728b.gif

Náš vůdce (Die Welle)

30.10.09 14:09 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 3463x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Die WelleKdyž jsem svému okolí sděloval, že jsem zhlédl titulní snímek, sto procent osob odvětilo, že o Vlně nikdy neslyšeli ani ň. Nejedná se přitom o žádnou z vykopávek z archivů, nýbrž o rok starý film. Jde ale hlavně o další důkaz toho, že jiná než hollywoodská či česká braková produkce je u nás širokospolečensky neznámá.

Jak napovídá nadpis, jedná se o film německého původu, vychází ale z anglicky psané knihy The Wave. Povzdechy nad českým názvem už snad netřeba připojovat (Die Welle = vlna, The Wave = vlna… Náš vůdce!).

Na německé střední škole přichází Projektový týden, kdy si studenti mohou zvolit, kterou z forem vlády se budou v následujících dnech hlouběji zabývat. K velkému překvapení učitele Rainera (Jürgen Vogel) si řada z nich vybere autokracii. Jemu samotnému bylo její vyučování takřka vnuceno. Není nijak udivující, že studenti o výklad klasickou formou nemají žádný zájem. Navíc tvrdí, že v dnešní době by nenašel tento způsob vedení společnosti už žádné místo. Rainer tedy čistě z edukativního důvodu navrhne vyzkoušet si diktaturu na vlastní kůži.

Die Welle - Karo

Studenti nesmí sedět podle svých představ, ale tak, jak jsou posazeni, nesmí mluvit bez vyzvání a pouze vestoje. A to je jenom začátek. Některým se to nelíbí, jiní mají naopak ze situace prospěch. Rozdíly mezi vrstevníky se mažou mílovými kroky, jedinci jsou potlačováni a pohlcováni Vlnou (jak se skupina krátce po začátku pojmenuje). Nad vším stojí Rainer jako vůdce uskupení a libuje si, že studenty tato forma vyučování baví. Ani on sám ale netuší, jak moc se během několika málo dnů dokáží věci kriticky zvrtnout.

Nejdůležitějšími postavami, které sledujeme jsou sportovec Marco (Max Riemelt) a pilná Karo (Jennifer Ulrich), jejichž vztah je zásadně nabourán rozdílným pohledem na Vlnu. Nemějte ale obavu, není to skutečně žádná teenagerská limonáda

Die Welle - Rainer

Celkově vzato se nejedná o bůhví jak zručně natočený kus, ve scénáři a chování charakterů by se dalo najít dost děr. Tyto faktory však hrají jen druhé housle za celkovou myšlenkou, tedy pohledem na potlačování jedince, manipulaci s lidmi a slepotu mimo svou sociální skupinu. Tezí je ve filmu pochopitelně mnohem více, nebudu je zde ale vyjmenovávat. Každý si při sledování najde to, co ho jako nadhozená otázka zaujme nejvíc. Film rozhodně stojí za vidění minimálně těm, kdo se rádi zamyslí nad chováním člověka a chováním společnosti.

Hodnocení

pcblog.cz: 7.5 z 10
csfd.cz: 83%
imdb.com: 7.5 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Náš vůdce (Die Welle)

  1. The cable tv networks aren’t aywals thrilled with the cable companies either. It is sort of a love hate relationship. On the wone hand, they give us half of our revenue. On the other, they are just in the way of the consumer. Plus they are universally hated by the viewers. That’s why you are seeing a greater increase in mobile and streaming releases that don’t go through the xfinity/cable tv authentication (AKA TV Everywhere) The smart tv stuff is only getting started. Especially when the networks start sending pop up ads for coupons during the commercial breaks. Though, they will have some enhanced content available for normal programming. Think VH1’s Popup video, only with interactive stuff like polls and games. Yes, I work for a cable network.

Zanechat odpověď