728b.gif

Avatar – filmový zážitek roku

18.12.09 20:42 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 12886x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (5 hlasů, prům.: 5.00)

AvatarHned v úvodu použiji už otřelou větu, která byla s Avatarem spojena již nesčetněkrát. A to proto, že je stoprocentně pravdivá a lépe se to asi ani vyjádřit nedá. Návrat krále.

James Cameron se od Titanicu do kin s plnohodnotným filmem nepodíval. Pohrával si s rychle se rozvíjejícími 3D technologiemi pod hladinou moře a čekal. Nejspíš věděl, že až přijde pravý čas a nápad, dokáže se bez problémů vrátit v královské formě.

Posuďte sami podle Jamesova portfolia – Terminator, Vetřelci (Aliens), Propast (The Abyss), Terminator 2, Pravdivé lži (True Lies) a také Oscary ověnčený Titanic. Málokterý režisér, žijící či zesnulý, může položit na stůl trumfy takového formátu. Zmíněno výše, Cameron se vrátil, a to navíc s plnou podporou možností, které přináší rok 2009.

Avatar - Jake Sully

Jake Sully (Sam Worthington) je mariňák připoutaný na invalidní vozík. Cestuje místo svého zastřeleného bratra, vědce, na planetu Pandora, kde zemská těžební společnost hodlá dolovat převzácnou horninu. V cestě jí však stojí s přírodou spjatí domorodci.

Genetičtí inženýři dokáží vytvořit Avatary, kteří mohou být na dálku díky přístrojům ovládáni myslí lidí, s jejichž DNA jsou spjati. Ti jsou k nerozeznání od skutečných Na´vi. Avatar měl původně patřit Jakeovu bratrovi, nyní ale musí titulní hrdina obsadit sourozencovo násilně vyprázdněné místo. Úkolem je infiltrovat se mezi původní obyvatele a diplomaticky je přesvědčit, aby se z nalezišť odstěhovali.

Avatar - vzdušná mela

Jake se s pomocí doktorky Grace (Sigourney Weaver) dostane mezi domorodce a sžije se s jejich prostředím. Díky tělu Avatara ale začne přírodu i své okolí vnímat ve zcela novém rozměru. Největší měrou k tomu přispěje Neytiri, dcera náčelníka. Zoe Saldana je jako jedna z modrých Na’vi stejně neuvěřitelně krásná, jako ve skutečnosti.

Na první pohled je jasné, že páteřní dějová linie je dost tuctová. Režisér a scénárista v jedné osobě se nesnaží objevovat Ameriku. Pečlivě buduje celý příběh jako mozaiku kousek po kousku, důležitý je pro něj každý detail. Právě míra fantazie, která je nalepena na tenkou kostru příběhu, dělá z Avatara košatý strom nápadů. Žádné pokusy o šokující zvraty, jenž by narušovaly tok věcí, samoúčelné scény na efekt také nenajdete – všechno je poctivá filmařská práce od začátku do konce. Ale na to člověk už musí mít ten královský talent, proto se s mnoha filmy této úrovně nesetkáme.

Avatar - vědci, mariňák a pilotka

Pořád by ale nešlo o nic tak revolučního. Je to jednoduché, dobře natočené. Co ale Avatar povyšuje na zcela nový level, je vizuální kabát. Kompletní 3D IMAXového formátu i mne, a že jsem po čertech náročný divák, srazilo do kolen. Přiznávám, že má očekávání byla troufale vysoká a bál jsem se, že odejdu zklamaný. Půl hodiny před koncem filmu jsem však zážitkem už přetékal a závěrečné akční orgie, kdy kolem diváka poletuje jedna veliká trojrozměrná bitva,  jsem sledoval v transu. Pod tím je podepsaná i hudba Jamese Hornera, která postupně graduje a ve finále dojme diváka velkolepostí.

Český dabing, který měl zabránit přílišnému poletování českých titulků ve třetím rozměru, nakonec nebyl tak špatný, jak jsem se děsil. Žádný zázrak, ale dojem z filmu mi určitě nenarušil.

Avatar - letka

Nepochybuji o tom, že se najde početná skupina, jež bude vykřikovat do světa, že Avatar je sci-fi blbost. I tito jedinci, kteří se nechají omezovat svou zakrnělou fantazií, však budou muset uznat, že minimálně audiovizuálně něco takového ještě nezažili.

Avatar doporučuji bez výjimky každému. Seberte se a chvátejte do Imaxu, jiné kino (ač má tzv. 3D verzi) takový prožitek nemůže nabídnout. A nejspíš se tam potkáme, protože já jdu minimálně ještě jednou.

Hodnocení

pcblog.cz: 9.5 z 10
imdb.com: 8.5 z 10
csfd.cz: 94%

Hodnocení se bude na imdb.com a csfd.cz časem lehce měnit, jelikož je krátce po premiéře.

Avatar - Michelle Rodriguez

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

5 odpovědí na článek Avatar – filmový zážitek roku

  1. Musím říct že avatar se mi velice líbil na druhou stranu jsem dost zklamaný z hudby(James Cameron si s tím mohl vyhrát mnohem více) pořád jsem myslel že tam je jen mírně upravená hudba z titanicu(ten hlavní motiv je dost podobný). Jinak dabing byla katastrofa, co si budem vykládat na 3D je to ok ale ve 2D ten dabing opravdu nechápu a dost rušil…
    Jinak samozřejmě doporučuju…

  2. efekty absolutni bomba. Sto bodu. Pribeh a vsechno ostatni 9 bodů, ale jinak by to vycházelo na 9,7 bodů z deseti.

  3. jen jsem zvědavá jaké hodnocení přijde z avatari.eu, IGN.com a Cinema. četl někdou Cinema poslední?

  4. skupina k filmu na fejzbúku http://www.facebook.com/pages/Avatar-movie-game/385443275410

  5. znám avatari.eu :-D jsem členem. FILM JE PECKAAAA

Zanechat odpověď