728b.gif

A Perfect Getaway – tahání diváka za nos

22.01.10 11:11 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 54864x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 5.00)

A Perfect GetawayV první řadě je nezbytně nutné říci, že tento příspěvek není klasickou recenzí. Objevuje se v něm celá řada spoilerů, které Vám mohou sledování Dokonalého úniku naprosto zkazit už před jeho začátkem. Pokud se tedy chystáte na film v budoucnu podívat, přečtěte další řádky ještě až k výstraze, dál ale už ni krok. Naopak pokud jste už snímek zhlédli, neváhejte se do mne opřít a pohaňte mou kritiku, zda tak uznáte za vhodné.

Cliff (Steve Zahn) a Cydney (Milla Jovovich) jsou novomanželé, kteří na svatební cestu vyrazili na Havaj, aby zde zažili nezapomenutelné líbanky v tropické přírodě. Vydávají se na cestu po několikamílové stezce, na jejímž konci je sluncem zalitá písečná pláž.

Nedlouho po opuštění civilizace se dozvídají o dva dny staré vraždě novomanželského páru. Mezi podezřelé patří jiný mladý pár, který s největší pravděpodobností neopustil lokalitu. Co čert nechtěl, narazí na hned dvě partnerské dvojice. Je někdo z nich vražedný páreček?

Dokonalý únik

Snímek dobře spojuje paranoiu, úžasnou tichomořskou lokalitu a slušné herecké výkony. Natočené to je taky poměrně dobře. Už zde ale musím varovat před naprosto nepochopitelným množstvím patosu v poslední čtvrthodince… Zde můžete dobrovolně vystoupit a nic víc se nedozvědět.

Za tímto bodem je prozrazena důležitá část děje!

Vtip spočívá v tom, že převážnou část filmu sledujeme ústřední dvojici, jak mezi sebou paranoidně řeší otázku, kdo by mohl být zodpovědný za mrtvoly bez zubů a konečků prstů. Řeší to tak, aby je nikdo jiný neslyšel – to dá rozum, když je někde vraždící magor, nechcete, aby slyšel, že ho podezříváte.

Od první zmínky o vraždách se přitom Cliff chová tak divně, že podezření diváka padá právě na něj. A říkáte si, jak on to na svou čerstvou manželku pěkně válí, ten zmetek.

No commentPak jsem se ale s ubíhajícími minutami zamyslel – on to ten Cliff nebude, vždyť to by každý čekal – a těšil jsem se na pořádný zvrat. Inu, scénárista mi vystavil vztyčený prostředník, Cliff se vskutku ukázal být mordýřem.

Fajn, přes to by se ještě dalo přenést. Do doby, kdy vyplave na povrch, že Cydney o tom celou dobu ví a je v tom taky až po uši. Že to všechno vyústí v akční závěrečnou pasáž, ve které fandíte ex-mariňákovi Nickovi (Timothy Olyphant, příjemná postava, docela borec), aby zachránil sebe a svou milou a mohl jí předat zásnubní prsten v záchranné helikoptéře (a publikum může jít zvracet), na tom ani nezáleží.

Co bych ale chtěl vysvětlit – proč nám film tak okatě lže? Proč se vrazi spolu v soukromí vybavují o tom, jakou výmluvu si vymyslet, aby se mohli ztratit, proč jsou paranoidní, lekají se blbostí, když se pak během okamžiku změní ve vraždící mašiny? Fajn, jsou tam zmínky o tom, že nejsou úplně duševně vyrovnaní, jedou na drogách, možná se tak moc chtěli vžít do svých nových identit (původní zabitý pár)?

To jsou všechno nápady za pětikorunu. Má snad někdo lepší vysvětlení? Chtěli tímhle zmást ostatní? Vždyť je během toho nikdo neslyšel, ani pořádně neviděl. Já prostě vidím naprosto jasnou berličku ke zmatení diváka, která však ve výsledku udělá z filmu naprostou žumpu!

Možná mi prostě něco uniklo a jedním komentářem mne některý z Vás návštěvníků vrátí na zem. A nebo se někdo v zájmu napětí snaží prodat divákovi tahání za nos.

Co se týká hodnocení, je to obzvláště složité – jak už jsem psal, většina složek je v pořádku (herci, lokace, styl natočení). Taková úmyslná scénáristická bota, kterou v Úniku vidím, se však nedá přehlédnout ani se zavázanýma očima. S menší úpravou scénáře a trošku zmírněnou závěrečnou pasáží by to možná sahalo i na 7 – 8. Takhle ale nemůžu jinak…

Hodnocení

imdb.com: 6.5 z 10
pcblog.cz: 5.5 z 10
csfd.cz: 69%

Pravděpodobný pomocník se scénářem

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

5 odpovědí na článek A Perfect Getaway – tahání diváka za nos

  1. I love #9! Why do they do that? My daughter just lays there and finds shomteing else to do, like, oh! this is actually ok! Because they can I don’t know how many times a day I do shomteing for my kids while asking myself (or them) why am I doing this again?

  2. To think, I was confused a minute ago.

  3. That’s a nicely made answer to a challenging question

  4. I like to party, not look articles up online. You made it happen.

  5. Well put, sir, well put. I’ll certainly make note of that.

Zanechat odpověď