728b.gif

Moon

16.11.09 22:41 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2625x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (5 hlasů, prům.: 4.20)

MoonV první řadě je třeba odchýlit jiným směrem rozněžněnou omladinu, která netrpělivě očekává druhý díl upíří limonády Stmívání:Nový měsíc. Žádné stmívání, nic není nové, jedná se jen a pouze o Měsíc.

V budoucnosti se podařilo vyřešit energetickou krizi na naší planetě. Společnost Lunar Industries založila na povrchu Měsíce základnu, která se stará o těžbu kamení, čerpá z něj energii dodanou slunečním svitem a kontejnery odesílá naším směrem.

Celou základnu navíc zvládá obsluhovat jediný člověk a právě nyní je to Sam Bell (Sam Rockwell). Na Zemi má manželku a malou dceru, přímá komunikace s nimi je však nemožná kvůli poruše antény. Čas od času tak dostává jen nahrané vzkazy a těší se, až se po skončení tříletého kontraktu se svou rodinou shledá. Jedinou společnost Samovi dělá umělá inteligence v podobě robota GERTY (mluví Kevin Spacey).

Sam BellOsamocenost zanechává na Samovi šrámy, čím dál více si povídá sám se sebou a se svými rostlinami. Když nadchází posledních čtrnáct dnů služby, Samův zdravotní i psychický stav se začne zhoršovat, což vede až k jeho nehodě v lunárním vozidle u jednoho ze sběračů. Tento incident započne sled zjištění, která jsou pro Sama více než děsivá.

Film se sice odehrává v budoucnosti a mimo naši planetu, upřímně bych však váhal, zda ho zařadit mezi sci-fi. Nejedná se totiž o nic jiného, než o pohled na člověka, samotu, život i smrt. Nejdůležitějším prvkem navíc nejsou speciální efekty za miliony dolarů, ale herecký výkon Sama Rockwella, jenž je vskutku úžasný. Vše navíc podbarvuje soundtrack Clinta Mansella.

Moon byl něco jiného, než jsem čekal, neměl potřebu hrát si na nevysvětlitelnost (nejvíc se vzpomene na Vesmírnou Odysseu). Možná i proto jsem s ním byl dost spokojený a vřele ho mohu doporučit. Malý, příjemný a silný film.

Moon

Hodnocení

pcblog.cz: 8 z 10
csfd.cz: 80%
imdb.com: 8 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď