlavně uživatelé počítačů Mac, neboť je dodáván spolu s operačním systémem OS X Leopard nebo starším OS X Tiger. Poměr takovýchto uživatelů je v českých vodách kolem 5%. Konec dlouhých řečí, Safari 3 obstál v Acid2 testu na výbornou.

Kdybych to měl celé shrnout, tak se rozhodně blýská na lepší časy. Pokud se pokusíme sečíst uživatele využívající prohlížeče, které úspěšně absolvovaly Acid2 test, a přidáme trošku optimismu, dojdeme zhruba ke 13%. Pevně věřím, že se to zlepší příchodem Internet Exploreru 8 a Firefoxu 3. Zatím vám webdeveloperům přeji jen pevné nervy!

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď