728b.gif

WebExpo 2009

03.11.09 10:01 | Tvorba webu | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 5190x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (5 hlasů, prům.: 3.40)

expo_01SmallI když je letošní největší česká konference o webu již pasé, teprve s odstupem téměř čtrnácti dnů jsem se dostal k napsání krátkého článku. Nechci zde vůbec popisovat celé Expo, koneckonců oficiální stránka webexpo.cz přináší dostatečně vyčerpávající informace.

Mým záměrem je pouze shrnout, kterých přednášek jsem se zúčastnil, co se mi líbilo a naopak nelíbilo. Budu rád za případné komentáře, názory.

Pátek 16.10.2009

Marketing v sociálních sítích (Michal Berg)

První páteční přednáška doplatila na technickou nepřipravenost. Dlouho po plánovaném začátku neměl prezentující k dispozici mikrofon, ani dataprojektor, pustil se tak do boje s plnným Business & Startup Room bez těchto pomůcek.

Většina informací nebyla nijak objevná, přednášející spíše nahlas uvažoval o tom, jaký smysl vůbec v České republice marketing na Facebooku či Twitteru vůbec má. Firmy registrují Facebook jako něco cool a must-have, naprostá většina si ale neuvědomuje, jak tento nástroj efektivně využívat.

V návaznosti na to přidal autor několik statistických výstupů o celkovém počtu uživatelů, demografii a čas byl u konce. Profil přednášky na oficiální stránce.

Google Apps pro firmy (Ivan Kutil)

WebExpo - Google AppsPoněkud jsem se bál, že tato prezentace se zvrhne v postupné klasické představování jedné online aplikace za druhou, výhody, nevýhody, ukázka a jedeme dál. Bohužel tomu pětačtyřicet minut reality zcela odpovídalo. Ovšem, dá se to vůbec udělat nějak jinak?

Od mailu, přes kalendář, dokumenty až po kvalitnější co-op na zdrojových kódech. U aplikací, které používám, jsem se dozvěděl několik funkcí, o nichž jsem nevěděl. Pár dalších bych chtěl vyzkoušet. Když zde někdo chyběl, tak o nic podstatného rozhodně nepřišel. Profil přednášky na oficiální stránce.

Slepá honba za zásahem (Robert Haas)

Po ospalých Google Apps se svěžím dojmem prezentoval Robert Haas ze Symbia. Přednášku pojal spíš jako diskusi nad tématem, než svůj vlastní výkladový monolog, a slavil úspěch, neboť spousta posluchačů neváhala přidat svůj názor.

Diskutovalo se především o cílení kampaní. Je lepší zacílit na určitou úzkou skupinu lidí a získat u nich vysokou míru konverzí z mála návštěv, nebo naopak kobercově bombardovat všechny a mít nízké procento konvertujících. Která cesta je ta „správnější„?

Jedinou slabou složkou tak byl časový limit, který debatu násilně utnul a nedal tak všem zúčastněným prostor dostatečně se vyjevit nad zjištěným počtem „živých“ uživatelů lide.cz. :-) Profil přednášky na oficiální stránce.

Jak z úspěšné malé firmy vytvořit úspěšnou velkou firmu (Zbyněk Frolík)

expo_03SmallPro mě největší překvapení celého WebExpa. Pan Frolík (zakladatel společnosti Linet) poutavě hovořil o svých podnikatelských začátcích, o založení zmiňovaného Linetu (především výroba nemocničních lůžek a souvisejícího vybavení), výběru spolupracovníků, výchově zaměstnanců a důležitosti dobrého nápadu v každém kroku podnikání.

Přednáška začínala v 17:30 a měla končit v 18:15, pan Frolík se se skupinkou asi dvaceti posluchačů (včetně mě) odebral z místnosti až po dvacáté hodině a to pouze na naléhání pořadatelů, kteří již chtěli zavírat.

Klobouk dolů, zajímavé, inspirativní. Profil přednášky na oficiální stránce.

Sobota 17.10.2009

CSS Frameworky, grid a zlatý řez (Vladimir Carrer)

Děs běs. Nudná prezentace v nepříliš kvalitní angličtině s poněkud roztřeseným přednášejícím. Čím víc se nad tím zamýšlím, tím víc mi dochází, že si z toho vlastně vůbec nic nepamatuju. Dokola a dokola vyjmenovávané názvy různých CSS Frameworků a sdělování, že auto je má opravdu, opravdu rád. Profil přednášky na oficiální stránce.

Getting Things Done (Petr Mára)

WebExpo - Getting Things DoneO něco lepší kafe, dalo by se říci. Petr hovořil o metodě time managementu a osobního pracovního ukáznění Getting Things Done – Mít vše hotovo, jejímž autorem je zkušený coacher David Allen.

Nebylo pochopitelně možné celou metodu vysvětlit během jedné školní hodiny, přednášející ale dobře vystihl to nejdůležitější a dal i prostor publiku pro dotazy a poznámky. Většina posluchačů se shodla, že mnoho z kroků metody již automaticky používá, v mnohém se ale dá ještě výrazně zlepšit.

Co dodat, knížku Davida Allena už mám doma a poctivě se skrz ní prokousávám. :-) Profil přednášky na oficiální stránce.

Neděle 18.10.2009

Optimalizace obchodní výkonnosti webu (Jiří Brázda)

Standardní přednáška o tom, jak weby optimalizovat ne pro vyhledávače, ale pro člověka, který je navštěvuje. Vše ukazováno na konkrétní případové studii se zapojením diváků. Nebylo to špatné. Profil přednášky na oficiální stránce.

… a dál

Prezentace Social business design se nekonala, zkusil jsem proto zavítat s Chatesem na Ajax MVC (Juho Manninen). Po zhlédnutí úvodu jsme ale raději vyplnili soutěžní papír od Microsoftu a šli ke stánku čekat na losování – výtečná volba.

V patře Developer Hall totiž postával jeden z mála modelů Microsoft Surface – dotykem ovladatelný počítač v podobě stolu. Čekání na losování jsme si tak zkrátili hraním her na této úžasné mašince s pohodářem z M’Softu. No a jakmile jsme nic nevyhráli, Expo pro nás skončilo.

WebExpo - Microsoft Surface

Závěr

Na letošní konferenci jsem navštívil přednášky dobré i špatné, nudné i zábavné, zbytečné i inspirující. Celou akci (tedy věci, jichž jsem se zúčastnil) hodnotím ale velice pozitivně a již teď se těším na příští ročník!

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

2 odpovědí na článek WebExpo 2009

  1. Ahoj, díky za zhodnocení přednášky. Asi jsem příliš podcenil cílovou skupinu,ale Google Apps pro firmy jsem pojal jako představení někomu, kdo o tom nikdy neslyšel (Google to označuej jako přednášky 101) – nečekal jsem že tam bude tolik uživatelů používající Google věci obecně. Kolikrát se mi stalo že jsem slyšel stejné přednášky a ani nic nového jsem se nedozvěděl (ty jak píšeš tak ti to něco nového přineslo)
    IK

  2. Ahoj, take9 se mi ledbed bedlfd šeředk:-) Kamare1dka větvičky zapedchla do zeminy a přiklopila zavařovaced lahved a vypěstovala si tak šeředk i růžičky. Za pokus by to ste1lo:-) ahoj Zuzana

Zanechat odpověď