728b.gif

Miranda – pár šikovných pluginů

18.01.08 14:36 | Internet | autor: DXP (profil) | Čteno: 5544x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Miranda pluginyMirandu jako IM klienta používám již téměř čtvrtým rokem. Za tu dobu tato aplikace prodělala řadu vylepšení jak po stránce funkční tak po designové. Na Internetu se dnes dá najít hromada předvytvořených balíčků, tzv. packů, které jsou solidní náhradou za originálního ICQ klienta a důstojnou konkurencí pro alternativní klienty jako je např. QIP. V poslední době jsem si oblíbil (pro své přátele) především dva balíky – Yaho’s Miranda Pack a Mir4nda IM Pack.

Nebudu se tady pouštět do rozebírání vhodnosti a šikovnosti jednotlivých klientů, na toto téma je článků na Internetu dost. Faktem zůstává, že Miranda IM je, jak z názvu vyplývá, skutečně Instant Messaging klient a zřejmě jím i zůstane (v mém případě – chválabohu). Sofistikované funkce jako sdílení souborů, hlasové nebo video rozhovory jsou sice v podobě některých pluginů implementovány, celkově jim ale přílišná pozornost věnována není, a tak se Miranda zdokonaluje v tom směru, ve kterém je dnes zřejmě ze všech klientů nejdále – v samotném psaní.

Je nabíledni, že pokud si uživatel Mirandu nestáhne jako pack, ale vytvoří si ji sám od základů, má nepřeberné množství možností, jak si svého chatovacího klienta uzpůsobit. Chce to určitý čas, ale odměna je sladká – pokud chatování na Internetu věnujete hodně času, klient, který vás poslouchá takříkajíc „na slovo“, tuto činnost dokáže velmi zpříjemnit. Takovéto „ladění“ podle svých představ mě samozřejmě také neminulo, a proto jsem usoudil, že by nebylo od věci se zmínit o několika pluginech, které by potenciálním uživatelům Mirandy mohly přijít praktické. Nutno dodat, že ani pro uživatele hotových packů nejsou dveře rozšíření jejich klienta uzavřené, jen není zaručeno, že si s tim odladěný stabilní balík poradí – pak to již chce experimentovat.

History++

Pokud si potrpíte na logování rozhovorů a často v historii potřebujete vyhledávat různé údaje, je tento plugin stvořen přímo pro vás. Kromě přehledného zpracování nabízí také rychlé hledání přímo psaním požadovaného textu (další výskyt směrem nahoru klávesou F3), filtrování zpráv na výskyt daného slova, rozdělení historie podle data (tzn. si můžete v postranním kalendáři rozkliknout rozhovor z 13. prosince minulého roku), možnost uložení bookmarků na zprávy a samozřejmě export do mnoha formátů.

Kromě všech těchto vlastností umožňuje tento plugin také vyhledávat ve všech historiích celé Mirandy najednou, výsledky se automaticky řadí podle data napsání a při poklepání na nalezenou zprávu se vám otevře okolní historie i s kontextem. Stahujte zde.

Miranda pluginy

MetaContacts

V dnešní době je typické, že mnoho uživatelů používá více IM sítí (já sám vlastním ICQ a jako zálohu Jabber a MSN), a ve chvíli, kdy takových kontaktů máte v contact listu více, nastává zmatek. Řešením je plugin MetaContacts, který umí kontakty vhodně spojit do jednoho, pričemž od jisté doby také spolupracuje právě s History++, takže se vám pro tento jeden multi-kontakt zobrazuje sloučená historie všech vnořených kontaktů.

Kromě jiného umí MetaContacts plynule přepínat mezi vnořenými kontakty v případě výpadku jedné ze sítí (takže píšete po ICQ, dojde k výpadku a vy kromě změny ikonky v záhlaví message okna nepoznáte rozdíl, použitý komunikační protokol se přepne „na pozadí“). Tento plugin je také vhodné použít, pokud máte v contact listu již nepoužíváné účty, u kterých si chcete zachovat historii (popř. vhodně propojit s novým účtem vašeho známého). Stahujte zde.

Miranda pluginy

KeyboardNotify

Vedle dvou výše uvedených pluginů asi to nejlepší, co jsem si pro Mirandu kdy mohl přát. Častokrát se člověk věnuje například hře, sledování filmu anebo prostě poslechu hudby a nepřeje si být rušen neustálým pípáním příchozích zpráv. Zvuky lze snadno vypnout, ale přicházíme tím o možnost se o nových zprávách dozvědět. V tento moment nastupuje plugin KeyboardNotify, který, jak už asi z názvu tušíte, dokáže rozblikat LED diody na klávesnici.

Standardně je v nastavení celkem solidní množství předpřipravených presetů (Knightrider, had…), já jsem se spokojil s prostým třívteřinovým blikáním Scroll Locku, které neruší ani u filmu. Stahujte zde.

Miranda pluginy

StartupStatus

Další plugin, z jehož názvu plyne i jeho účel. Tento doplněk vám po spuštění Mirandy automaticky nastaví na jednotlivých protokolech vámi zvolený stav. Kromě této jednoduché funkce pak umožňuje si nadefinovat „profily stavů“ (viz obrázek), které lze vyvolávat klávesovými zkratkami. Není tedy problém si nadefinovat „všechny protokoly online“ např. na CTRL+SHIFT+Q, „away“ na W a tak dále. Stahujte zde.

Předpokládám, že mnoho dlouhodobých uživatelů Mirandy je se všemi těmito pluginy dobře obeznámeno, nicméně je možné, že se najde někdo, kdo používá pouze základní balík z oficiálních stránek a o rozšíření nikdy neuvažoval. Dalším ze svých oblíbených pluginů se budu věnovat v dalším příspěvku.

Miranda pluginy

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď